Blog: Keď škôlkarska strava mení chute našim deťom
Mnoho ľudí, najmä mamičiek sa ma pýta, či sa aj naše deti stravujú rovnako zdravo ako ja. Neviem, prečo by pre nich malo platiť niečo iné. Zmeniť to však môže obdobie škôlky.
29. JAN 2018
Nie som ten typ, ktorý pripravuje deťom iné jedlá len preto, že im práve “nevonia” to, čo som pripravila. U nás vždy platila zásada, zje sa to, čo sa navarí. Nemali na výber. Jedinu výnimku tvorilo obdobie príkrmov. To je ale o niečom inom.
Krutá realita
Obdobie kedy ešte deti nechodili do školky, bolo jednoduché v tom, že som ich stravovovanie mala plne pod kontrolou. A potom prišla tá krutá realita. Pamätám si, keď som prvykrát videla jedálny lístok v škôlke. Veľa mäsa, ešte viac chleba, kakao, vyprážaná ryba, samý zemiak. Chýbala zelenina, ovocia málo, príliš veľa múčnych jedál, o dostupnosti sirupovej vody sa vyjadrovať nebudem. O množstve sladkosti tiež. Nechcem však haniť škôlku. Okrem stravy sme s našou škôlkou maximálne spokojní. Nemôžem im zazlievať, že sa v stravovaní riadia predpísanými normami. Čiže problém je niekde inde.
Bezmocný rodič?
Položila som si však otázku, čo môžem urobiť, aby sa mi deti “nezvlčili” a školská strava neovplyvnila chute pestované od malička. Nakoľko môžem stravovanie svojich detí ešte stále ovplyvniť?
V prvom rade som v sebe nepestovala žiadne obavy, že prestanú jesť zeleninu alebo jedlo, ktoré doma pripravujem. Žiadne ponosy, zbytočné obavy, strach, výčitky smerované k personálu škôlky. Nič negatívne, čo by mohlo ovplyniť naše ďalšie fungovanie. Nakoniec, komu by to mohlo?
Ako si pomôcť?
Keď deti nastúpili do škôlky, po zistení čo zvyknú jedávať, prestala som sledovať jedálniček. Čo nebolo veľmi šťastné rozhodnutie, nakoľko mi tá informácia doma chýbala a nevedela som sa podľa nej zariadiť. Tak som začala jedálniček v škôlke znova sledovať. A podľa toho som prispôsobila stravu doma. Hlavne olovrant a večeru. Vždy si pozriem, akú stravu majú v škôlke a čo im tam chýba. Napríklad, ak majú chlieb na raňajky, ale aj na olovrant, doma sa snažím, aby už chlieb alebo pečivo, či iné múčne jedlá nejedávali. Vtedy zvyknem pripraviť hustú zeleninovú polievku alebo zeleninové placky. Osvedčila sa nám cuketová polievka s červenou šošovicou, ktorú pripravíte raz dva. Naše deti sú na polievky zvyknuté od mala, nejedia ich len na obed, ale i večeru. Skvelé sú v tom, že do nich môžete primiešať kadečo zdravé, a nemusia o tom vedieť. Sú vďačné aj v tom, že prostredníctvom nich môžete do detí dostať veľa zeleniny.
Zelenina ako dostupná záležitosť
Už od ich ranného detstva krájame deťom zeleninu a ovocie, aby si mohli brať kedy majú chuť. Zväčša doobeda jedia ovocie, kedy tak ako naše, aj ich telo potrebuje najviac energie. Zeleninu majú buď na olovrant alebo ešte po večeri. My sme zo zeleniny urobili doma bežnú a hlavne dostupnú záležitosť. To znamená, že ju chodíme nakupovať spolu s deťmi, ktoré ju v obchode pomáhajú vyberať a vážiť. Ukazujeme ju v zmysle, že každý deň s ňou majú kontakt. Dostupná je hlavne vtom, že ju majú denne nakrájanú a položenú namieste, kde sa najviac vyskytujú. Ak im napríklad na večeru pripravím krupicu, kašu, či lievance, zeleninu chrúmajú pri Večerníčku.
Cez víkend zvykenem mať aspoň jeden deň rybu. Tá v škôlkarskom jedálničku veľmi chýba. Tiež strukoviny, preto často varím polievky ako šošovicovú, fazuľovú, či hŕstkovú. Práve posledná zmienená je u našich deťoch mimoriadne obľúbená. Strukoviny však viete primiešať aj do rizota, či k iným obilninovým príloham, alebo pripraviť chutné nátierky. Obľúbenú máme aj cícerovú bábovku, či fazuľové brownies.
Čo s deťmi, ktoré nechcú jesť zeleninu?
Áno viem, aj také sú. Dokonca je ich stále veľa. V takých prípadoch odporúčam nasledovné:
1. Buďte ich vzorom. Začnite od seba, takže začlente zeleninu do svojho života, a to úprimne.
2. Začnite ponúkať takú zeleninu, ku ktorej dieťa najviac inklinuje. Ponúkajte ju často a hlavne pravidelne. Netrápte sa tým, že určité obdobie bude jesť kaleráb každý deň. Ide o to, aby si telo zvyklo na chuť zeleniny a tieto chute začali prevládať nad sladkými.
3. Kamuflujte a skrývajte zeleninu v rámci jedál. Skúste zeleninové fašírky či krokety, ktoré sa dajú pripraviť na rôzne spôsoby. A nevysvetľujte. Niekedy je lepšie nevedieť, čo sa v jedle nachádza. Vyskúšajte karfiolové fašírky obaľované v parmezánovej strúhanke.
Ako rodičia máme veľa vecí vo svojich rukách. Závisí od toho, ako veľmi nám na tom záleží. Pri budovaní zdravých návykov u detí platí, neustále skúšať a nevzávať sa. Prajem vám veľa trpezlivosti a radosti z úspechov.
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)