Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Anka porazila ťažkú reumu: Pohyb mi vrátil zdravie a chuť do života!

Barbora Volná

Má 44, postavu dvadsaťročnej a počas rozhovoru sme ju zastihli cestou na polmaratón v Taliansku. Verili by ste, že Anka kedysi kvôli reume nedokázala dvihnúť ani lyžičku? „Za to, kde som, jednoznačne vďačím aj pohybu,“ hovorí skúsená farmaceutická laborantka. Ako sa jej podarilo zvrátiť nepriaznivý zdravotný stav?

Anka porazila ťažkú reumu: Pohyb mi vrátil zdravie a chuť do života!
Zdroj: Archív A. Horvathovej
29. MAR 2023

Mama jedenásťročného syna na pohyb využíva každú voľnú chvíľku. Aj keď ako sama priznáva, nebolo to s ňou vždy ružové. „Nikdy som nemala vzťah k športu. Až na strednej škole som sa dostala k posilke. Mala som nadváhu, vážila som okolo 90 kilogramov. V maturitnom ročníku som sa začala stravovať oddelenou stravou a všetko mastné a biele pečivo som vynechala. Po roku som vážila cca 60-65 kilogramov a začala som aj cvičiť. Fitko, časom aj aerobiky sa stali súčasťou môjho života,“ spomína Anka.

Najdôležitejšie je ísť za svojím cieľom a prekonávať samých seba v každej sfére. Nikto nie je väčším súperom ako vy sami.

V tom období spoznala obľúbenú trénerku Leu Grančič, známu aj z mnohých Supershape video tréningov. S ňou, mimochodom, cvičí dodnes. Absolvovala tiež školenia na skupinové tréningy, urobila si kurz kondičného trénera, a ako hobby vedie aj svoje hodiny. Kedy prišla stopka vo forme reumy a ako si s ňou poradila?

Anka Horváthová

Začalo to nevinnými bolesťami

„Tesne pred mojimi 25. narodeninami mi začali bolesti kĺbov, najprv kolená, neskôr lakte, zápästia... Bolesti trvali pár týždňov a nakoľko neprestávali, absolvovala som rôzne vyšetrenia. Keďže som pracovala v lekárni pri nemocnici, mala som našťastie poruke lekárov, ktorí mi pomáhali. Žiaľ, bolesti sa vystupňovali až natoľko, že som ledva ráno chytila do rúk lyžičku. Od tých ukrutných bolestí kolien som si nevedela ani sadnúť na záchod. Nehovoriac o psychike, ktorá bola na bode mrazu. Nemohla som cvičiť, tancovať, ani robiť aerobik, jednoducho nič,“ spomína Anka, ktorá neskôr mesiac strávila v nemocnici s jednoznačnou diagnózou – seropozitívna reumatoidná artritída. Po absolvovaní biologickej liečby v klinickej štúdii, ktorá trvala dlhých päť rokov, sa aj vďaka pravidelnému pohybu počas rekonvalescencie, Anka opäť ocitla v aerobikovom svete.

Anka Horváthová

Beh si ju získal na plnej čiare

Rok po liečbe sa sympatickej lekárničke narodil syn David, ktorý má dnes už jedenásť. „Celá rodina milujeme pohyb. Dokonca som sa v 36 rokoch naučila kvôli synovi lyžovať.  Popri cvičení som začala aj behávať a dostala som sa do rôznych bežeckých kruhov, získala som veľa nových priateľov, mám za sebou beh Od Tatier k Dunaju, menšie behy, ale aj polmaratóny. Za posledný rok som si urobila niekoľko ´osobáčikov´. Polmaratón minulý rok v Košiciach som zvládla s časom pod 2 hodiny, 52 kilometrový trailový beh Rýchlik Zoška – Bratislava, som dala za 7 hodín 20 minút. Veľmi sa tomu teším, a keď zdravie, a hlavne moje kolená dovolia, skúsim si ísť po nové osobné rekordy,“ hovorí nadšene Anka.

Celá rodina milujeme pohyb. Dokonca som sa v 36 rokoch naučila kvôli synovi lyžovať.

Atraktívna štyridsiatnička na sebe poctivo maká, no typické „babské záležitosti“ ako nákupy oblečenia, vynecháva. „Nekupujem šaty, robím celý život v bielom, ale zato športové oblečenie a tenisky – to je moje! Kvalitné bežecké topánky sú alfou a omegou pre moje nohy a kĺby, ktoré nie sú v poriadku. Rada si doprajem aj relax, milujem masáž, otužujem celú zimu už tretí rok a milujem chodiť na kozmetiku a pedikúru. To sú moje radosti,“ smeje sa vášnivá športovkyňa.

Anka Horváthová

Choďte za cieľom za každých okolností

Odhodlaná bežkyňa a milovníčka pohybu, razí dôležitý odkaz všetkým: „Najdôležitejšie je ísť si za svojím cieľom a prekonávať samých seba v každej sfére. Nikto nie je väčším súperom ako vy sami,“ konštatuje odhodlane a dodáva, že na svojej ceste sa s nikým neporovnáva, nedáva si tiež ani ciele, ktoré vie, že nedosiahne. „Som vďačná za to, že sa môžem hýbať. Snažím sa ľudí motivovať, kto chce, si z mojich sociálnych sietí možno niečo pozitívne odnesie,“ uzatvára Anka, ktorej tohtoročným cieľom je prvý cestný maratón. Držíme jej na inšpiratívnej ceste palce!

Zbavte sa bolestí a vyformujte si telo aj vy vďaka účinným cvičeniam s top slovenskými trénerkami! Staňte sa Supershape Premium členkou a cvičte online neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek chcete. Získate tak prístup k desiatkom hodín video tréningov na domáce cvičenia, obľúbeným vedeným výzvam so skúsenými odborníkmi a jedálničkom s chutnými fit receptami od výživových špecialistov. Pridajte sa k nám aj vy a získajte štíhle, pevné a zdravé telo!

premium-členstvo

Zdroj: https://www.instagram.com/anicka.lekarnicka/


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Anka porazila ťažkú reumu: Pohyb mi vrátil zdravie a chuť do života!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.