TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako si užiť sviatky a nepribrať

Patríte aj vy k tým, ktorých v januári výčitky svedomia vyženú do fitka? Cez sviatky akoby všetci zabudli na to, že žalúdok majú iba jeden, a z koláčov zjedených na Štedrý deň sa priberá rovnako ako z tých ostatných. Sviatky si môžete užiť aj bez zbytočného prejedania a priberania. Stačí, ak budete myslieť na pár zásad.

Ako si užiť sviatky a nepribrať
Zdroj: Element5 Digital/StockSnap.io
21. DEC 2017

1. Striedmosť pri nakupovaní

Pred sviatkami mnohí nakupujú hory jedla. Akoby Vianoce netrvali tri dni, ale tri týždne. Skúste už pri nakupovaní myslieť na to, že nepotrebujete niekoľkonásobné dávky jedla len preto, že sú sviatky. Poďakuje sa vám nielen peňaženka, no hlavne váš žalúdok a línia.

Chcete si dopriať, čo je úplne pochopiteľné, no namiesto kvantity, stavte radšej na kvalitu. Namiesto množstva jedla si radšej doprajte nejakú špecialitu, ktorú bežne počas roka nejete.

2. Striedmosť pri pečení

Pri pečení myslite na to, že nikto nepotrebuje ešte dva týždne po sviatkoch jesť medovníky. Navyše plná chladnička dobrôt vás bude lákať k neustálemu maškrteniu. Napečte si tak akurát. Zabudnite na hotové zmesi na koláče, vopred pripravené cesto, polotovary, či balené koláčiky.

Investujte do kvalitných surovín ako je kokosový cukor, škorica, kvalitná horká čokoláda, raw kakao, kokosová, pohánková či mandľová múka, čerstvé ovocie a orechy. Sú síce o niečo drahšie, ale už viete, že kvalita vyhráva nad kvantitou.

3. Striedmosť pri jedení

Vyprážaná ryba a majonézový šalát. Pre niekoho by bez nich Vianoce neboli Vianocami. Kľudne si svoje obľúbené menu doprajte, aj keď so zdravou stravou nemá nič spoločné. Ale opäť pamätajte na to, že to netreba prehánať. Ak si dáte jednu porciu, nič sa nestane. Nespadnite však do niekoľkodňového kolotoča prežierania sa nezdravým jedlom.

To, že ste zjedli jeden koláč, ešte neznamená, že musíte zjesť celý plech. Po kalorickej bombe by ste svoj jedálniček mali odľahčiť čerstvou zeleninou alebo jedlom, po ktorom sa budete cítiť dobre a ľahko.

4. Striedmosť pri pití

Kameňom úrazu často bývajú okrem jedla aj drinky. V tekutej forme do seba dostanete veľké množstvo kalórí bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Nehovoríme však iba o alkohole, ale aj o rôznych sladených limonádach a iných nealko nápojoch plných cukru. Kalorickou bombou sú aj miešané drinky, varené víno, či vaječný likér. Kombinácia tvrdého alkoholu s colou či energetickými nápojmi tiež nie je najšťastnejšia.

Lepšou voľbou je pohár vína. Tak ako pri jedle, aj tu platí všetko s mierou a treba uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Vyhnite sa pitiu s prázdnym žalúdkom (čo asi nebude problém :) a každý pohár alkoholu zapite pohárom čistej vody.

5. Na striedmosť zabudnite v súvislosti s pohybom

Hýbte sa pri každej príležitosti. Aj keď vypadnete zo svojej zabehanej rutiny, nezabúdajte, že vaše zdravie a kondícia sú rovnako dôležité ako inokedy. Možno nebudete mať možnosť ísť na svoj pravidelný tréning, no prechádzku si môžete dopriať každý deň. Alebo si vyhraďte denne aspoň 15 minút na domáci tréning.

Takisto behať sa dá, nech ste kdekoľvek. Dokonca si z behu môžete urobiť vianočnú tradíciu. Dajte dokopy niekoľko priateľov alebo členov rodiny a dohodnite sa, že každý Štedrý deň spolu zabehnete pár kilometrov. Prípadne zorganizujte vianočný turnaj v bedmintone, či ľadovom hokeji.


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si užiť sviatky a nepribrať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.