Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Antioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťou

Každá ľudská bunka je napádaná voľnými radikálmi až desaťtisíc ráz denne a za sedemdesiat rokov nášho života sa v tele vytvorí až sedemnásť ton voľných radikálov. 

Antioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťou
16. MAR 2016

Preto má ľudský organizmus neľahkú úlohu – zbaviť sa voľných radikálov a naprávať škody, ktoré napáchali. To je poriadna fuška. Našťastie, svojmu telu môžeme pomôcť dostatočným príjmom antioxidantov.

Antioxidanty ako nevyhnutná súčasť nášho zdravia

Antioxidanty sa dajú najjednoduchšie charakterizovať ako látky, ktoré chránia bunky pred oxidáciou, teda poškodením. Navyše niektoré disponujú i schopnosťou poškodené bunky opravovať. A nájdu sa aj také, ktoré na seba viažu ťažké kovy, spôsobujúce tvorbu voľných radikálov, ako napríklad ortuť či arzén, a tým ich zneškodnia. Medzi antioxidantmi sa nachádzajú aj také, ktoré sa vzájomne regenerujú, napríklad vitamín C obnovuje vitamín E.

Niektoré antioxidanty si telo dokáže vytvoriť samo, iné sú zastúpené v potravinách (ovocie, zelenina, orechy, semená...). Antioxidanty sú zaujímavé tým, že pracujú ako zohratý tím, teda sa vzájomne podporujú a pomáhajú si. Tým je aj ich celkový účinok na zdravie väčší, ako keby pôsobil každý z nich samostatne. Treba však vziať na vedomie i to, že antioxidantov je mnoho a každý z nich môže primárne chrániť pred určitými typmi voľných radikálov viac, iný menej. Napríklad lykopén je vhodný ako prevencia rakoviny prostaty a prsníka, a tiež infarktu. Luteín je zasa výborný ako prevencia pred vznikom makulárnej degenerácie či šedého zákalu. Vitamín C je všestrannejší, preto sa mu hovorí aj najdôležitejší antioxidant.

Odporúčame: Das gesunde Plus antioxidanty, 30 kapsúl – výživový doplnok s obsahom antioxidantu vitamín C a s vysokým obsahom polyfenolov. Vitamín C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm antioxidanty

Jeden ani dva druhy antioxidantov nestačia

Ak si chcete udržať pevné zdravie a spomaliť celkové starnutie organizmu, je potrebné, aby ste prijímali čo najviac antioxidantov a zároveň telu zabezpečili dostatok látok, z ktorých si ich môže vyrobiť. Napríklad glutatión, najsilnejší antioxidant nášho tela, vzniká z aminokyselín glycínu, kyseliny glutamovej a cysteínu, ktoré sú zastúpené v mäse či vajíčkach. Preto základom zdravia je mať pestrý jedálny lístok.

Ako zistiť, antioxidačnú kapacitu konkrétnych potravín?

Neviete, v ktorých potravinách sú antioxidanty zastúpené? Môžete využiť skvelú pomôcku z dielne Amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA), ktoré vytvorilo databázu ORAC. Môžete si v nej vyhľadať akúkoľvek potravinu a zistiť, jej antioxidačnú kapacitu – schopnosť likvidovať kyslíkové voľné radikály. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunitaAj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme. Nesmie chýbať ani vitamín A.

 

Bez akých živín sa bežci nezaobídu?Bez akých živín sa bežci nezaobídu?

Dobrý športový výkon závisí nielen od kvalitného tréningu, ale aj od zloženia jedálnička. 

 

Deficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémovDeficit zinku je príčinou nízkej výkonnosti i svalových problémov

Zinok je jedným zo stopových prvkov, ktoré sú v organizme športovcov nízko zastúpené. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Antioxidanty sú pre zdravie nevyhnutnosťou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2131
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.