Barbora Jelinek: Pohyb je pri reume alfou a omegou
Ako tínedžerka si vypočula množstvo diagnóz, kým lekári prišli na tú správnu. Dnes aj vďaka pohybu vedie takmer plnohodnotný život.
„Mala som 16 rokov a obdobie stanovenia diagnózy bolo veľmi zdĺhavé. Dokým sa dospelo k reumatoidnej artritíde, mala som snáď všetky choroby sveta. Čakanie na verdikt samotnej diagnózy bolo na tom najhoršie. Vtedy mi bolo už totálne jedno, čo mi je, len som potrebovala stratiť tú strašnú neistotu, teda vedieť, čo sa so mnou deje,“ spomína na neľahké obdobie Barbora Jelinek. Diagnózu sa dozvedela v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch, kde sa však museli najprv zamerať na vyliečenie pečene, ktorá bola po nesprávne stanovených diagnózach v katastrofálnom stave, a až potom zahájili liečbu reumatoidnej artritídy.
Reuma nie je iba o neznesiteľných bolestiach kĺbov, ale aj o neskutočnej únave
O reume si mnohí z nás stále myslia, že je skôr problémom, ktorý trápi starších ľudí. Avšak nie je to tak, pretože toto ochorenie často postihuje už deti v predškolskom veku či tínedžerov. Varovným signálom býva napríklad bolesť nôh. Typické sú opuchy kĺbov a ich ranná stuhnutosť, veľká únava, malátnosť či nechutenstvo spojené s chudnutím. V modernej medicíne je rozlišovaných až neuveriteľných 450 druhov reumy. „Reuma je všeobecný názov pre reumatické ochorenia. Ja trpím reumatoidnou artritídou. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, keď bunky vlastného tela napádajú kĺby. Choroba sa prejavuje hlavne obrovskou bolesťou a opuchom kĺbov. Typickým znakom je ranná stuhnutosť. To znamená, že keď sa zobudíte s rukou zovretou v päsť, tak ju neviete vyrovnať. Je to neskutočne bolestivé. Stuhnutosť väčšinou odznieva až popoludní,“ vysvetľuje Barborka. Ešte aj dnes má v pamäti, ako chodievala unavená na skúšky na vysokej škole po rannom boji a plači, nakoľko mala postihnuté všetky kĺby na tele.
Ako bojovať proti reume?
Presne túto otázku som položila Barborke. Jej odpoveď vás možno prekvapí. „S reumou nebojujem. Prestala som s ňou bojovať už veľmi dávno. Prijala som ju ako súčasť svojho života. Nepýtam sa prečo a žijem s ňou v symbióze. Aj keď vie byť poriadna mrcha,“ smeje sa. Aktuálne je mladá žena v štádiu kľudného stavu, nakoľko jej pomohla biologická liečba. Vďaka nej žije viac-menej plnohodnotný život. Samozrejme, rána sú pre ňu kvôli bolesti a stuhnutosti kĺbov stále náročné a takisto jej nerobia dobre zmeny počasia a teplotné výkyvy. Avšak s pozitívnou mysľou a horúcim kúpeľom, ktorý jej v ťažkých chvíľach takisto pomáha, sa všetko zvláda ľahšie. „Vo svojom živote som si vo vzťahu k reume prešla rôznymi fázami. No človek si popri bojovaní o svoje zdravie uvedomí, čo je v živote dôležité, a že sebaľútosť mu nepomôže. Asi mám šťastie v tom, že som pozitívne naladený človek. Mám rada pohodu a harmóniu, rada šírim okolo seba radosť. S nadhľadom a dávkou humoru ide všetko ľahšie. Vždy sa dá žiť krásne. Aj s reumou či iným ochorením. Je to celé o voľbe,“ hovorí zo skúseností mladá reumatička, ktorá je zároveň šťastnou mamou dvoch malých chlapcov.
Pohyb a reuma. Prečo je cvičenie dôležité?
