Čo jesť po tréningu? Tieto rady od skúseného výživového poradcu si vezmite k srdcu
„Po cvičení treba dávať veľký pozor na to, čo zjete. Určite nechcete, aby vaša tréningová snaha vyšla nazmar. Cvičenie je zdravé, má veľa pozitívnych dopadov na zdravie, ak cvičíte správne,“ hovorí výživový poradca značky výživových doplnkov VJEM, Mgr. Michal Drdúl. Čo si teda naservírovať po tréningu, aby z neho telo vyťažilo maximum?
Pri cvičení sa telo dostáva do stavu, kedy sú zvýšené nároky na určité látky – vitamíny, minerály, aminokyseliny a dokonca aj sacharidy – cukry. Počas cvičenia tiež v tele vzniká väčšie množstvo voľných radikálov, ktoré treba neutralizovať. Určite by ste nemali zabúdať na príjem vody, pretože pri cvičení prichádzate o veľké množstvo tekutín.
Voda je dôležitá na to, aby mnohé procesy v tele prebiehali správne, aby sa tiež organizmus dokázal zregenerovať.
„Jedlo by bezprostredne po tréningu malo obsahovať proteín – ideálne živočíšny s menším množstvom sacharidov – cukrov. Proteínom telu dodáte potrebné stavebné látky a zložky pre správnu regeneráciu a ochranu svalov. Sacharidy – cukry, slúžia na doplnenie tzv. svalového glykogénu – sacharidu, ktoré telo pri cvičení spotrebováva na výrobu okamžitej energie. V podstate si môžete urobiť kvalitný srvátkový proteín do mlieka alebo vody spolu s časťou banánu, alebo iného ovocia, napr. bobuľového,“ radí Michal Drdúl.
Nevynechávajte žiadnu makroživinu
Nasledujúce jedlo, či už ide o raňajky, obed alebo večeru, by malo obsahovať všetky makroživiny – tuky, cukry i bielkoviny. Vhodné sú komplexné cukry – zemiaky, celozrnná ryža, cestoviny alebo aj menšie množstvo celozrnného pečiva. Ďalšou dôležitou makroživinou na tvorbu, regeneráciu a udržanie svalovej hmoty, sú bielkoviny. Výborným zdrojom bielkovín živočíšneho pôvodu je mäso – kuracie, morčacie alebo hovädzie. Vajíčka sú taktiež výborným zdrojom vysokokvalitných bielkovín, pokojne môžete siahnuť aj po morských plodoch alebo rybách. Netreba zabúdať ani na zdravé tuky vo forme kvalitného olivového, ľanového, tekvicového oleja, orieškov alebo kvalitných 100 % orechových krémov.
Každé hlavné jedlo by malo taktiež obsahovať zeleninu alebo ovocie v prípade sladkého jedla. Je to najlepší zdroj vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje na správne fungovanie, regeneráciu, ale aj tvorbu svalovej hmoty.
Pitný režim a suplementácia sú dôležité
Predposlednou dôležitou časťou po tréningu je pitný režim. Voda je nevyhnutná pre naše telo a všetky procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Nezabúdajte sa preto po tréningu napiť čistej vody izbovej teploty. Pozor, proteín sa nepočíta do pitného režimu, pokojne sa po ňom napite. „Posledným dielom skladačky je suplementácia – doplnenie látok potrebných na regeneráciu a celkovú výživu tela. Pokiaľ nie ste vrcholovými športovcami, bude vám po tréningu stačiť proteín.
Je však veľmi vhodné, aby ste si každé ráno a večer dopriali porciu vitamínov a minerálov spolu s omega-3 mastnými kyselinami. Pred spaním je vhodné užiť produkty, ktoré slúžia na podporu regenerácie. Ak cvičíte viac ako 3x týždenne, nezabúdajte na pravidelný prísun antioxidantov ako sú vitamín C, E a minerál selén,“ uzatvára skúsený odborník na výživu Michal Drdúl.
Mnoho podobných edukačných článkov zameraných na výživu, fakty a novinky v rámci zdravého stravovania, z oblasti športu, zlepšenia životosprávy, na ceste za vaším novým, lepším JA, nájdete na blogu Vjem.
Diskusia k článku - Čo jesť po tréningu? Tieto rady od skúseného výživového poradcu si vezmite k srdcu