Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Čas pre seba

Z.Řezáčová Lukášková

Keď si nenájdeme čas pre seba, odnesú si to naši najbližší. Je to paradoxné, ale v období únavy máme práve na nich zvýšené nároky.
 

Čas pre seba
25. NOV 2014

Doma sa pretvarovať nemusíme. Na rozdiel od šéfa, ktorý nám pridal ďalšiu úlohu, môžeme na členov rodiny nakričať. Často si dokonca myslíme, že oprávnene. Veď si neplnia svoje povinnosti, nepomáhajú nám a ešte nás aj hnevajú.

Odporúčame prečítať: 5 potravín, ktoré nakopnú váš mozog

Vyzerá to tak, že čas pre seba je luxus, ktorý si dnes môže dovoliť málokto. Musíme podávať lepšie výsledky, byť produktívnejší, okrem plného úväzku stíhať aj rolu gazdinej, matky, manželky, pozvať známe na večeru, aby sme sa pochválili novou sedačkou, a ešte k tomu všetkému musíme stihnúť nakúpiť svojej mame, pretože si práve zlomila ruku a nemôže ísť na nákup sama.

Nemáme čas sa na chvíľu zastaviť, pretože sotva si sadneme, už nám padne zrak na neumyté riady, nevyžehlenú bielizeň, zazvoní telefón. Keby sme sa zastavili, nestihli by sme... Tento scenár dôverne poznajú najmä ženy. Je to však naozaj tak? Nie je to len veľký omyl, ktorý ovláda našu spoločnosť?

Urobte si čo najdlhší zoznam vecí, ktoré vás tešia, alebo vás tešili v minulosti. Napíšte si, z čoho máte vo svojom živote radosť, pri čom si oddýchnete.

Ak musíte všetko robiť sami (pretože nikto iný to nemôže alebo nevie urobiť), nezostane vám čas pre seba, ale ani pre vašich najbližších. Tí sa totiž často odsúvajú ľahšie ako čokoľvek iné. Ak sa teda necháme chytiť do pasce "potrebujem všetko stihnúť", často si nevšimneme únavu a vyčerpanosť, ktorá znižuje prah našej trpezlivosti.

To vedie ku konfliktom s partnerom alebo deťmi. V čase vyčerpanosti nám oveľa viac prekážajú ponožky ponechané na zemi alebo neumytý hrnček. Otázka "Čo budeš variť?" môže vyvolať hotovú pohromu. Hysterická scéna ako z filmu je plná plaču, kriku a výčitiek, ako ste na všetko sami. Nechýba ani obviňovanie partnera z toho, čo všetko neurobil. Dobrá správa je, že to ide aj inak.

Zachyťte signály nepohody

Týkajú sa vás predchádzajúce riadky? Skúste si spätne uvedomiť, ako sa všetko odohralo.

  • Spomeňte si na poslednú hádku, plač alebo podráždené odseknutie.
  • Uvedomte si, ako ste sa pri tom cítili a čo tomu predchádzalo.
  • Čo ste robili celý deň, možno aj týždeň alebo mesiac?
  • Pokúste sa uvedomiť si signály únavy, prvé varovné príznaky toho, že potrebujete pauzu.

Vaše telo vám pravdepodobne už nejaký čas pred kolíziou naznačuje, že potrebujete odpočinok, a je len na vás, či ho vypočujete.

Kvôli jednoduchšiemu rozlišovaniu správ nášho tela je dobré viesť si zápisky. Stačí si večer napísať, ako ste sa počas dňa cítili, ako sa cítite práve teraz, keď si všetko zapisujete. Všimnite si, aká je hladina vašej psychickej a fyzickej energie. Zhodnoťte uplynulý deň: akých pre vás bolo posledných 24 hodín? Tým, že si budete všetko zapisovať, budete si viac uvedomovať sami seba.

Väčšina nepríjemností a nehôd sa nám deje, keď sa nám to najmenej hodí, teda vtedy, keď máme najviac práce. Žeby náhoda?

