Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako správne dodržiavať pitný režim v lete alebo voda je základ

Mirka

Koľko vody vypijete denne? Pijete pravidelne, alebo až vtedy, keď pociťujete smäd? Prijímate v lete viac tekutín ako v zime? Možno aj vás odpovede na tieto otázky priviedli k jednoznačnému záveru, že pijete málo. Napravte to spolu s nami!

Ako správne dodržiavať pitný režim v lete alebo voda je základ
1. JUL 2013

Voda má nevyčísliteľnú hodnotu. Je jednoducho poklad. Človek by bez nej nemohol existovať. V ľudskom tele plní voda množstvo dôležitých funkcií. Tak napríklad má zásluhu na zásobovaní buniek kyslíkom a živinami, podieľa sa na udržiavaní telesnej teploty alebo pomáha pri odstraňovaní škodlivých látok z tela.

Koľko vody denne vypiť?

Samozrejme, nie je možné stanoviť jednotné číslo, ktoré by platilo pre všetkých bez rozdielu. Vo všeobecnosti sa odporúča prijať aspoň dva litre vody denne. Samozrejme, tekutiny prijaté napríklad v strave sa do tohto čísla nezapočítavajú. Ďalšie používané pravidlo je – na každých 10 kg váhy prijať 4 dcl vody, pričom dve tretiny z tohto množstva treba vypiť dopoludnia. V horúcich letných dňoch je dôležité príjem tekutín zvýšiť nielen prostredníctvom samotných tekutín, ale aj konzumácie šťavnatého ovocia a zeleniny (vhodný je napríklad červený melón).  

Odporúčame prečítať: Voda ako najdôležitejšia tekutina pre náš organizmus

Ako zistím, že pijem veľa/málo?

Najčastejšie sa ľudia dopúšťajú v rámci pitného režimu zásadného omylu – pijú až vtedy, keď pociťujú smäd. Je to chyba! Piť treba pravidelne a najlepšie po dúškoch, aby neboli jednorazovým príjmom veľkého množstva tekutín príliš zaťažené obličky. Najlepším kontrolným mechanizmom dostatočného pitného režimu je farba moču. Bezfarebný a dožlta sfarbený moč je dobrým znamením – pijete dostatočne. Naopak tmavý moč, ktorý zapácha, signalizuje nedostatok tekutín.

Nedostatočný príjem vody môže spôsobiť dehydratáciu. Podľa Národného inštitútu zdravia* je to stav, keď telo nemá toľko vody a tekutín, koľko by potrebovalo, pričom ťažká dehydratácia môže aj ohroziť život človeka. Medzi hlavné príznaky zaraďujú odborníci z tejto inštitúcie napríklad sucho v ústach, únavu, moč tmavožltej farby, ale aj vracanie a hnačku.

Veľakrát si neuvedomujeme, že únava, nedostatok energie alebo problémy s koncentráciou môžu byť spôsobené práve nedostatkom tekutín. Len si spomeňte, ako ste naposledy únavu v práci zaháňali pitím kávy, alebo sladkou tyčinkou! Pritom si váš organizmus "pýtal" len obyčajnú vodu!

Príjem tekutín v praxi

  • Dodržiavať pitný režim sa treba naučiť. Zo začiatku sa k pitiu vody možno budete nútiť, ale postupom času sa pre vás stane samozrejmosťou.
  • Začnite hneď ráno. Po prebudení vypite dva poháre vlažnej vody.
  • Pociťujete intenzívny hlad? Najskôr sa napite vody. Smäd je niekedy prezlečený za hlad. Čím je človek starší, tým častejšie býva smäd nesprávne interpretovaný ako hlad.
  • Pite priebežne po celý deň. Ak vás začne smädiť, je to zlé znamenie. Organizmu už v tej chvíli tekutiny chýbajú.
  • Odporúčaný príjem tekutín zvýšte počas horúcich letných dní, pri športe a aj pití nápojov s obsahom kofeínu (káva, čierny čaj). Platí to aj v prípade, že jete veľa slaných jedál, vlákniny a proteínov.
  • Hodinu pred a hneď po športovom výkone vypite aspoň pohár vody, v prípade horúčav, alebo intenzívnej aktivity pite aj počas tréningu.
Zdroje:
Voda v strave, Národný inštitút zdravia, dostupné na:  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002471.htm
 *Dehydratácia, Národný inštitút zdravia, dostupné na: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000982.htm
Voda, dostupné na: https://www.mitra.science/intelihealth/

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako správne dodržiavať pitný režim v lete alebo voda je základ

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.