Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Ako zvládať stres

redakcia

Rýchla doba neznamená len nové možnosti, ale i riziká, ktoré toto nové životné tempo so sebou prináša. 

Ako zvládať stres
25. FEB 2016

Neustále sa snažíme posúvať, pričom sami seba nevedomky stresujeme. Slovo stres už je zakorenené v našom bežnom slovníku a skloňuje sa najmä v súvislosti s rozličnými zdravotnými komplikáciami, ktoré spôsobuje. Stres môže negatívne ovplyvňovať nielen nás, ale i naše vzťahy či pracovné výkony. Vystresovaný človek býva častokrát unavený, podráždený, nespokojný a toto sa odzrkadľuje i v jeho správaní. Prečo je tomu tak? Prečo sa necháme strhnúť rýchlym životným tempom natoľko, že zabudneme žiť v prítomnosti?

Keď nám život preteká pomedzi prsty

Stalo sa vám niekedy, že ste nasadli do auta a zrazu ste boli v cieľovej destinácii? Naše telo nás ako autopilot dostalo až na miesto, kde sme chceli byť, avšak samotnú cestu si nepamätáme... Takto to býva častokrát aj v živote. Sme natoľko zameraní na to, čo bude, na samotný cieľ, až nám cesta ako taká unikne. Náhlime sa za budúcnosťou alebo sa denne vraciame k tomu, čo sa udialo v minulosti. Ako by bolo vždy jednoduchšie žiť všade, len nie tu a teraz.

Vieme sa vôbec zastaviť?

Život je tu a teraz. Minulosť sa už stala. Prečo hľadať odpovede na milión otázok, ktoré vám víria hlavou? Oplatí sa tráviť čas hľadaním odpovedí na otázky, čo sa mohlo stať inak, či sa snažiť dozvedieť od veštkýň a vediem, čo sa stane a zaručene vás neminie? Žijeme tu a teraz. Len to je skutočnosť. Pôda pod nohami, vzduch okolo, farby, tiene, hudba... Zastavme sa a vychutnajte si čaro okamihu, ktorý už viac nebude. Minulosť je už za nami a budúcnosť sa pravdepodobne odohrá inak ako v našich predstavách, ktoré poháňajú naše obavy či doposiaľ nenaplnené túžby.

Ako bojovať voči stresu

Proti stresu najúčinnejšie zabojujete, ak sa vám podarí ukradnúť si trošku času len pre seba. Prejdete sa po prekrásnej prírode, kde môžte voľne a najmä zhlboka dýchať. Doprajete si relaxačný večer s obľúbeným jedlom a prekrásne voňajúcim olejom. Vyberiete sa s partnerom do divadla alebo sa len tak prejdete do galérie a plnými dúškami nasávate umenie. Doprajte si krásu okolo vás a najmä činnosti, pri ktorých budete žiť tu a teraz. Akékoľvek zážitky, pri ktorých si budete vychutnávať každú minútu, bez toho, aby ste plánovali, čo budete mať zajtra na večeru a či stíhate všetko v práci.

S pokojom idú veci ľahšie

Je známe, že vystresovaní ľudia sú náchylnejší robiť chyby. Neškoďme tak sami sebe a neohrozujme svoje vzťahy či prácu tým, že sa unavení a nespokojní doženieme na pokraj vlastných síl. Ak cítime, že je čas na oddych, doprajme si ho. Telo si dokáže vypýtať, čo potrebuje, preto ak vieme, že je ten správny čas zastaviť sa a zhlboka nadýchnuť, spravme tak!

Život nie je len o neustálom sa naháňaní za novým a novým cieľom. Je to predovšetkým cesta, práve tá by mala byť naším cieľom. Neukráťme sa o veci naokolo, ktoré kvôli rýchlemu životnému tempu neuvidíme. Zastavme sa a otvorme oči!


cesta banner

Zdroj: PR
Zdroj foto: unsplash.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako zvládať stres

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2131
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.