TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Biohacking ako cesta k vášmu lepšiemu JA: Ktoré „hacky“ vám zaručene zmenia život?

Barbora Volná

Predstavte si, že máte plnú kontrolu nad vašou energiou, náladami, motiváciou a celkovým zdravím. Podľa biohackerov to nie je utópia, chce to len systém a konzistentnosť. O čo vlastne v tomto prístupe ide?

meditácia
Zdroj: Unsplash
9. MAR 2023

Dokáže človek využiť svoj potenciál naplno vďaka premysleným krokom vo svojom živote? Ak ste už počuli o biohackingu, určite sa zamýšľate nad tým, ako čo najlepšie prevziať kontrolu nad svojím životom. Zjednodušene povedané, pri biohackingu ide o súbor zmien v rámci životného štýlu, vďaka ktorému môžete zlepšiť a umocniť svoj potenciál. Je to aktívny a vedomý prístup ku svojej vlastnej biológii, pri ktorej využívate rôzne technológie, doplnky stravy a tiež životné návyky s cieľom stať sa najlepšími verziami samých seba. Dave Asprey, zakladateľ najväčšej konferencie Biohackers, upresňuje: „Je to to, čo si vložíte do úst, je to vzduch, ktorý dýchate, je to svetlo, ktorému ste vystavení. Väčšina ľudí má dvakrát väčší energetický potenciál, no robia stovky malých vecí, ktoré ich brzdia.“ Súhlasíte, že by na tom mohol byť kus pravdy?

To, čo robíte, má vplyv

Rovnako tak záleží na tom, čo naservírujete svojmu telu, akým podmienkam ho vystavíte a aké rozhodnutia robíte každý deň – od tela dostanete odpoveď vždy a je na vás, či bude pozitívna alebo nie. Ak robíte správne rozhodnutia pre vašu produktivitu a pocit pohody, tak veci fungujú. Ak nie, dostávate od mozgu a organizmu spätnú väzbu v podobe stresu, priberania, nedostatku energie či depresie a nepohody.

Od maslovej kávy až po implantáty

Existujú mnohí biohackeri počnúc tými, ktorí ráno začínajú šálkou kávy s maslom a olejom – „bulletproof coffee“ cez tých, ktorí majú v tele implantované čipy až po tých, ktorí sa riadia domácimi súpravami pre analýzu DNA. To už však pletieme biochémiu a iné prístupy. Vo všeobecnosti má biohacking tri podoby. Nutrigenomiku, ktorá skúma ako jedlo spolupracuje s vašimi génmi, DIY biológiu, ktorú praktizujú najmä medici a body hacking alebo grindering, ktorý je dosť kontroverzný – tento smer sa nebráni vylepšiu tela technologickými vychytávkami, chémiou a implantátmi, aby fungovalo na maximum. Ktoré „hacky“ patria vo svete medzi najrozšírenejšie, a ktoré vám pomôžu zlepšiť váš výkon a zdravie?

Prečítajte si aj: Proteínová káva plná bielkovín: Energetická bomba, ktorá vás nabije na celý deň

1. Zvýšenie energie kvalitnými surovinami

Je známe, že potraviny ako biely cukor, múka, spracované potraviny, umelé sladkosti a mnohé ďalšie, organizmu odoberajú energiu. Pri tvorbe a skladaní vášho jedálnička vyberajte poctivé nespracované potraviny, zeleninu, ovocie, kvalitné tuky, čistý proteín, komplexné sacharidy, strukoviny, kvalitné rybie mäso, semiačka a orechy.

2. Vyživenie tela zvnútra

Ako? Dožičte telu doplnky stravy, ktoré mu pomôžu regenerovať rýchlejšie a posilníte nimi aj svoju imunitu. Nemali by ste zabúdať na vápnik, fosfor, vitamín D3, horčík, zinok i vitamín C, vitamíny zo skupiny B a železo. Dôležité sú aj antioxidanty ako vitamín E či selén, ak nemáte na tanieri často ryby alebo orechy, mali by ste si určite dopriať kvalitné esenciálne omega-3 mastné kyseliny.

