Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Bez stresu sa veci riešia lepšie

Martin Poledna, bývalý vrcholový športovec, dnes stojí za chutnými a zdravými fitnes produktmi značky Max Sport, ktorá má jasnú filozofiu – robia preto, lebo chcú a nie preto, že musia. 

Bez stresu sa veci riešia lepšie, hovorí bývalý vrcholový športovec Martin Poledna
22. JUN 2016

Dali by ste si proteínovú čokoládovú tyčinku s orieškami alebo vanilkový shake, alebo radšej ovocné pyré s cereáliami a chia semiačkami, alebo sa vám zbiehajú slinky na proteínové cestoviny z čiernej fazule? Nepýtame sa náhodou, pretože sme mali možnosť vyspovedať jedného z majiteľov Max Sport – výrobcu fitnes produktov, ktorý, mimochodom, nedávno získal prestížne ocenenie za svoje proteínové cestoviny na potravinárskom veľtrhu v Dubaji.

Na čo sa teda môžete tešiť? Martin Poledna si počas rozhovoru zaspomínal na obdobie, keď sa venoval športu na profesionálnej úrovni. Prezradil, čím mu učarovala joga a pridal aj jednoduché tipy, ako nepodľahnúť stresu a nezblázniť sa z podnikania.

Martin, ľudia ťa poznajú ako majiteľa Max Sportu, ale nie každý vie, že si sa v minulosti venoval profesionálnemu športovaniu. Ako to bolo?

Bol som plavec. Vrcholovému plávaniu som sa venoval celé svoje detstvo, teda juniorskú časť. Zrejme nemám najväčší talent, pretože keď sa položím na vodu, padnem na dno. To nie je pre plavca najlepšie. Sú takí, ktorí sa položia na vodu a sú na vode. Napriek tomu som si dal v tom období cieľ, že to niekde dotiahnem. Chcel som sa stať majstrom vtedajšieho Československa. Podarilo sa mi to trikrát. Po 15-tich rokoch plávania som prešiel na atraktívnejšiu formu športu – v triatlone som bol tiež majstrom Československa. Potom prišlo zranenie, a tak som šiel do školy, naučil sa jazyk, odišiel do zahraničia a popritom som sa venoval športu na rekreačnej úrovni.

S profesionálnym športom súvisí aj strava, akú stravu si mal v čase, keď si aktívne športoval?

V tom čase sa o strave nevedelo vôbec nič. Vtedy sme fungovali na domácej strave, ale to, čo sa dalo kúpiť v obchodoch, bolo určite kvalitnejšie ako to, čo kupujeme dnes.

Poledna
Zdroj foto: Martin Poledna

Nemal si špeciálne upravený jedálny lístok, ako zvyknú mať športovci dnes?

Nie, ale osobne som vždy inklinoval k bezmäsitej strave. Od začiatku strednej školy som bol vegetariánom. Mäso mi nechutilo a ani nechýbalo – vedel som byť aj rýchly, aj mať vysokú vytrvalosť. Možno to bolo aj tým, že mladé telo sa vedelo rýchlo zregenerovať.  Vegetariánom som bol 20 rokov. Ak mám spomenúť konkrétne potraviny, na prelome storočia frčal tvaroh, sušené bielka, ale o proteínových tyčinkách a vôbec proteínovom trende, ako takom, som počul prvýkrát možno desať rokov dozadu. Aj to sa týkalo iba veľmi úzkej skupiny ľudí, ktorá chodila do fitcentra.

Ak sa na obdobie profesionálneho športovania pozrieš z hľadiska ambícií, nemal si cieľ byť profesionálnym športovcom dovtedy, kým to bude možné?

Nie, nechcel som zostať pri profesionálnom športe a navyše mi v tom zabránil úraz. Dnes som toho názoru, že vrcholový šport nie je úplne zdravý. Je to extrém, ktorý telo unavuje, vyčerpáva. Naopak, rekreačný šport je kompenzáciou za fyzickú prácu v minulosti. Ľudia si potrebujú fyzicky i psychicky kompenzovať to, čo dnes nemajú. Takmer všetci, často nútene, holdujeme sedavému spôsobu života, a to nás degeneruje. Pohyb je pre mnohých ľudí viac ako žiaduci. Sedavé zaťaženie tela v kombinácii s mentálnou námahou treba nejako kompenzovať. Ideálny je šport.

Pre mnohých športovcov je úraz a ukončenie profesionálnej kariéry nočnou morou. Ako si to vnímal ty?

Samozrejme, že človeka to zasiahne, ale začal som hľadať rozličné alternatívy, teda pohybové aktivity, ktoré vieš robiť s obmedzením, ktoré aktuálne máš. Vždy sa dá niečo nájsť. Ja som sa potom venoval horským bicyklom a cvičeniu v posilňovni.

Je bicyklovanie a cvičenie vo fitcentre tvojou vášňou aj dnes?

Teraz mám, bohužiaľ, ďalší hendikep. Takže skoro rok nechodím do fitcentra, ale k fyzioterapeutovi. Jediné, čo mi zdravotný stav dovoľuje, je rýchla chôdza. V zime som sa venoval skialpinizmu. Verím však, že telo sa s tým vyrovná, a budem sa môcť športu venovať viac.

