Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Cvičíte pravidelne, no napriek tomu stále naberáte na váhe? Môže to mať súvis so štítnou žľazou

Advertoriál

Štítna žľaza je endokrinná žľaza, ktorá sa nachádza v prednej časti krku a pokiaľ funguje správne, väčšina ľudí o nej ani nevie. Pritom je jej úloha natoľko dôležitá, že dokáže ovplyvniť fungovanie celého organizmu. Viete ako?

Cvičíte pravidelne, no napriek tomu stále naberáte na váhe? Môže to mať súvis so štítnou žľazou
Zdroj: PR, Seocentrum - Pixel-Shot / Shutterstock.com
27. FEB 2023

Aká je funkcia štítnej žľazy?

Štítna žľaza je žľaza, ktorej prvoradou úlohou je produkcia hormónov regulujúcich fungovanie rôznych systémov v tele, čím ovplyvňuje celý organizmus. Zhruba vo veľkosti 5 cm, pripomínajúca tvar motýľa, pôsobí štítna žľaza na viacero životne dôležitých funkcií nášho organizmu. 

Ktoré hormóny produkuje štítna žľaza?

Tyroxín a trijódtyronín sú hormóny, ktoré štítna žľaza produkuje najviac. Tieto dva hormóny sú zodpovedné za správne fungovanie metabolizmu a za intenzitu, s akou naše trávenie pracuje. Ďalej tiež ovplyvňujú rast a aktivitu ďalších podstatných systémov existujúcich v tele. Pre produkciu týchto dvoch hormónov je tiež dôležitý príjem jódu do organizmu. 

Kalcitonín, ktorý je taktiež produkovaný štítnou žľazou, nám stráži hladinu vápnika v krvi, a preto je aj jeho produkcia pre nás životne dôležitá.

Najčastejšie poruchy štítnej žľazy

Ak štítna žľaza nefunguje správne, môže prísť ku viacerým poruchám vo fungovaní nášho organizmu. Medzi najčastejšie problémy spojené s fungovaním štítnej žľazy patria hypertyreóza, čo je zvýšená aktivita štítnej žľazy, a hypotyreóza, čo je zasa naopak znížená funkcia štítnej žľazy. 

Aké príznaky môžu indikovať poruchy štítnej žľazy?

Opuchnutý krk alebo inak nazývaná endemická struma sa objavuje u ľudí, ktorí nemajú dostatok jódu v strave. Štítna žľaza sa v dôsledku nedostatku jódu potom výrazne zväčší. Pre zvýšenie obsahu jódu v strave je možné užívať napríklad lipozomálny jód, ktorý pomáha s tvorbou tyroxínu a trijódtyronínu.

Ďalšie príznaky, ktoré ukazujú na možnú poruchu štítnej žľazy, sú únava, nervozita, nespavosť, vypuklé oči, opuchnutá tvár, nadmerné potenie, či dokonca poruchy menštruačného cyklu u žien a impotencia u mužov.

Nakoľko tyroxín a trijódtyronín ovládajú správne fungovanie metabolizmu, s nedostatkom jódu sa môže spájať práve aj neprimerané naberanie na váhe alebo aj naopak nadmerné chudnutie

Ak pozorujete dlhšiu dobu niektorý zo spomínaných príznakov, je vhodné navštíviť lekára. Pokiaľ nepôjde o závažné ochorenie, môže vám lekár odporučiť užívať čaj na štítnu žľazu alebo v opačnom prípade nasadiť inú potrebnú liečbu. Rozhodne však vyšetrenie u lekára neodkladajte.

Veľmi často za našou únavou, chudnutím, priberaním, nespavosťou alebo inými problémami hľadáme nesprávnych vinníkov a pravá podstata veľkého problému sa môže skrývať v celkom malých, no mimoriadne dôležitých maličkostiach. Podobne je to aj so zníženou funkciou štítnej žľazy, ktorú by ste preto nemali podceňovať a pokúsiť sa nájsť spôsob, ako podporiť jej správne fungovanie.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičíte pravidelne, no napriek tomu stále naberáte na váhe? Môže to mať súvis so štítnou žľazou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.