Čas jari a medvedieho cesnaku je už tu!
Aj vás každý rok vzrušuje téma medvedieho cesnaku? Chodíte si sami nazbierať, či si prinesiete z trhu? Alebo si radšej kúpite hotové výrobky s týmto zeleným pokladom?
Tak či tak medvedí cesnak je v tomto období jedna z najlepších a najzdravších ingrediencií, ktoré nám matka príroda ponúka. Má výraznú cesnakovú chuť a vôňu, a hlavne je veľmi prospešný pre naše telo. Má detoxikačné, antibakteriálne a antiparazitálne účinky a podporuje aj posilňovanie imunity. Pomáha napr. pri poruchách trávenia, znižuje krvný tlak, pomáha pri bolestiach hlavy, kŕčových žilách atď. Pritom má mnohostranné použitie a konzumovať sa dá čerstvý, tepelne upravený, ako aj zamrazený v rôznych podobách. Medvede vedia, prečo ho konzumujú ako prvú bylinu po prebudení sa zo zimného spánku.
Čerstvý medvedí cesnak je najlepší
- Ak chcete, aby si medvedí cesnak uchoval všetky vitamíny a ostatné zdraviu prospešné látky, konzumujte ho čo najskôr po zbere, iba opláchnutý a tepelne neupravený. Môžete ho nakrájať na malé kúsky.
- Ideálny je na chlieb s maslom alebo do nátierok. Nakrájaný ho môžete pridať do každej bežnej nátierky podľa vašej chuti. Napríklad do vajíčkovej (maslo, prípadne nátierkové maslo, uvarené vajíčka, soľ, medvedí cesnak).
- Do čerstvých zeleninových šalátov – jednoducho len pridajte nakrájaný medvedí cesnak.
- Tinktúru z medvedieho cesnaku môžete po kvapkách užívať aj 2 – 3 roky. Do fľaše natlačte nakrájaný medvedí cesnak a zalejte ho až po okraj tvrdým alkoholom (s obsahom okolo 40 % alkoholu – vodka, kalvados a pod.) a zatvorte fľašu. Dobre zatraste, aby ste sa zbavili vzduchu vo fľaši a znova dolejte alkoholom. Nechajte stáť na teplom mieste 14 dní. Tinktúru potom zlejte do malej fľaštičky. Užívajte 10 – 15 kvapiek denne.
- Pesto je jedno z najznámejších použití medvedieho cesnaku. Môžete ho použiť na prípravu špagiet, ale aj iných cestovín či jedál. Príprava je jednoduchá: medvedí cesnak dajte do mixéra spolu s orechmi (podľa chuti: kešu, vlašské, mandle...), troškou soli, olivovým olejom, citrónovou šťavou a pomixujte na hladkú kašu. V tejto forme sa dá aj zamraziť.
Môj tip – hotové pesto natlačte do formičiek na výrobu ľadu. Po zamrznutí môžete kocky vybrať, premiestniť ich do inej nádoby, alebo plastového vrecka a nechať v mrazničke. Počas celého roka máte takto k dispozícii kvalitné pesto, stačí vybrať jednu kocku a použiť pri varení.
A ešte jeden tip – ak nechcete mať pesto príliš výraznej cesnakovej chuti, či je v takejto sile ťažšie pre váš žalúdok, časť medvedieho cesnaku nahraďte lístkami baby špenátu.
Varenie s medvedím cesnakom
Túto vzácnu rastlinu môžete použiť pri varení tým najrozmanitejším spôsobom. Môžete ju pridať všade tam, kde chcete mať niečo zelené. Do polievok, omáčok, zeleninového rizota, fašírky, plnky do kuraťa, ale aj do domáceho chleba, palaciniek či omelety. Nebojte sa experimentovať.
A tu je jeden recept na prípravu pečeného kuriatka:
Kurča potrieme soľou a čiernym korením. Cibuľu, medvedí cesnak, citrónovú kôru a štipku soli dáme do mixéra a najemno posekáme. Za chodu mixéra pomaly pridávame olivový olej, až získame hladkú kašičku. Tú potom votrieme kurčaťu pod kožu všade tam, kde sa dá, hlavne na prsiach. Do vnútra kurčaťa vložíme polovicu citróna a hlavičku cesnaku, prekrojenú priečne na polovicu. Stehná zviažeme dokopy a pečieme v rúre na 200 °C asi pol hodiny. Potom znížime teplotu na 180 °C a kurča dopečieme. Počas pečenia občas potrieme šťavou z výpeku.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Aj medvede poznajú účinky medvedieho cesnaku. A čo vy?
Skoro na jar začínajú rásť dlhé jazykovité listy cesnaku medvedieho. Keď sú všetky ostatné bylinky ešte pod zemou, naberá na svojej sile.
Jednoduché pesto z medvedieho cesnaku
Už máte doma medvedí cesnak ? Ak nie, tak šup na trh kúpiť si nejaký od babky, alebo ísť si natrhať. Ja som kúpila a urobila pesto do chladničky. Veľmi jednoduché.
Medvedí cesnak - jarný hit, s ktorým budete fit!
Možno máte v pamäti tienisté a vlhké miesta v prírode, kde sa cesnak medvedí hojne vyskytuje.