Odľahči telo a nakopni spaľovanie za 28 dní v REŠTART VÝZVE

Chrúmete večer pri filme pochutiny? Dá sa to robiť aj zdravo

redakcia

Počuli ste o tom, že ak pri televízii alebo smartfóne chrúmete pochutiny, tak sa z toho priberá? Viete, prečo je to tak? A čo sa s tým dá robiť? Odpoveď priniesli viaceré vedecké výskumy.

Chrúmete večer pri filme pochutiny? Dá sa to robiť aj zdravo
Zdroj: AdobeStock
31. AUG 2021

Možno ste si aj na sebe všimli jednu vec. Ak pozeráte televíziu, často máte chuť vyjedať drobnosti, ako sú čipsy, sladkosti alebo pukance. Rovnako to platí, ak si na gauči na smartfóne prezeráte sociálne siete.

Zamysleli sa nad tým aj viacerí výživoví špecialisti a skúmali, či naozaj platí, že tento zvyk prispieva k obezite a tiež, prečo to vlastne robíme. Odpoveď na prvú otázku, či pojedanie pri televízii prispieva k obezite, je jednoznačná - áno. Nie je to len preto, že dávame do seba priveľa tukov, cukru alebo soli. Je tu ešte jeden faktor, ktorý je zároveň odpoveďou na otázkou "prečo?". Tým faktorom je - pozornosť.

Keď mozog nestíha

Ak totiž nevenujeme pozornosť jedlu, alebo niečomu inému, napríklad televízii alebo obsahu v smartfóne, náš mozog nezaregistruje, že je najedený a tak pokračujeme v jedení. Podobná situácia nastáva aj vtedy, ak jeme rýchlo. Mozgu trvá približne 20 minút, odkedy začnete jesť, kým vyšle signál, že máte dosť a ste najedený. Ak jete rýchlo, dostanete do seba za ten čas zbytočne veľa jedla. Podobne je to aj v prípade, keď jedlu nevenujete pozornosť. Vtedy do seba dostanete oveľa viac jedla, ako by ste potrebovali, pretože - mozog nevie, že je plný, pozornosť je zameraná na televíziu.

Čo sa s tým dá robiť? Riešení je našťastie niekoľko.

Pomaly a vedome

V prvom rade je dobré postupne, pomaly, naučiť sa venovať pozornosť jedlu, odporúčajú odborníci. Napríklad si zvyknúť na začiatok jesť aspoň jedno jedlo denne vedome. Napríklad raňajky. Nezapínať pri nich televíziu, nepreklikávať sa sociálnymi sieťami. Len pomaly jesť a vnímať to, čo jeme. Nazýva sa to aj "vedomé jedenie", ak by ste hľadali o tom viac informácií, tak v angličtine "mindful eating". Jednoducho len jete, pomaly, sústreďujete sa na chuť jedla, jeho farbu, štruktúru, na prežúvanie. Zapojte do jedenia čo najviac zmyslov.

Druhá rada je vyčleniť si na každé jedlo aspoň 20 minút. Možete si aj zapnúť stopky a jesť pomaly, počas celých 20 minút. Žiadne ponáhľanie sa, pomaly, pokojne jedzte. Všetko je o zvyku, tak, ako ste si zvykli jesť pri televízii alebo rýchlo, zvyknete si znovu jesť pomaly a vedome.

Tretia rada sa týka večerného pozerania televízie - aby ste sa trošku "oklamali", pripravte si na stôl pochutiny, ktoré sú zdravé, resp. aspoň také, ktoré neškodia telu. Pripravili sme pre vás aj zopár tipov na takéto pochutiny

5 tipov, čo môžete "chrúmať" pri televízii bez výčitiek

dmBio sušené kúsky ananásu, 100 g sú bohaté na vitamín C, vitamíny skupiny B, vlákninu. Sú v Bio kvalite a certifikované Fairtrade.

Sušené kúsky ananásu.

dmBio jadrá kešu orechov, zlomky, 300 g sú bohaté na vitamín C, obsahujú dôležité minerály a zlepšujú trávenie.

Kešu orechy.

dmBio sušené bobule Goji, 150 g obsahujú prirodzený zdroj draslíka a železa.

dmBio susene bobule goji

dmBio mandle, 200 g v Bio kvalite sú bez farbív, aromatických látok a konzervantov.

Mandle.

dmBio sušené kúsky manga, 100 g dozrievané na slnku sú vďaka svojej prirodzene sladkej intenzívnej aróme ľahkou alternatívou k sladkostiam.

Sušené kúsky manga.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chrúmete večer pri filme pochutiny? Dá sa to robiť aj zdravo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2080
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.