Čím viac som sa hýbala, tým viac som sa tešila z tehotenstva
Linda Babušík Adamčíková je v online svete známa pod prezývkou Lapkinn. Okrem toho, že získala ocenenie Blogerka roka 2015 je najmä - mama. Cvičiaca mama, ktorá trénovala aj počas tehotenstva. A práve o tejto téme sme sa s ňou porozprávali.
Cvičili ste aj pred tehotenstvom, alebo ste začali až počas neho?
Pred tehotenstvom som pravidelne cvičila 2- až 3-krát do týždňa na individuálnych tréningoch s trénerom. Počas zimných mesiacov som chodievala na lyže a korčule. Cez teplejšie mesiace zase bicykel a tiež korčule. Po otehotnení som počas prvého a druhého trimestra chodila na pilates, neskôr som prestala cvičiť po presviedčaní okolia.
Mnohí mi hovorili, že mám v tehotenstve oddychovať, šetriť sa, nepreháňať to s pohybom. Ako prvorodička som ich naivne poslúchla, keďže som sa bála, aby som náhodou neublížila bábätku. Koniec koncov, bola to aj tá ľahšia cesta, no zároveň aj horšia, čo som si uvedomila až neskôr. Odstupom času už viem, že to bola veľká hlúposť a mala som poslúchnuť svoju intuíciu.
Keďže som mala bezproblémové tehotenstvo, mohla som sa pokojne venovať cvičeniam ako predtým. Nemusela som sa pohybovo obmedzovať, stačilo vynechať len niektoré cvičenia a pridať také, ktoré telo potrebovalo v aktuálnom mesiaci pred pôrodom. V tom čase by som veľmi ocenila program FIT MAMA, ktorý by ma utvrdil v mojej vnútornej potrebe cvičiť ďalej aj počas tehotenstva a zotrvať pri pohybe.
Čo bola hlavná motivácia hýbať sa - cítiť sa lepšie, udržať si kondičku, mať ľahší pôrod...?
Keďže som tréningy a cvičenia, ktorým som sa venovala pred tehotenstvom vynechávala po presviedčaní z okolia, tak som si celkový pohyb snažila kompenzovať dlhými prechádzkami, tancom a predpôrodnou prípravou zahŕňajúcou rôzne cvičenia vrátane správneho dýchania. Samozrejme, aj spomínaným pilatesom v prvom a druhom trimestri.
Hlavnou motiváciou boli endorfíny z pohybovej aktivity a lepšie psychické nastavenie popri všetkých fyzických zmenách, ktoré sa u mňa diali. Okrem toho som prišla na to, že čím viac som sa v tehotenstve hýbala, tým menej ma bolelo telo a viac som sa mohla tešiť z tehotenstva. V rámci prípravy na pôrod a jeho uľahčenie som cvičila s Aniballom.
Nešlo o klasické cvičenie v pravom slovazmysle. Nazvala by som to prípravou na ľahší pôrod so zameraním na zníženie rizika poranenia hrádze počas neho a tiež k rýchlejšiemu obnoveniu správnej funkcie panvového dna po šestonedelí.
Podľa čoho ste cvičili v tehotenstve? Zapojili ste sa aj do cvičebného programu FIT MAMA, prečo?
V tom čase by som veľmi privítala program FIT MAMA. Utvrdil by ma v tom, aby som pokračovala v cvičení aj počas tehotenstva a nenechala sa zbytočne odradiť strašením okolia. Keď raz budem druhýkrát tehotná a zdravotný stav mi to bude dovoľovať, ako v prvom tehotenstve, tak tento program bude pre mňa pravidelnou rutinou. Budem mať vďaka nemu dostatok informácií, prečo cvičiť v tehotenstve, na čo si dať pozor pri cvičeniach, a ktorú partiu posilniť v jednotlivých mesiacoch.
Myslím, že pre každú budúcu maminu je tento program veľkou pomocou a podporou počas 9 mesiacov. Som veľmi vďačná a poctená, že som mohla byť jeho súčasťou.
Síce to bolo pre mňa natáčanie veľké vystúpenie z komfortnej zóny, keďže som sa nikdy pri cvičení nevidela okrem zrkadla v posilke :D, no verím, že pomôže viacerým mamám zostať FIT. Hlavne tým, ktoré chcú pokračovať v pohybovej aktivite ako pred tehotenstvom, no váhajú, či môžu v tehotenstve cvičiť a aké cviky si počas 9 mesiacov vybrať.
Celý program je vďaka Naďke a Janke perfektne a vyvážene zostavený a pokojne si ho môžu odcvičiť všetky ženy a muži nielen tehotné. Páči sa mi, že pozostáva z fyzio cvičení pre posilnenie svalov zameraných na posilnenie brucha, zadku, stehien, ale aj hlbokého stabilizačného systému.
Hľadali ste si informácie aj na internete a Instagrame? Boli aj nejaké cviky, ktoré ste sa báli robiť, aby ste sebe aj bábätku neublížili?
Vo všeobecnosti som sa bála cvičenia ako takého v druhej polovici druhého trimestra a v treťom trimestri. Preto som uprednostňovala skôr dlhé prechádzky, tanec, cvičenia na ľahší pôrod a rôzne dychové tréningy.
Konzultovali ste cvičenie v tehotenstve aj s lekárom?
Áno, konzultovala som ho, ale iba v rámci prvého trimestra tehotenstva.
Čo bolo najťažšie - začať, vydržať, alebo udržať si previdelnosť...?
V mojom prípade bolo najťažšie necvičiť v druhej polovici druhého trimestra a v treťom trimestri. Po pôrode som sa v rámci pohybovej aktivity najviac tešila na to, keď mi skončí šestonedelie a vrátim sa k mojim obľúbeným tréningom s trénerkou.
Neprestávajte cvičiť ani počas tehotenstva s video programom na domáce cvičenie FIT MAMA od Supershape. Posilníte v ňom svaly, ktoré budete počas tehotenstva, pri pôrode a aj po ňom najviac potrebovať. Nájdete v ňom 9 online tréningov do 30 minút s profesionálnou trénerkou a fyzioterapeutkou, ktorými posilníte celé telo, tak aby ste bola aj počas tehotenstva krásna a zdravá. FIT MAMA program nájdete spolu s viac než 100 ďalšími tréningovými videami, jedálničkami od výživovej špecialistky a vedenými výzvami v rámci Supershape PREMIUM členstva.