TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako žiť zdravšie aj bez nútenia?

Ak máte problém splniť si ciele v oblasti tréningu alebo stravovania, spozornite. Nikola Bertnatová z firmy Mindworx, ktorá sa zaoberá behaviorálnou ekonómiou má pre vás pár tipov. V článku je aj video.

Ako žiť zdravšie aj bez nútenia?
Zdroj: Stocksnap.io, CC0
29. MÁJ 2018

Zdravý životný štýl nie je len trendom dnešnej doby, ale niečím, o čo by sme sa mali snažiť všetci, ak chceme prežiť šťastný a plnohodnotný život.

Vlastne by to ani nemal byť zdravý životný štýl, ale normálny život, prirodzená súčasť nášho života. Mnohí ľudia však dnes žijú v zhone, strese a veľkom pracovnom kolotoči.

Malé postrčenia pomôžu

Myslieť na zdravú stravu či cvičenie im neostáva čas, ani energia. Niekedy však stačia aj malé postrčenia, či malé zmeny, ktoré v konečnom dôsledku vedú k zmenám väčším.

„Tieto malé postrčenia vedia ľudí primäť k tomu, aby sa zastavili, prehodnotili svoje rozhodovanie a rozhodli sa inak, ako by to urobili bežne v každodennom živote,“ vysvetľuje Nikola Bertnatová z firmy Mindworx, ktorá sa zaoberá behaviorálnou ekonómiou a uskutočnila niekoľko pokusov a štúdii zaoberajúcich sa práve témou zdravého životného štýlu.

Vyraďte automatiku

Jeden z pokusov sa uskutočnil v podchode na Hodžovom námestí v Bratislave. „Použili sme nálepky na zemi, ktorými sme primäli ľudí sa zastaviť a znovu sa zamyslieť nad tým, či pôjdu po schodoch, alebo použijú eskalátor,“ opisuje Nikola. Mnohé veci totiž robíme automaticky, bez toho, aby sme nad nimi premýšľali.

Ďalší príklad súvisí s prejedaním, ktoré trápi mnohých ľudí. Naučiť sa menej jesť nám môže pomôcť celkom jednoduchá finta. Podľa Nikoly je to maličkosť, ktorú každý dokáže urobiť aj doma. Ide o to, že veľký tanier nahradíme menším tanierom, pričom stačí, ak ho zmenšíme v priemere o 5 cm.

Stane sa to, že si začneme na tanier nakladať menej, a tým pádom aj menej zjeme. Mnohí sme totiž naučení, že zjeme všetko, čo máme naložené na tanieri, a to aj vtedy, ak sme sa už zasýtili a ďalej jesť nepotrebujeme.

Vo firemných jedálňach a kantínach zasa pomáha premiestnenie šalátových a ovocných barov na začiatok. Nikola objasňuje prečo: „Keď ľudia prídu do jedálne a sú hladní, majú tendenciu najviac zjesť pri prvom pulte, ktorý vidia. Naopak pulty s dezertami sú premiestnené úplne dozadu.“

Ako chodiť cvičiť viac

Čo sa týka motivácie chodiť cvičiť, s ktorou tiež veľa ľudí bojuje, v tomto prípade zaberá takzvaný sociálny tlak. „Väčšinou nám zaleží na tom, čo si o nás ľudia myslia. Tu funguje tzv. buddy systém, kedy chodíme cvičiť s kamarátom, ktorý na nás v tej posilňovni čaká,“ hovorí Nikola Bertnatová.

Motivuje nás obava z toho, čo si náš „buddy“ o nás pomyslí, keď neprídeme. Niektoré posilňovne sa zasa pokúšajú motivovať tak, že vstupy neplatíte, pokiaľ prídete štyrikrát do týždňa. Skúste to aj na sebe.

Celé video si môžete pozrieť tu:


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako žiť zdravšie aj bez nútenia?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.