Ako správne nosiť rúško, aby sme chránili seba i okolie?
Aj rúško môže byť zdrojom nákazy. Na čo si dať pri jeho nosení pozor?
V predchádzajúcom článku, 9 jednoduchých tipov, ako si vyrobiť rúško na tvár doma, sme vám priniesli niekoľko návodov na zhotovenie rúška z vlhčenej detskej a kuchynskej utierky, bavlnenej látky, nákupnej tašky či dokonca z podprsenky.
Dnes vám chceme pripomenúť, že ak má rúško chrániť vás i ľudí okolo, je potrebné dbať na niekoľko dôležitých vecí. Čo je pri nosení a manipulácii s rúškom kľúčové?
Pred použitím treba rúško oprať a vyžehliť
Ak ste si látkové rúško ušili doma, alebo kúpili v obchode, skôr ako si ho prvýkrát nasadíte na tvár, je nevyhnutné ho oprať pri teplote aspoň 60 stupňov Celzia a vyžehliť pri vysokej teplote. Platí to aj pre každé ďalšie použitie látkového rúška.
Pokiaľ máte k dispozícii jednorazové rúška, nepoužívajte ich viackrát. To znamená, že po tom, ako doslúžia, ich treba okamžite vyhodiť do uzatvoreného smetného koša. V prípade, že je rúško vlhké, takisto patrí do odpadu.
Pozor na čistotu rúk
Skôr, ako chytíte rúško do rúk, dôkladne si ich umyte mydlom a vodou. Ak to nie je možné, použite dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu. Až potom si dajte rúško na tvár.
Dôležité je rúško správne nasadiť
Akékoľvek rúško máte k dispozícii, vždy skontrolujte, či vám dobre sedí na tvári a sú zakryté nos, ústa i brada.
Pri rúškach so všitými tenkými kovovými pásikmi myslite na to, že pásik je vždy na hornej strane tváre. Čiže pásik priložte na nos, gumičky dajte cez uši a rúškom dokonale zakryte nos, ústa i bradu. Nakoniec ešte pásik upravte (ohnite) tak, aby rúško čo najlepšie priliehalo k tvári.
Rúška sa nedotýkajte
Jedným z najdôležitejších pravidiel nosenia rúška je to, že sa ho nesmiete dotýkať. Po použití ho vždy chyťte iba za gumičky, nie za prednú časť a vhoďte do koša, v prípade látkových rúšok do práčky. Samozrejme, po manipulácii s rúškom je nevyhnutné umyť si ruky.
Ak sa vám stane, že sa rúška dotknete počas nosenia, ruky si poctivo vydezinfikujte.