Čo jesť počas tehotenstva
Ako sa stravovať, čomu sa vyhnúť a čo naopak pridať do svojho jedálnička v tehotenstve trápi nejednu budúcu mamičku. Treba jesť viac, či užívať výživové doplnky? Môžete piť kávu? Ako často jesť?
Správny jedálniček vám môže pomôcť popasovať sa s rozličnými nepríjemnými prejavmi sprevádzajúcimi tehotenstvo, ako je nevoľnosť, nadúvanie, zápcha, návaly hladu či naopak nechutenstvo. Ak ste dbali na zdravé stravovanie aj predtým, nemusíte veľa meniť ani počas tehotenstva. Ak nie, teraz je ten správny čas na zmenu. Urobíte dobre nielen sebe, no dáte zdravý základ aj vášmu dieťatku.
Ako by mal vyzerať váš jedálniček?
V prvom rade by mal byť pestrý a rôznorodý. Pokúste sa vyhnúť jednotvárnosti a denne jedzte potraviny z každej skupiny potravín - zelenina, ovocie, obilniny, strukoviny, orechy, mliečne výrobky, mäso, vajíčka a nezabúdajte ani na kvasené a fermentované produkty, ktoré sú veľmi zdraviu prospešné. Dôležitá je aj kvalita potravín, ktorej treba venovať zvýšenú pozornosť. Takisto sa zamerajte na čerstvosť potravín a hygienu pri príprave jedla, predovšetkým ak sa stravujete vonku.
Navštevujte iba miesta, pri ktorých ste si istá tým, čo sa deje v kuchyni. Ak sa vám niečo zdá pokazené a váhate, či to zjesť, radšej neriskujte a hoďte to do koša, aj keby ste to možno inokedy zjedli.
Treba jesť za dvoch?
Určite nie. Prehnane zväčšovať porcie nie je vôbec potrebné a ani žiadúce. Počas tehotenstva by sa množstvo prijatých kalórií nemalo zvýšiť o viac ako 200 denne, v poslednom trimestri najviac o 350 kalórií za deň. Tehotenstvo nepoužívajte ako výhovorku na prejedanie. Prejedaním sa si spôsobíte tráviace problémy a nevoľnosti, nehovoriac o zbytočných kilách navyše, ktoré pôjdu len veľmi ťažko dole.
Mnohé ženy však naozaj pociťujú väčší hlad, alebo sú častejšie hladné. V tomto prípade vám pomôže pravidelnosť. Jedzte menšie porcie v kratších intervaloch. Vyhnete sa tak veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi a návalom hladu. Nejedzte nárazovo a nevyhladujte sa. Vždy majte pri sebe niečo malé, čím zaženiete aspoň na chvíľku prichádzajúci hlad.
Čomu sa vyhnúť?
Pozor si dajte na nadmernú konzumáciu cukrov a sladkostí. Obmedzte na minimum spracované potraviny a polotovary, ktoré sú veľmi nezdravé a obsahujú rôzne aditíva, syntetické látky, farbivá, konzervanty a množstvo cukru a soli. Surové ryby, mäso či vajíčka vyraďte počas tehotenstva zo svojho jedálnička. Takisto čerstvé mlieko a nepasterizované syry môžu byť potenciálnym zdrojom baktérií, preto sa im radšej vyhnite.
Ako je to s pitím kávy?
Každú milovníčku kávy určite trápi táto otázka. Niektorým ženám sa naopak stáva, že im počas tehotenstva káva doslova smrdí. Tu platí, že treba počúvať svoje telo. Ak vám pitie kávy nerobí žiadne problémy, kľudne si doprajte jednu kávu denne. Ak vám káva veľmi nevoní, dajte si od kávičkovania pauzu.
Užívať doplnky výživy?
Ideálne je, ak všetky, alebo aspoň väčšinu potrebných živín prijímate prirodzene zo stravy. Ak však vaša strava nie je natoľko plnohodnotná a vyvážená, odporúča sa kyselina listová, ako prevencia pred vývojovými chybami, železo (v prípade deficitu) a omega 3.
Diskusia k článku - Čo jesť počas tehotenstva
Nový príspevok
zdravá vyvážená strava a k tomu doplnok obsahujúci jód, vitamíny D3 a Ečko a hlavne kyselinu listovú - ja som užívala ogestan a bábätko máme ako z časopisu ;)