Ako na nereálne ciele pri chudnutí - radí Michal Páleník
Rozhodli ste sa, že začnete chudnúť. Chcete zmeniť svoj životný štýl, ste motivovaní a nastavili ste si odvážne ciele, ako chcete vyzerať. A práve tu sa dostávame k jednej z najčastejších chýb pri chudnutí – stanovenie si nereálnych cieľov.
Stanovenie si cieľov je jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré by ste mali myslieť ešte predtým, ako začnete chudnúť. Ciele vám pomôžu vydržať pri vašom snažení a budú vás motivovať v pokračovaní. Je ale dôležité, aby tieto ciele boli realistické. Ak sa nám totiž ciele nepodarí splniť, má to ďalekosiahlejší efekt ako len to, že ich nesplníme.
„Ak sa nám niečo nepodarí, zanechá to v nás pocit zlyhania,“ vysvetľuje výživový špecialista Michal Páleník. „Tento pocit má na našu psychiku ešte horší vplyv ako samotný efekt z nedosiahnutia cieľa. V budúcnosti budeme mať menšiu tendenciu si vôbec nejaké výzvy dávať. Ak si už nejaký cieľ opätovne dáme, môže sa stať, že k nemu nebudeme pristupovať vážne, pretože budeme vopred predpokladať, že ho nedosiahneme. Z našich cieľov sa stanú vyslovené priania, pri ktorých nebudeme očakávať, že sme ich vôbec schopní dosiahnuť.“
Podľa Michala Páleníka je lepšie stanoviť si cieľ, pri ktorom sme si takmer istí, že ho dokonca prekonáme. Posilníme v sebe pocit úspechu a bude nás to motivovať dosahovať ďalšie ciele.
Pomalé chudnutie je viac ako rýchle chudnutie
Isteže, všetci by sme chceli dokázať schudnúť 5 kilogramov v priebehu jedného týždňa a 20 kilogramov za mesiac. Takéto vysoké čísla sú však nerealistické a dokonca aj nezdravé. Pri drastickom a rýchlom chudnutí budete strácať svaly a spomalí sa vám metabolizmus. Vaše telo bude oslabené, budete sa cítiť vyčerpaní a kvôli nedostatočnému zásobovaniu tela živinami môžete ohroziť aj svoj imunitný systém.
„Ak chceme chudnúť rýchlejšie, malo by to byť pod drobnohľadom expertov. Zmysel to má len v prípadoch, keď benefit z prudkej redukcie hmotnosti je vyšší ako riziká vyplývajúceho z daného zdravotného stavu,“ hovorí Michal Páleník.
Počas nastavovania cieľov preto majte na pamäti, že rýchle chudnutie síce môže vyzerať lákavo, ale je spojené s mnohými problémami, ktoré za to jednoducho nestoja. Realistické ciele pri chudnutí by mali byť spojené s realistickou stratou hmotnosti v realistickom čase.
Aké ciele sú realistické?
Možno sa pýtate, ako si teda nastaviť ten realistický cieľ? Pre začiatok sa určite nesnažte schudnúť niekoľko desiatok kilogramov. Dosiahnuteľný a realistický cieľ môže byť schudnutie 5 – 10 % z vašej hmotnosti. Ak teda vážite 80 kilogramov, vaša cieľová hmotnosť by mohla byť 72 kilogramov.
Túto hmotnosť sa nesnažte dosiahnuť v priebehu pár dní. Michal Páleník odporúča chudnúť približne 0,5 kilogramu za týždeň. Horná hranica sú 2 kilogramy za rovnaké obdobie. Ak sa teda napríklad snažíte schudnúť 8 kilogramov, vyhraďte si na to 16 týždňov.
„Ak budeme chudnúť menej ako 0,5 kg tuku za týždeň, je to v poriadku. Čím pomalšie tým zdravšie. Pre mnohých ľudí ale nie je dostatočne motivačné schudnúť napríklad 100 gramov tuku týždenne. Tak malé množstvo sa tiež ťažko sleduje vzhľadom na prirodzené výkyvy hmotnosti súvisiace napríklad s prirodzenými hormonálnymi cyklami u žien. Výkyvy môže spôsobovať aj pohybová aktivita, zavodnenie a ďalšie faktory,“ upozorňuje na ďalší faktor chudnutia Michal Páleník.
Video v tomto článku s Michalom Páleníkom je súčasťou video seriálu TAJOMSTVO CHUDNUTIA, v ktorom nájdete 15 osvedčených rád pre trvalé schudnutie. Prístup k nemu získate ako BONUS ZADARMO pri zakúpení knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s 3 VZOROVÝMI JEDÁLNIČKAMI.