TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Čo s konopnou múkou v kuchyni

Hoci pri slove konope je prvou vecou, ktorá človeku napadne marihuana, pri konopnej múke ide o niečo iné. Táto múka je totiž vynikajúcim doplnkom pri varení a pečení a to z viacerých dôvodov.

Čo s konopnou múkou v kuchyni
Zdroj: silviarita/Pixabay.com, CC0
22. JUN 2018

Konopná múka sa vyrába pomletím konopných semienok, ktoré sú čiastočne zbavené oleja. Vďaka tomu sa zabezpečí vyššie využitie cenných látok, ktoré sú inak skryté v semiačku a taktiež sa predĺži jej trvanlivosť.

Hlavné výhody používania konopnej múky

  • Jej chuť je lahodná a príjemná.
  • Je bez lepku – je teda vhodná aj pre celiatikov.
  • Je zdrojom všetkých esenciálnych aminokyselín (tie, ktoré si ľudské telo nevie samo syntetizovať a musí ich prijať pomocou stravy).
  • Obsahuje omega-3 (podporuje kardiovaskulárny systém) a omega-6 (podporuje zdravie kostí a mozgu) mastné kyseliny a tiež GLA (gama linolénové kyseliny – podporujú zdravie pokožky a vlasov, regulujú metabolizmus a zdravý reprodukčný systém…).
  • Je veľmi bohatá na minerály – Mg, Ca, Fe, K, P, Cu, Zn, ktoré sú pre správne fungovanie ľudského tela nevyhnutné.
  • Nachádza sa v nej veľké množstvo bielkovín – približne z 30% je tvorená z bielkovín, a preto je veľmi vhodná pre ľudí, ktorí sa snažia ustrážiť si množstvo prijatých sacharidov a súčasne zvýšiť príjem bielkovín v strave.
  • Je veľmi bohatá na vitamíny – obsahuje komplex vitamínov B.

Ako konopnú múku používa

Dá sa s ňou nahrádzať pšeničná múka, hoci treba si dávať pozor na to, že konopná múka pri pečení nezväčšuje objem. Ak je teda vaším cieľom upiecť nadýchaný koláč, samozrejme, že ju môžete použiť, ale zmiešajte ju s inou múkou napríklad v pomere 3:1 alebo 1:1. Pridávať ju inak môžete úplne všade – do koláčov, na zahustenie polievok alebo omáčok, do dezertov, palaciniek, buchiet...

Ak ste prišli na svoj zaujímavý recept z konopnej múky, dajte nám vedieť do redakcie. Radi ho zverejníme.

Tip pre vás

Odporúčame dmBio konopná múka, 300 g. Vďaka svojej aromatickej orieškovej chuti je tento produkt vhodný na zjemnenie smoothie a kaší, ako aj na pečenie, varenie, zahustenie polievok a omáčok. Konopná múka je bohatá na železo, magnézium a vďaka svojim vlastnostiam sa označuje za hodnotný zdroj bielkovín so zníženým obsahom sacharidov.  Zakúpite v sieti obchodov dm drogerie markt.

Konopná múka – čo s ňou v kuchyni?

Zdroj:PR

 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo s konopnou múkou v kuchyni

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.