Ako sme varili maslo Ghee v Teleráne. Recept na prípravu doma
Maslo ghee je skvelá potravina, ktorú oceníte už len kvôli lahodnej chuti. Navyše na tento druh masla nedajú dopustiť tí, ktorí trpia intoleranciou na laktózou alebo alergiou na bielkovinu kravského mlieka.
Ak ste maslo ghee ešte v ruke nedržali alebo ho neochutnali, spomeňte si na prepražené maslo, ktorým babka polievala posýpku na parených buchtách. Zhruba tak chutí. Na Slovensku nie je ghee úplnou novinkou. Skôr sa tak, ako mnoho iných potravín (napr. pohánka), prinavracia do našej kuchyne.
Už naše prastaré mamy pripravovali maslo ghee, a to hlavne z praktického dôvodu. Prepražené maslo ghee nemusíte skladovať v chladničke. Stači na tmavom a suchom mieste. Vydrží vám tri až šesť mesiacov, ale garantujem vám, že ak si ho obľúbite a naučíte sa ho používať pravidelne pri varení, tak dlho vám určite nevydrží. Široké využitie má ghee tiež v indickej kuchyni, odkiaľ pochádza.
Foto: Cvicte.sk, Jana ŠImkovičová a Cyrila Maščuková
O akom masle to hovoríme?
Veľmi zjednodušene. Maslo ghee je v podstate prepražené maslo, kedy pri procese praženia sa smotana oddeľuje od tuku. Výsledok je ten, že dostanete čistý tuk bez smotany, ktorá obsahuje napr. aj laktózu, s ktorou má dnes mnoho ľudí zdravotný problém.
V zime má tuhšiu konzistenciu, v lete úplne tekutú a vyzerá ako olej. V kuchyni pri príprave má široké uplatnenie. Osobne ho používam do raňajkovej kaše, na prípravu sladkých jedál, akými sú palacinky alebo lievance. Tým, že má vysoký bod dymivosti, ktorý je 252 stupňov Celzia, použiť ho môžete na varenie, pečenie či vyprážanie. Preto ho pridávam do mnohých zeleninových alebo mäsitých jedál. Pokrmom dodáva lahodnejšiu a jemnejšiu chuť.
Maslo ghee dnes už bežne kúpite v rôznych predajniach s výživou alebo aj v potravinách. Pripraviť si ho môžete aj doma. Táto domáca verzia chutí mne osobne asi najviac. Darmo, domáce je domáce. :) Ghee sme pripravovali aj v Teleráne. Kto ste nemali možnosť pozrieť si to, skúste si ho pripraviť podľa postupu nižšie.
Ako pripraviť maslo ghee?
1. Pripravte si tri kravské maslá, každé 250 gramové. Zo 750 gramov kravského masla dostanete cca 500 g masla ghee.
2. Všetky maslá vložte do hrnca s dvojitým dnom a položte na sporák. Zapnite ho na úplne minimum. Ja mám doma na sklokeramickej doske nastavený stupeň 2.
3. Ak máte plynový sporák, použite železnú platňu, na ktorú položte hrniec. Hrniec nezakrývame pokrievkou.
4. Keď sa maslo stopí, nemiešajte ho. Nechajte ho voľne sa pražiť. Bude to trvať zopár hodín (aj 5 - 6 hodín). Občas ho pozrite, po čase bude jemne bublať.
4. Po pár hodinách sa na vrchu bude tvoriť biely povlak. To je smotana, ktorá sa pražením oddeľuje a tú je potrebné vyzbierať. Čistou lyžicou ju pomaly odoberte z povrchu. Táto časť je v podstate odpad, môžete to vyhodiť.
5. Na dne hnca uvidíte tiež bielu tuhšiu hmotu, to je tiež smotana. Je potrebné dávať pozor, aby sa nepripálila, preto počas celého praženia nezvyšujte teplotu. Keď táto smotana zhnedne, tak je proces praženia na konci.
6. Pripravte si nádobu, v ktorej chcete mať maslo ghee uskladnené. Odporúčam sklenú nádobu.
7. Navrch nádoby upevníte gázu a naberačkou pomaly preceďte číry tuk z hrnca. To, čo ostane na gáze, je odpad, v podstate pozostatky zo smotany, ktoré vyhoďte.
8. Takto dostanete číry tuk, prepustené (prepražené) maslo ghee.
Celý proces prípravy masla ghee je náročný iba na čas, pretože naň musíte dohliadať. Rozhodne pri ňom však nemusíte stále stáť. Ak sa chcete zásobiť na dlhší čas, použite viac masiel. Príprava bude o niečo dlhšia, no zásoby určite potešia :)
Za cenné rady ďakujem mojej drahej sestre Cyrile Maščukovej, ktorá ma zasvätila do tajov prípravy masla ghee.