Pri reume je určite dôležitá včasná diagnostika a zahájenie liečby, pri ktorej je kľúčová spolupráca lekára a pacienta. Jednou z nevyhnutných zložiek liečby je pohyb. „Pohyb je alfa a omega. Dôležité je striedanie aktivity s odpočinkom. Pohyb je potrebný aj počas bolesti. Zabraňuje sa tým deformitám a je dobré mať pevné svalstvo, keďže kĺby už nefungujú tak, ako majú,“ vysvetľuje Barborka, ktorá sa v aktívnom štádiu choroby venovala špeciálnym cvikom pre reumatikov. Aktuálne jej vyhovuje pilates a joga, ale aj HIIT cvičenia, teda vysoko intenzívne intervalové tréningy. „Treba sa riadiť svojím telom. Cvik, ktorý nemôžem spraviť, vynechávam a urobím ten, ktorý zvládam. Vhodná je aj chôdza. Tú milujem. Chcela by som pravidelne praktizovať aj nordic walking, ktorý som už vyskúšala. Takže pre mňa je najlepšie cvičenie s vlastnou váhou a chôdza. Avšak mení sa to aj podľa ročného obdobia,“ dodáva. V niektorých obdobiach cvičila aj každý deň, no postupne začala počúvať svoje telo, ktoré na to reagovalo únavou. Aj pri reume je dôležité rešpektovať svoje telo. Aktuálne jej vyhovuje cvičiť 3 – 4 razy týždenne. Pohyb jednoducho miluje a bez cvičenia dlhšie nevydrží – zvyčajne jej začne chýbať už po 2 či 3 dňoch.
Ako je to so stravovaním pri reume?
Aj pri reume je dôležitý zdravý a vyvážený jedálniček bohatý na ovocie, zeleninu, kvalitné bielkoviny, prospešné nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie. Barborka však nemá žiadne špeciálne potraviny, ktoré by jej pomáhali. Prezradila však, že dlhšie obdobie fungovala na paleo strave (stravovanie s vyšším príjmom tukov) či low carb, čiže nízkosacharidovom stravovaní, ktoré jej najviac vyhovovali. „Mnoho reumatikov sa stravuje podľa autoimunitného protokolu, ktorý bol zostavený špeciálne pre ľudí s autoimunitnými ochoreniami. Ja jedávam hlavne zeleninu, mäso, ovocie, orechy či kokosový olej. Samozrejme, že aj zhreším. Nie som dokonalá,“ dodáva s úsmevom Barbora Jelinek, ktorej snom je vydať knihu o reume a túži po tom, aby ľudia o reume vedeli, aby sa o nej hovorilo. „V nemocniciach som si písala denník, teraz ho spracovávam a píšem. Chcem, aby ľudia vedeli, že aj s chorobami sa dá žiť krásne, že všetko sa dá, keď človek chce. Som vďačná aj za moju reumu, lebo ma naučila pozerať sa na svet z inej perspektívy a za to jej ďakujem.“
Aj s reumou sa dá žiť krásne
Barborka je živým príkladom toho, že ani diagnóza bolestivej choroby nemusí znamenať katastrofu. Je to životná skúška, ktorá môže človeka položiť, alebo ho posunúť ďalej a pomôcť mu uvedomiť si, čo je v živote skutočne podstatné. „Najdôležitejšie je zdravie. Všetko ostatné je naozaj nepodstatné. Určite dôležitý je aj zmysel pre humor, smiech, tešenie sa z maličkostí. Mnohým ľuďom dnes chýba pokora. Vytratila sa vďačnosť za život, zdravie,“ hovorí Barborka, ktorá sa aj napriek reume stala mamou a žije šťastne. Ako hovorí, má všetko, čo chcela.
Chcem cvičiť, ale neviem čo
Barborka je živým príkladom toho, že sa netreba vzdávať pri žiadnej chorobe. Cvičiť sa dá, aj keď to bolí. Sme presvedčení, že správny pohyb pomáha. Pokiaľ máte zdravotné obmedzenie, ale chcete a hlavne potrebujete sa hýbať, vyskúšajte videoprogram SUPER BODY 1. Obsahuje 28 videotréningov, v ktorých sa strieda silovo-kondičný tréning s pilatesovým. Dni aktívneho oddychu vám spestrí tvárová gymnastika. Program je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí ešte pravidelne necvičia. Práve výkladom skúsených tréneriek sa vo videoprograme naučíte správne prevedenie cvikov. Cvičiť správne je nesmierne dôležité. Kvôli zdraviu, ale aj výsledkom, ktoré chceme dosiahnuť. Videoprogram SUPER BODY 1 je veľkým pomocníkom, ak máte chuť cvičiť pravidelne a poriadne. Tiež, keď chcete schudnúť a vytvarovať telo.