Cukrovka vám zmení život. Často i k lepšiemu
Zistili vám lekári cukrovku? Žiť s ňou budete môcť celkom hravo a plnohodnotne, len musíte o seba viac dbať a premýšľať o strave, aktivitách a odpočinku.
Jednoducho, váš denný program si musíte viac plánovať. To je jediné obmedzenie, ktoré vám môže trochu viac nabúrať doterajší spôsob fungovania. Najmä vtedy, ak žijete v každodennom strese, nedbáte na stravu a pohyb poznáte len v sede pri ovládaní televízora. Telo neoklamete, ale musíte sa začať oň viac starať a počúvať, čo potrebuje.
Aj od jedla závisí vaše zdravie
Kým cukrovku I. typu vedia lekári u pacientov vo veľkej miere objaviť už v detstve či ranej dospelosti, cukrovka II. typu sa týka skôr starších ľudí. Odhaliť vám ju môžu v akomkoľvek veku. Často ju má na svedomí poškodený pankreas, ktorý inzulín tvorí, ale nie v dostatočnom množstve a v správnom čase. Žiť sa s cukrovkou dá spravidla bez väčších ťažkostí dosť dlho, avšak pripravte sa na to, že skladba vášho jedla bude pre vás dôležitejšia než kedykoľvek predtým.
„Zvýšená hladina cukru v krvi síce nebolí, prináša však so sebou závažné riziká. Pacient s dlhotrvajúcimi a opakujúcimi sa hyperglykémiami, teda zvýšenou hladinou cukru v krvi, má niekoľkonásobne vyššie riziko vzniku srdcového infarktu, mozgovej príhody, poškodenia obličiek, očí a dolných končatín,“ uvádza portál novonordisk.sk.
Liečbu vám prispôsobia. Na mieru
Pri cukrovke neexistuje diéta, ktorá by bola univerzálna pre každého. Pri cukrovke I. typu sa inzulín v tele vôbec netvorí, vtedy ste odkázaní na jeho užívanie vo forme tabliet, injekčnou formou alebo cez inzulínovú pumpu. Pri cukrovke II. typu vaše telo síce inzulín vytvára, ale nedokáže ho efektívne využívať. Neobávajte sa však žiadnych drastických opatrení. Často postačí úprava jedálnička, zníženie nadváhy a dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu. Úplným základom diabetickej stravy je diétny režim s presne odmeranými dávkami potravín, absenciou sladkostí, ale tiež primeraná fyzická aktivita. Prijímať potravu budete musieť v menších porciách, ale viackrát počas dňa: najlepšie 5-6 porcií denne, ideálne v trojhodinových intervaloch. Vtedy je hladina cukru vyvážená, a nekolíše. Cukrovku tak dostanete hravo pod kontrolu.
Športujte bez väčších obmedzení
Aj keď sa šport a pohyb pri cukrovke všeobecne odporúča, lekára by ste mali oboznámiť s tým, akým aktivitám sa vo voľnom čase venujete. Pred fyzickou aktivitou, v jej priebehu a po skončení, si musíte merať hladinu glykémie. Po ruke by ste mali mať vždy sladký nápoj alebo hroznový cukor, pre prípad, že by ste si počas cvičenia namerali nízku hladinu cukru v krvi. Nezabúdajte tiež dostatočne piť, minimálne pol litra tekutiny 30 až 60 minút pred začiatkom cvičenia a počas neho asi štvrť litra každých 15 minút. Medzi odporúčané aktivity patrí najmä chôdza, turistika, nordic walking, jazda na bicykli, aeróbne cvičenie, plávanie či korčuľovanie. Najlepšie je cvičiť pravidelne, ak vám to stav dovolí, tak denne. Nie je dôležité, aby ste sa nadmerne namáhali, ale aby ste mali z pohybu radosť a udržali hladinu cukru v norme.