3. „Boostnutie“ mozgu

Látky na podporu myslenia a pamäti sa vám zídu, ak potrebujete zlepšiť svoj výkon a ísť na maximum. Hovorí vám niečo výraz „nootropiká“? Patrí medzi ne napríklad kofeín, theanín nachádzajúci sa v zelenom čaji či kreatín monohydrát, ktorý nielen podporuje rast svalov a regeneráciu, má tiež pozitívny vplyv na bunky v mozgu, a tým ovplyvňuje aj psychický výkon. Optimálne fungujúce mozgové bunky potrebujú aj silné antioxidanty, ktoré ich chránia pred poškodením voľnými radikálmi. Niektoré štúdie ukázali, čučoriedky bohaté na antioxidanty môžu tomuto poškodeniu brániť vďaka modrofialovým antioxidačným látkam antokyánom, ktoré sa hojne vyskytujú práve v bobuľovom ovocí.

4. Optimalizovanie spánku

Nemusí byť vyslovene osemhodinový, no mal by byť kvalitný. Ako si dopriať plnohodnotný spánok? Využívajte okuliare blokujúce modré spektrum žiarenia, kofeínu sa vyhnite minimálne 7 hodín pred spaním, vylúčte alkohol, no doprajte si večeru bohatú na bielkoviny, posledné väčšie jedlo jedzte približne do 19:00. Stlmte v spálni kúrenie a zatiahnite žalúzie. Spite čo najďalej od mobilu a elektroniku nechajte za dverami spálne. Vyberte si správny typ a tvrdosť matraca. K lepšiemu spánku vám podľa odborníkov pomôže aj písanie denníka, aromaterapia či horúca sprcha. 

Prečítajte si aj: 10 rád pre kvalitný spánok: Plnohodnotný odpočinok vám zlepší život!

5. Otužovanie i saunovanie

Benefity pobytu v studenej vode sú známe už dlhšie: zvyšuje imunitu, podporuje cirkuláciu krvi, zlepšuje regeneráciu svalov a prispieva ku kvalitnému spánku. Príkladom je určite aj „ľadový muž“ Wim Hoff, ktorému sa podarilo „hacknúť“ seba a svoju imunitu natoľko, že láme celosvetové rekordy. Jedným z nich je aj víťazstvo v polmaratónskom behu naboso na ľade alebo snehu s časom 2 hodiny 16 minút 34 sekúnd v roku 2007. Nielen chlad, ale aj saunovanie vám dopomôže k silnejšej imunite, tiež dokáže uľaviť pri chronických bolestiach, pôsobí proti depresiám, zlepšuje fungovanie srdca a pľúc, dopraje relax a uvoľnenie. Žiadne extrémy však nie sú osožné, oplatí sa začínať postupne a dávkovať si nové prostredie pomaly.

6. Uvedomovanie si prítomnosti

Dýchanie a autogénny tréning na ceste za „zvedomovaním“ si prítomného okamihu sa zdajú byť účinnými nástrojmi. Meditácia účinne znižuje stres, zlepšuje emočné zdravie a pozornosť. Zbavuje tiež strachu a úzkosti a spomaľuje stranutie mozgu. Tomu sa hovorí, účinný a jednoduchý „hack“, čo poviete?

Na ceste za lepšou verziu samých seba nie je potrebné bez premýšľania nakúpiť desiatky doplnkov výživy ani odrazu skákať v zime do jazera. Fungovanie vášho tela, celkové zdravie a vitalitu ovplyvňujú základné piliere ako sú výživa, pohyb a spánok. Skúste sa najskôr zamerať na ich optimalizáciu, až potom pristúpte k ďalším krokom a postupne zlepšujte svoje návyky. Učíme vás to aj našich vedených výzvach v online fitku Superhape. Pridajte sa k nám!

Supershape Restart Vyzva 2023


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Biohacking ako cesta k vášmu lepšiemu JA: Ktoré „hacky“ vám zaručene zmenia život?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.