Ako vek ovplyvňuje váš zrak
Začínate pociťovať zmeny vo videní? Nemusíte sa hneď obávať. Je možné, že sa u vás začínajú prejavovať bežné vekom podmienené očné ochorenia.
Približne po 40. roku života každého prekvapí presbyopia, neskôr sa môže pridať šedý zákal či vekom podmienená degenerácia makuly. Čoraz častejšie však Slovákov postihuje aj tzv. získaná krátkozrakosť.
Spoločným menovateľom každej zmeny zraku je návšteva lekára. Bez ohľadu na to, či je zhoršenie vášho videnia spôsobené prirodzeným starnutím organizmu alebo sa prejavuje niektoré z vážnych ochorení, ktorých finálnym štádiom môže byť nevratná slepota, práve lekár je ten, ktorý vám vykoná komplexné vyšetrenie. Zistí, čo je príčinou vašich očných problémov a nasadí najvhodnejšiu liečbu.
Ak ste v detskom veku nemali problém so zrakom, môžete byť šťastní. Prežili ste totiž dlhé obdobie bez zhoršenej kvality života zapríčinenej neostrým videním. Nosenie okuliarov či kontaktných šošoviek je totiž v detskom veku jedinou možnosťou ako korigovať zrak. Operácie, ktoré by vás korekčných pomôcok zbavili sa totiž spravidla vykonávajú až v dospelosti. Deti si však na okuliare dokážu relatívne rýchlo zvyknúť a postupne ich berú ako niečo prirodzené. Inak to ale vnímame my dospelí. Obzvlášť, ak sme dioptrické okuliare doteraz nepotrebovali.
Dioptrické okuliare po tridsiatke? Nič neobvyklé
Doba počítačov, tabletov a mobilných telefónov si postupne začína vyberať svoju daň vo forme zhoršovania nášho zdravia. Priamo aj nepriamo. Displeje a obrazovky ničia bunky v našich očiach a neustálym zaostrovaním na blízko zároveň utlmujeme schopnosť zaostrovať do diaľky. Nepriamo tým, že pri počítačoch, televízoroch či mobiloch trávime čas aj mimo práce, veľmi často na úkor pohybu, športu či pobytu v prírode. Výsledkom takéhoto životného štýlu býva takzvaná získaná krátkozrakosť. Tá čoraz viac trápi už tridsiatnikov a poznajúc aktuálnu situáciu, kedy mobily či tablety berú do rúk už aj škôlkari, s veľkou pravdepodobnosťou sa získaná krátkozrakosť bude prejavovať u čoraz mladšieho obyvateľstva.
Riešením je nasadenie korekčných pomôcok. Ak sa však chcete okuliarov či kontaktných šošoviek zbaviť a navždy odstrániť rozmazané videnie spôsobené krátkozrakosťou, odporúčame laserovú operáciu očí. Revolučnou bezbolestnou metódou je ReLEx SMILE 3D, ktorá sa vyznačuje ostrým videním ihneď po zákroku a rýchlym hojením. Do práce sa pacient vracia spravidla na ďalší deň po zákroku, k ľahším športom o týždeň a úplne bez obmedzenia môže vykonávať všetky aktivity po približne 14 dňoch.
Nech vás presbyopia neprekvapí
Iným prípadom je presbyopia. Je to očná vada, ktorá sa začína prejavovať ako následok starnutia šošovky u každého približne medzi 40.- 45. rokom života. Šošovka vekom stráca svoju pružnosť čoho výsledkom je strata zrakovej ostrosti na veľmi blízke vzdialenosti. Na rozdiel od získanej krátkozrakosti či iných očných ochorení, presbyopii sa vyhnúť nedokážete ani ak by ste viedli ukážkový životný štýl. Základnou korekčnou pomôckou sú okuliare na čítanie, jediným zaručeným spôsobom, ako sa presbyopie natrvalo zbaviť, je operácia očí, pri ktorej sa pôvodná ľudská šošovka vymení za novú, umelú. Medzi najmodernejšie metódy takejto operácie patrí bezbolestná FEMTO Z-Prelex, ktorou sa do oka aplikuje trifokálna šošovka umožňujúca kvalitný zrak do všetkých vzdialeností.
Šedý zákal berie zrak natrvalo
Kataraktu, inak tiež šedý či sivý zákal, môžeme definovať ako postupné zakaľovanie inak čírej šošovky nahromadenými minerálmi. Toto zakalenie je spôsobené starnutím šošovky a zmenami jej vlastností. Šošovka vekom stráca pružnosť či schopnosť metabolizmu, čo vedie k spomínanému usádzaniu minerálov. Katarakta je v menej rozvinutých krajinách jednou z najčastejších príčin slepoty. V rozvinutých krajinách, medzi ktoré sa radí aj Slovensko, je však jej liečba úplne bezproblémová a bežná. Odstrániť ju je možné len operačne, výmenou šošovky podobne ako v prípade presbyopie.
Ak sa však už v štyridsiatke rozhodnete pre výmenu šošovky kvôli nastupujúcej presbyopii, od šedého zákalu budete mať pokoj navždy. Na umelej šošovke sa totiž šedý zákal vytvoriť nemôže. Pozitívnou správou tiež je, že niektoré metódy operácie šedého zákalu sú hradené z verejného zdravotníctva.
Vekom podmienená degenerácia makuly
Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je v rozvinutýchkrajinách najčastejšou príčinou praktickej slepoty u ľudí okolo 60. roku života. Môže sa rokyvyvíjať bezpríznakovo a v prípade, že sa včas nezačne liečiťmôže viesť k úplnej slepote.Makula, nazývaná tiež žltá škvrna, je miestom najostrejšieho videnia. Okrem veku býva príčinou vzniku VPDM aj zlá životospráva. Ich vplyvom makula často postupne sklerotizuje, čo vedie k makulárnej degenerácii. Rozoznávame vlhkú a suchú formu VPDM a v závislosti od toho, o ktorú formu sa jedná, lekár určí najvhodnejší spôsob liečby.