Takže sa nevzdávaš?

Určite nie. Mám uja, ktorého operovali na srdce. Z nemocnice odišiel na reverz, nosil ťažké nákupy a podobne, vraj telo potrebuje byť pod určitým tlakom a nemôže len ležať a oddychovať. Telo je silné. Ono si nájde spôsob, ako sa s problémami vyrovnať, chce to len čas.

Je svätá pravda, že telo je múdre a mali by sme to počúvať. Teba nejako upozorňovalo na to, že prekračuješ jeho limity?

Áno, dávalo mi signály, lenže vedel som ich analyzovať až vtedy, keď už bolo neskoro. Poučilo ma to však do budúcnosti. Budem svoje telo viac počúvať a dávať si pozor.

V tom by ti možno pomohli body and mind cvičenia. Hovorí ti niečo joga alebo pilates?

Áno, to sú cvičenia, ktoré ma veľmi bavia. Môžem povedať, že im rozumiem. Jednoducho som na ne dozrel. Ešte pred desiatimi rokmi som vedel, že joga existuje, ale nezaujímala ma. Až keď som ju vyskúšal, pochopil som, o čom je. S jogou som sa stretol v Indii, kde som mal svojho učiteľa.

Mať jogového učiteľa je obrovská skúsenosť. Ako si sa dostal k joge a ešte k tomu v Indii?

Šlo o zhodu okolností. Chcel som viac vedieť o ajurvéde, ktorá zahŕňa viacero smerov. Stravovanie je jedna vec, meditácia, masáže a joga sú ďalšie. Mal som možnosť poňať a pochopiť to komplexne.

Šport svojím spôsobom ovplyvňuje aj náš pracovný a osobný život. Má vplyv i na tvoju prácu?

Keď si v práci, nemôžeš vrcholovo športovať a, naopak, keď vrcholovo športuješ, nemôžeš pracovať. Samozrejme, je niekoľko výnimiek, ktoré majú dobré zázemie a môžu si to dovoliť. Nám ostáva čas iba na ozdravný šport, šport ako kompenzáciu.

Čo ti prináša šport psychicky? Boli obdobia, keď ťa napríklad stresoval?

Túto fázu som mal. Naplánoval som si, že chcem týždenne absolvovať tri behy, tri tréningy vo fitcentre, jednu masáž a preteky. Ak som nestíhal z práce, bol som nervózny, plány sa mi zosypali. Takto šport neplní svoju funkciu. Dnes si nič neplánujem. Robím veci intuitívne. Športujem, keď mám na to chuť a čas. Samozrejme, človek má svoje priority a podľa toho sa riadi. Kedykoľvek, keď mám príležitosť a hlavne chuť, idem športovať. Ak na to nemám tri alebo päť dní čas, tak ma to nezožiera. Je to príjemnejšie. Vnímam to ako správny prístup.

Max Sport je úspešná firma s pevnými koreňmi na Slovensku, ktorá je však známa aj v zahraničí. Si niekedy v práci pod tlakom?

Stres je vec, ktorej buď podľahneš, alebo nepodľahneš. Býval som pod tlakom, ale povedal som si, že bez stresu sa problémy riešia lepšie. Nepripúšťam si ho a tým pádom ho nemám.

Poledna
Zdroj foto: Martin Poledna

Teda ani zďaleka nie si vo fáze, že by si sa z toho šiel „zblázniť“ :). Prezradíš recept, ako to zvládať v pokoji a pohode?

Easy :). Úspech je podľa mňa v tom, že to robíš úprimne. Vtedy to ide ľahšie. Sú ľudia, ktorí dokázali tisícnásobne viac. Pred takými mám veľký rešpekt a vzdávam im hold. Niekedy si myslím, že potrebujem viac času, aby som to dokázal zvládať lepšie. Avšak nestresujem sa. Čo nestihnem dnes, urobím zajtra. No a kľúčom k úspechu sú aj perfektní ľudia, ktorých mám pri sebe. 

Poledna
Zdroj foto: Martin Poledna

Zdroj titulnej fotky: Martin Poledna

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zuzka lightZuzka Light bola na Slovensku. Aké novinky chystá?

Svetovo uznávaná fitnes trénerka nám prezradila niečo zo svojich plánov do budúcnosti a rozhodne sa máme na čo tešiť. 

Ako si v lete udržať postavu, na ktorej ste pracovaliAko si v lete udržať postavu, na ktorej ste tvrdo pracovali?

Dievčatá, tento článok sme pripravili pre tie z vás, ktoré v uplynulých mesiacoch cieľavedome pracovali na tom, aby si do leta zlepšili formu, a cítili sa lepšie a zdravšie. 

 

Zuzka lightZuzka Light: V dvadsiatke som mala celulitídu, dnes je preč

Svetovo uznávaná trénerka prezradí, ako sa zbaviť celulitídy, mať veľa energie a hlavne sexy vyšportované telo, ktoré pôsobí žensky.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bez stresu sa veci riešia lepšie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.