Ako sa stravovať, keď sme športovo aktívni v zime
Fyzická aktivita v zime už dávno nie je len pre športových nadšencov. Pohyb, aj v zime, nám dáva energiu, udržuje telo v teple a predovšetkým pomáha zachovávať dobrú kondíciu. Ľahšie sa nám dýcha a nezískavame zbytočné kilogramy, ktoré sa potom pokúšame zhodiť. Veľký význam má rovnako to, ako jeme. Kľúčové sú tuky.
Pokles teploty stimuluje našu chuť do jedla, takže máme väčší pocit hladu (1). Menej slnečných lúčov a chlad môže tiež spôsobiť neodolateľnú potrebu konzumovať sacharidy, takže potrebujeme vedieť, po ktorých siahnuť, aby sme zostali v dobrej forme. Ako zdroj energie by nám mali slúžiť správne sacharidy získané z potravy. „Mali by sme konzumovať výrobky s nízkym obsahom tuku, bohaté na komplexné cukry, ako sú sladké zemiaky či ovsené vločky. Vzhľadom na to, že v priebehu dňa dochádza k zvýšeniu chuti do jedla, snažte sa jesť bielkoviny, mliečne výrobky a zeleninu na raňajky a obed,“ hovorí Judith Wurtman, zakladateľka centra pre redukciu váhy Harvard Hospital a autorka knihy The Serotonin Power Diet (2). Ak chceme jesť nielen s chuťou, ale aj myslieť na naše telo, pri konzumácii sacharidov nemôžeme zabudnúť na tuky a vlákninu.
Dôležitý je však aj vzájomný pomer sacharidov aj tukov - závisí od typu a intenzity fyzickej aktivity. Športovci (a nielen tí) by mali dodržiavať zásady správnej výživy, a preto jesť dobré tuky. Sú koncentrovanou formou energie a chránia nás pred stratou tepla. Medzi správne tuky patria rastlinné oleje, najmä tie s malým množstvom nasýtených kyselín, ako je napríklad repkový olej, v ktorom nájdeme provitamín A a vitamíny E a K. Jeho zloženie tiež spĺňa požiadavky na jedlé tuky, stanovené vedami o výžive. Repkový olej má mimoriadne priaznivé zloženie mastných kyselín v porovnaní s inými rastlinnými olejmi – z nutričného hľadiska obsahuje najmenej nepriaznivých nasýtených mastných kyselín (obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji), má tiež významné množstvo esenciálnych nenasýtených mastných kyselín zo skupiny omega-3. Navyše má ideálny pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín, t.j. 2:1 (3). Stojí tiež za zmienku, že je univerzálny, takže by si mal nájsť miesto v strave ľudí, ktorí praktizujú šport. Môžeme ho denne používať v studenej kuchyni na prípravu šalátov, ale aj na pečenie, varenie alebo dusenie mäsa a v menších množstvách aj na vyprážanie (počas tepelného spracovanie použite rafinovaný), pretože má dobrú odolnosť voči vysokým teplotám. Tí, ktorí nešportujú tak aktívne, sa zamilujú do jednej z jeho vlastnosť: jedlá pripravené na repkovom oleji majú o 5 – 10 % nižšiu energetickú hodnotu, pretože olej ľahko odteká z vyprážaných pokrmov (4).
V prvom rade by sme však mali počúvať svoje telo a zbytočne sa neprepínať. Je rovnako dôležité, aby sme v zime prijímali teplé jedlá. Tie mierne zvýšia teplotu v našom tráviacom trakte, čo následne zvýši zásobovanie krvou, ako aj zrýchlenie metabolických procesov podieľajúcich sa na trávení jednotlivých živín pochádzajúcich zo stravy. Samozrejme, nezabúdajme ani na pitný režim. Športovci v zime totiž musia vedome konzumovať tekutiny, aby si doplnili vodu, ktorú strácajú dýchaním. Keď počas aktivity dýchame chladný, suchý vzduch, telo sa ohrieva a zvlhčuje, takže počas výdychu stratíme značné množstvo vody (5).
Tuky potrebujeme aj keď chceme schudnúť, pretože sú zdrojom mastných kyselín a dodávajú energiu v koncentrovanej forme (6). Bez správneho množstva tukov, nie sme schopní spáliť kalórie, ktoré sme prijali.
- -
1) https://www.active.com/nutrition/articles/winter-and-nutrition-fueling-for-cold-weather-exercise?page=1
2) https://www.fitnessmagazine.com/workout/tips/winter-fitness-workout-tips/?page=3
3) Krygier K. “Światowa i krajowa pozycja oleju rzepakowego jako surowca oleistego”. Przem.Spoż. 51, 35, 1997
4) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.
5) https://www.active.com/nutrition/articles/winter-and-nutrition-fueling-for-cold-weather-exercise?page=2
6) Ziemlański, Budzyńska-Topolowska 1991, Macrae i in. 1993, Mayes 1995, Komender i in. 1996, Przysławski, Bolesławska 2006, www.izz.waw.pl
Zdroj: Divino