Ak sa vám nechce svoje hodnotenia zapisovať, hovorte ich svojmu partnerovi. Môžete si vytvoriť spoločný večerný rituál, keď si navzájom poviete, čo ste cez deň robili a ako sa cítite. Nenechávajte si to len pre seba. Je síce pekné, že to  viete a máte v tom jasno, ale ak máte všetko vypovedať slovami, ste nútení si všetko viac uvedomiť.

Časom zistíte, ako všetko so všetkým súvisí, a že v momente, keď ochoriete alebo vznikne domáce búrka, ste varovaní. Signálmi toho, že ste preťažení, môžu byť ťažké ruky alebo to, že sa vám ráno nechce vstávať, a keď zazvoní budík, tak ho odložíte o ďalších desať a ešte desať, a desať minút. Pre niekoho je varovným znamením ľahké škriabanie v krku a niekto si občas vyvrtne nohu, takže potom dva dni nemôže chodiť. Niekto sa so všetkými poháda a potom sa s nikým nerozpráva, takže má konečne pokoj.

Odporúčame prečítať: 6 dôvodov, prečo cvičiť ráno

Minimálne dve hodiny týždenne

Jednou z možností, ako týmto náhodným nehodám a ochoreniam predchádzať, je naučiť sa vnímať signály únavy a vyhovieť potrebám svojho tela. Pokiaľ máte pocit, že si toto v bežnom zhone nemôžete dovoliť, že máte stále čo robiť, zaraďte si do svojho diára aspoň dve hodiny týždenne, ktoré venujete iba sebe.

Ideálne na mieste, kde na vás bude čakať niekto ďalší, a teda bude ťažšie toto predsavzatie porušiť, ako keď máte "len čas pre seba". Objednajte sa na masáž, navštevujte kurz kreslenia alebo choďte s priateľmi do kaviarne. Naučte seba a aj svoje okolie, že tieto dve hodiny týždenne (ideálne v pravidelnom čase) sú len a len pre vás. Počas týchto dvoch hodín by ste nemali riešiť pracovné ani rodinné záležitosti. Nič nemusíte a všetko môžete!

Ak stále pochybujete a neviete, ako na to, alebo čo by ste pre seba mali urobiť, urobte si čo najdlhší zoznam vecí, ktoré vás tešia, alebo vás v minulosti tešili. Napíšte si, z čoho máte radosť, pri čom si oddýchnete. Nebojte sa zoznam priebežne predlžovať, dopĺňať a pracovať s ním. Čím bude dlhší, tým sa vám bude ľahšie vyberať činnosť, pri ktorej si dobiť baterky. Hlavne nezabudnite, že počas odpočinku by ste nemali riešiť pracovné a ani rodinné záležitosti. Nič nemusíte a všetko môžete! Robte len to, čo sa vám chce.

Na záver niekoľko dobrých dôvodov, prečo plán nakoniec zrealizovať. Ak si vyhradíte čas sami na seba, získate:

  • energiu potrebnú na vyriešenie dôležitých úloh
  • odstup od všetkého, čo práve riešite
  • nové nápady, ktoré často prinášajú oveľa lepšie, efektívnejšie a rýchlejšie riešenia

Vďaka tomu, že svoje myšlienky necháte voľne plynúť a nie ste po uši vo svojich problémoch, odovzdávate celú záležitosť vášmu podvedomiu, ktoré pracuje kreatívnejšie. Ak budete mať pri sebe ceruzku a papier na zaznamenanie geniálnych myšlienok, nebudú stratené.

Ak stále pochybujete, skúste pravidlo dvojhodinnového času pre seba raz do týždňa aspoň vyskúšať. Uvidíte, že odpočinok vám v konečnom dôsledku ušetrí čas, energiu a často aj peniaze. Ale hlavne zlepší vaše vzťahy!

Z. Řezáčová Lukášková
osobné poradenstvo
Diplomovaná satiterapeutka pracujúca pod supervíziou Igora Klečka. Osobné poradenstvo, skupinová arteterapia pomocou mandál

psychologie.cz


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čas pre seba

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.