Chia semiačka: Zdravie z prírody
Poznali ich už Aztékovia, Mayovia a starí obyvatelia Latinskej Ameriky. Chia semienka sú bohaté na vápnik, bielkoviny, draslík a železo, a dokonca sa s nimi ľahšie chudne.
U nás pomerne neznáma potravina ponúka koncentrovanú vitamínovú bombu a vzpruží vaše telo i myseľ. Isté je len jedno, zakrátko budú chia semienka poriadnym hitom!
Dar od starých civilizácií
Ako sme už v úvode naznačili, chia semienka nie sú hitom poslednej dekády. Aztékovia ich konzumovali ako jednu zo svojich základných potravín, pretože ich dlhšie udržala vitálnych a nabitých energiou. Nie sú to len špekulácie, chia semienka majú skutočne významnú pozitívnu vlastnosť. Znižujú negatívny vplyv cukrov na tráviaci systém a zabezpečujú telu ich „postupné uvoľňovanie“. Za následok to má fakt, že v tráviacom systéme zväčšia svoj objem a vytvárajú spolu s vodou gél, ktorý sa stáva bariérou pre rýchle vstrebávanie sacharidov do tela. Sacharidy sa následne pomalšie menia na glukózu a energia z potravy sa efektívnejšie prerozdeľuje. Chia semienka teda organizmu zabezpečujú efektívnejšiu prácu so zásobami energie a pomáhajú k vyššej vytrvalosti. Stabilizácia metabolických zmien a ustálenie sínusoíd hladiny cukru v krvi je dôvodom, prečo sa chia semienka odporúčajú napríklad diabetikom, športovcom i ľuďom s vyšším výdajom energie. V modernej dobe si zázračné semienka vedci všimli vďaka bežcovi extrémne náročných pretekov Deadville Trail, ktorý v pokročilom veku dobehol ako prvý rovno dvakrát za sebou. Športovým nadšencom a lekárom následne prezradil, že pravidelnú a nenahraditeľnú časť jeho stravovacieho programu tvoria obľúbené chia semienka.
Chia semienka sú tajomstvom prírody. Nedajú sa dopestovať kdekoľvek, darí sa im len v určitých nadmorských výškach a potrebujú náročnú starostlivosť. Pri ich pestovaní sú vylúčené akékoľvek chemické látky, pesticídy, či hnojivá. Všetko musí byť celkom prirodzené a prírodné. Preto chia semienka bez pátosu môžeme nazvať jedinečnou bio potravinou.
A čo má za následok ich vplyv na ručičku na váhe? Táto vlastnosť chia semienok úzko súvisí s predchádzajúcim vysvetlením „zásobovača energie.“ Pri konzumácii spolu so sacharidmi spomaľujú ich prerod na jednoduché cukry, ktoré sa v nadmernom množstve radi ukladajú do tukových zásob. Energia z potravy vydrží dlhšie, efektívne sa rozdelí a oddiali sa potreba ďalšej novej porcie. Zjete prirodzene menej a pocit nasýtenia pretrvá.
9 tajomstiev chia semienok
- obsahujú vysoké množstvo vitamínov skupiny B
- sú bohatou zásobárňou železa
- majú 5-krát viac vápnika ako mlieko (620 mg v 100 gramoch)
- obsahujú veľké množstvo draslíka
- majú dvojnásobne väčšie množstvo bielkovín ako ostatné bežné semená, a to až 21 gramov na 100 gramov
- sú považované sa najvýznamnejší prírodný zdroj Omega 3 a Omega 6 mastných kyselín
- sú bohaté na vlákninu, ktorá prečisťuje črevá a upravuje metabolizmus. Obsahujú až 33 gramov vlákniny
- množstvo antioxidantov chráni a očisťuje organizmus
- až 440 mg magnézia vyrovná náladové krivky a pomôže vás udržať v pohode
Ako na to?
V našich zemepisných šírkach sú chia semienka konečne dostupnou potravinou. 500-gramové balenie pritom kúpite za cenu okolo 10 eur a dostanete ho vo vybraných lekárňach, či obchodoch so zdravou výživou. Samotná chuť semienok je nevýrazná a práve z tohto dôvodu je ich použitie v kuchyni veľmi rozmanité. Chia semienkami môžete posypať šalát, ryžu, či zemiakovú kašu, vhodné je pridanie do rôznych ovocných kokteilov, smoothies a šejkov. Výborne vám poslúžia, aj keď ich pridáte do ranného jogurtu, ovsenej kaše alebo ovocných tanierov. Ideálna denná konzumácia je okolo jednej čajovej lyžičky, WHO udáva dennú normu jednej polievkovej lyžice. Pri príprave chia semienok sa nemusíte obávať ani tepelnej úpravy. Ak sa vám nepozdáva konzumácia celých semien, neváhajte potravinu pomlieť a používať ako posyp na ktorékoľvek jedlo. Zaujímavým doplnkom je aj chia olej, ktorý sa hodí do rôznych šalátov a zálievok. Chia semienka môžete bez problémov pražiť i piecť. V sladkých koláčoch získajú zaujímavú orechovú príchuť. A aby ste sa s nimi lepšie spriatelili, prinášame vám tri tipy, ako si na nich pochutnať a využiť ich rozmanité benefity pre ľudský organizmus.
Chia banánový krém
Chutná delikatesa vám zaručí ten správny štart do nového dňa a zabezpečí prísun energie, aký v začiatkoch vaše telo ocení. Na prípravu potrebujete dve kávové lyžičky chia semienok, ktoré necháte 15 minút odstáť v pohári vody. Vzniknutý gél potom zmixujte s banánom, troma figami, jahodami či papájou, aby ste dosiahli krémovú konzistenciu. Chutnú delikatesu môžete ochutiť lyžicou medu a podľa vkusu zmiešať trebárs s kvalitným bielym jogurtom. Zaručene si pochutíte!
Osviežujúci chia drink
Kedykoľvek budete mať chuť na príjemne sladký a zdravý nápoj, pripravte si chia drink. Stačí, ak do pohára vody vsypete kávovú lyžičku chia semienok a necháte 5 minút odstáť. Do druhej nádoby nalejte 2 decilitre kvalitného jahodového džúsu, pridajte šťavu z jednej veľkej limetky alebo citrónu, zalejte decilitrom vody alebo minerálky a pridajte chia semienka. Zamiešajte a podľa chuti doplňte trstinový cukor, či ľad. Vzpruha pre váš organizmus je na stole.
Chia čokoládová bomba
Chutný chia dezert vám spríjemní raňajky alebo poobedné chvíle. Na jeho prípravu budete potrebovať 2 decilitre mandľového, sójového, alebo ryžového mlieka, v ktorom si rozmiešate 2 kávové lyžičky chia semienok, polievkovú lyžicu karobu alebo kakaa. Podľa chuti pridajte aj hrsť sušeného ovocia (najlepšie fíg, či sliviek) a v zakrytej nádobe nechajte v chladničke odstáť na noc. Ráno bude zmes hustejšia a zväčší svoj objem. Chia čokoládový dezert potom môžete osladiť medom, či javorovým sirupom a pridať napríklad hustý biely jogurt.
S chia semienkami k zdraviu:
- detoxikujú organizmus
- podporujú dobrú náladu, zlepšujú koncentráciu
- stabilizujú hladinu cukru v krvi
- dodajú telu vitalitu a energiu
- upravujú vysokú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak
- pozitívne ovplyvňujú zdravie srdca a cievneho systému
- napomáhajú redukovať podkožný tuk
- zlepšujú kvalitu svalstva
- dopĺňajú v organizme dôležité prvky