Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ako na úspešný detox po sviatkoch

redakcia

Po dňoch, v ktorých prevláda hodovanie, sladkosti, prípadne alkohol, je vhodné dopriať telu trochu oddychu a očisty. O detoxikácii tela sme sa rozprávali s výživovou poradkyňou Veronikou Hanákovou.

Ako na úspešný detox po sviatkoch
Zdroj: Stock.Adobe.com
7. APR 2021

Čo je to vlastne detoxikácia tela?

Detoxikácia je proces, kedy sa telo prirodzene zbavuje odpadových látok, ktoré v organizme počas bežnej prevádzky vznikajú. Napríklad dýchaním, trávením, športovaním ale aj konzumáciou liekov a fajčením.

Ak by sme všetci žili v čistom ovzduší, mali kvalitnú pôdu, z ktorej by vzišli iba kvalitné plodiny, zdravú životosprávu, dostatok pohybu, málo stresu a kvalitnú vodu, organizmus by to zvládol sám. Žiaľ, nielen z výskumov, ktoré tieto tvrdenia potvrdzujú, ale aj z mojej praxe vidím priamu potrebu detoxikácie a následne jej pozitívny vplyv na organizmus.

Detoxikácia prebieha pomocou šiestich hlavných detoxikačných orgánov - pečene, obličiek, čriev, pokožky, lymfatického systému a pľúc. Tieto orgány bývajú často zaťažované práve toxínmi, pesticídmi, antibiotikami, splodinami metabolizmu bielkovín ( čpavok, histamín, sirovodík, metán), množstvom rafinovaného cukru, ako aj konzervačných látok, farbív, zvýrazňovačov chuti. 

Týmito vplyvmi začneme pociťovať únavu, tráviace ťažkosti, zlý zápach, bolesť hlavy, migrény, bolesť kĺbov a rozvíjajúce sa civilizačné ochorenia, ako je metabolický syndróm, zvýšené hodnoty cholesterolu, TAG, glukózy - diabetes, nadváha, obezita, nadobudnuté alergie, astmy, kožné problémy – ekzémy, dermatitídy až onkologické problémy. 

Pri akom type stravovania, prípadne pri akej fyzickej aktivite môžeme hovoriť o tom, že sa telo detoxikuje?

Telo môžeme detoxikovať:

  1. Vhodnou úpravou stravy a pitným režimom.

  2. Primeranou pohybovou aktivitou. 

  3. Pravidelným dýchaním a tým aj redukciou stresu 

  4. Dostatočným predpolnočným spánkom. 

  5. Saunovaním, ručnými lymfomasážami.

Strava by mala obsahovať zvýšené množstvo vlákniny, komplexné sacharidy (hnedá ryža, zemiak v šupke, quinoa, pšeno, celé zrná – ovos, špalda), ovocie, med, kvalitné tuky – orechy, semienka, olivový olej, vajcia, ryby a zvýšený prísun zeleniny. Strava by mala byť prijímaná v pravidelných intervaloch. 

Strava by naopak nemala obsahovať živočíšne bielkoviny ako je mäso, mliečne výrobky, kofeín, alkohol, spracované potraviny, polotovary, rafinovaný cukor, veľké množstvo soli a tuku (maslo, sadlo, slnečnicový olej, palmový olej).

Pitný režim by mal byť hlavne dostatočný 0,4 dcl / 10 kg hmotnosti bez zvýšenej aktivity. A mal by pozostávať z vody (obohatenej o šungit), kvalitné bylinné čaje a nesýtenej neperlivej minerálnej vody. Vyhnúť by sme sa mali čiernemu čaju, káve, sladeným nápojom, ovocným čajom, sirupom, džúsom a alkoholu. Pri tomto spôsobe stravovania a pitného režimu pomáhame organizmu rýchlejšie sa zbaviť odpadovým látok a detoxikovať. 

Aké procesy pri tom v tele prebiehajú? Čoho sa telo zbavuje?

Pri detoxikácii sa odľahčuje a čistí tenké a hrubé črevo – čistia sa črevné klky, ktoré sú následne priepustnejšie, lepšie vstrebávajú. Pomôže predstava zaneseného potrubia a zlepšenie jeho funkcie po vyčistení. Odľahčuje a regeneruje sa pečeň, obličky, pľúca, koža aj lymfatický systém. Telo sa zbaví odpadových látok, ako sú čpavok, sírovodík, metán, histamín, ťažké kovy, neprospešnej črevnej mikrobioty a zápalových ložísk, zlepší sa vstrebateľnosť a následne aj prestup tekutín, živín, vitamínov a minerálnych látok k bunkám. 

Sú nejaké časté chyby, ktoré ľudia pri detoxikácii robia?

Detoxikáciu je možné poňať viacerými spôsobmi. Napríklad nedoporučujem črevné sprchy, zaradenie hladoviek, pitie iba čistej vody, pretože tieto spôsoby sú príliš stresové pre organizmus a vzhľadom na krátku dobu aj dostatočne neúčinné. Je efektívnejšie detoxikovať dlhšie, aspoň 14 dní, so zvýšením enzýmov, vlákniny, tekutín a zdravých tukov. Počas detoxu nedoporučujem výraznú fyzickú aktivitu – kde by sa tvorilo veľké množstvo kyseliny mliečnej. Ani mať príliš stresovú prácu, kedy sa zas vyplavuje veľa kortizolu a nemať nemožnosť dostatočne spať a oddychovať.

Kedy a ako často, prípadne akým spôsobom je najlepšie telo detoxikovať?

Preventívne detoxikovať je vhodné 3x do roka, približne po dobu 2-3 týždňov, ale všetko závisí od spôsobu života. Užívanie liekov, fajčenie, nevhodná životospráva, príliš stresová práca, málo pohybu, sedavé zamestnanie – to všetko predurčuje k zaradeniu odľahčenej stravy aj viackrát do roka.

Potrebujete pomôcť s odľahčením organizmu? Zapojte sa do DETOX VÝZVY pod vedením výživovej špecialistky a top slovenských tréneriek.

Pridajte sa k detox výzve.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako na úspešný detox po sviatkoch

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.