Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Andy Pavlík Timková: Aj vodu treba prežúvať

Eva Bacigalová

Akú pozornosť venujete prežúvaniu svojho jedla? Zvyknete jedlo do seba nahádzať alebo si dáte s jedením načas? Čo všetko nám môže spôsobiť nesprávne prežutá strava, ale aj to, že kvalitným prežúvaním stravy sa dá schudnúť, sme sa rozprávali s Andy Timkovou.

Andy Pavlík Timková: Aj vodu treba prežúvať
23. SEP 2013

Baviť sa s Andy o zdravom životnom štýle a stravovaní sa dá donekonečna! Takú ambíciu samozrejme nemáme, no s radosťou vám sprostredkujeme čo najviac jej overených informácií a rád – a to ako všeobecných, tak aj celkom konkrétnych.

Prvý rozhovor s Andy bol o detoxe a prekyslení organizmu, téma toho ďalšieho sa ponúkla sama - stačilo, keď Andy zhrnula svoje odporúčanie pre ľudí s problematickým trávením do sloganu Pime svoje jedlo a jedzme svoju vodu.

Čo je skryté za prvou časťou tohto odporúčania – pime svoje jedlo?

Dá sa to povedať aj tak, ako to asi mnohým z nás radili pri jedle naše babičky: dobre to požuj! Znamená to, že by sme mali v ústach so slinami zmiešať každú potravinu, nielen tekutiny. Sliny totiž obsahujú úžasné enzýmy, ak sa dobre premiešajú s jedlom, kaša, ktorá pritom vznikne v ústach, je už vlastne predtrávená.

Máš skúsenosť ako dlho má kvalitné prežúvanie trvať?

Každé sústo treba prežuť 30 až 60 krát, teda asi minútu. Ak takto požuté jedlo pomaly vhupne do žalúdka, nesmierne mu to prospeje – nemusí totiž žuť namiesto nás. Mnohí ľudia ako keby zabudli na to, že žalúdok nemá zuby (smiech).

Má však žalúdočné šťavy, nie sú na trávenie určené aj tie?

Áno, sú, no dnes má 70 až 80 percent dospelých ľudí so žalúdočnou kyselinou problémy. Jej úlohou je zničiť všetko, čo zjeme a čo môže tráviacemu traktu uškodiť. Ak však máme poškodené bunky v žalúdku, či už zlým stravovaním, nadmernými dávkami liekov alebo stresom, neprodukujú dostatok kyseliny.

Ako ste na tom so žalúdočnou kyselinou si overíte jednoduchým testom – do deci vody dajte lyžičku sódy bikarbóny, vypite a pozorujte sa tri minúty. Ak počas nich veľa grgáte, máte veľa kyseliny. Ak negrgnete ani raz, nemáte žiadnu. V takom prípade pomôže, ak si dáte napríklad citrón.

Veľa ľudí dokáže do seba hodiť celý obed za pár minút a vyzerajú spokojne. Ešte zvyknú aj vytýkať pomalším jedákom, že sa s jedlom zbytočne babrú a strácajú čas. Žalúdky jedných aj druhých sa na to teda pozerajú inak?

Ak jedlo zjeme rýchlo, žalúdok sa šialene narobí. On musí rozkúskovať potravu, ktorú sme my mali dobre prežuť. Prežúvaním mu veľmi uľavíme. Má to však aj ďalšie výhody – ak začneme jedlo poriadne žuť, zistíme, že na tanieri je ešte polovica porcie, no my sme už sýti. Ak však hádžeme jedlo do seba rýchlo, mozog ani nestačí zachytiť informáciu, že žalúdok je plný. Pri pomalom žutí mozog vyšle signál telu, aby produkovalo sliny a rozkladalo jedlo. A žalúdok má aj čas oznámiť nám – už mám dosť.

Odporúčame prečítať: Andy Timková: Detox môže byťaj bolestivý

Takže kvalitné prežúvanie potravy je aj dobrá metóda na chudnutie?

Samozrejme. Ale vlastne aj na priberanie, pretože ak jedlo dobre požujeme, vstrebateľnosť živín je oveľa vyššia.

Pomôže táto metóda aj ľuďom so žalúdočnými problémami?

Tí, čo majú problémy so žalúdkom, by mali vylúčiť z jedálneho lístka mäso a samozrejme veci, ktoré im škodia. Ideálne je konzumovať zeleninu rozmixovanú v mixéri. Nemyslím pritom koreňovú zeleninu, ale zelené časti, všetko, čo rastie nad zemou – petržlenovú vňať, mrkvovú či inú, k tomu bylinky a a jeden druh ovocia, na ktoré máte chuť.

Vňate majú niekoľkonásobne vyšší obsah minerálov ako samotné korene. Týmto spôsobom si už v priebehu mesiaca môžete dať do poriadku stav kyseliny v žalúdku a celkovo ho ozdraviť. Dokonca aj stolica je po dobrom natrávení dobrých potravín bezproblémová, celý tráviaci trakt si môže oddýchnuť a prospieva to aj imunite, lebo nemusí bojovať s takým množstvom odpadových látok.

Ty však tvrdíš, že prežúvať treba aj vodu. To sa dá?

Treba to len vyskúšať (smiech). Žalúdku neprospieva ani to, ak doň dávame studené tekutiny. Naše telo musí vynaložiť kvantum energie, aby ju zohrialo na štandardnú teplotu 37 stupňov. Veď ani horúce veci nekonzumujeme a chápeme, že by sme sa mohli popáliť.

Ľudia, ktorí pijú ľadové nápoje, mávajú najrôznejšie zdravotné problémy, zachladia si nielen hrdlo, no aj žalúdok. Ak prežúvame vodu, tak ju v ústach oteplíme a takisto zmiešame s enzýmami slín. Aj voda samozrejme obsahuje látky, ktoré sa musia tráviť. Vodu by sme mali teda v ústach tiež obracať, zohriať a až potom prehltnúť.

Aj to by malo trvať 30 až 60 sekúnd?

Nie, to určite nie je potrebné. Žuvanie vody pomáha napríklad aj ľuďom, ktorí pijú chlórovanú vodu – sliny v nej eliminujú nevhodné látky.

Žutím potravín dokonca aj odhalíte, ktoré jedlo je naozaj dobré a lahodné a ktoré je hnusné! Ak budete minútu prežúvať vynikajúcu klobásu alebo halušky, začnú sa chuťové bunky búriť, z halušiek vás bude štípať podnebie. Čím je však vaše jedlo kvalitnejšie, tým bude aj po prežúvaní chutnejšie.  Vyskúšajte napríklad jabĺčko, mrkvu alebo paraorechy – tie začnú byť lahodne sladké, pretože sa z nich budú uvoľňovať enzýmy.

Ak vás zaujímajú ďalšie témy týkajúce sa zdravého stravovania alebo máte konkrétny problém, s ktorým by ste sa na Andy Pavlík Timkovú chceli obrátiť, napíšte nám na info@cvicte.sk.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Andy Pavlík Timková: Aj vodu treba prežúvať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.