Daj cvičeniu štýl s odolnými Supershape PODLOŽKAMI.

Cyklistika vo všetkých ročných obdobiach? Aké sú jej výhody?

Advertoriál

Na Slovensku jazdí na bicykli čoraz viac ľudí. Každý deň na bicykel sadá okolo milióna osôb a nie je sa čomu diviť. Cyklistika so sebou totiž nesie mnoho výhod, a to vo všetkých ročných obdobiach. Ktorésú to?

Cyklisti
Zdroj: PR, Seocentrum
27. OKT 2022

Vzhľadom k tomu, že ročne sa u nás predáva asi 300 000 bicyklov. Medzi obľúbené patria predovšetkým mestské, horské či detské bicykle. V súčasnosti je bicykel nielen vyhľadávaným dopravným prostriedkom, ale celkovo cyklistika sa stala jedným z najrozšírenejším aj najobľúbenejším športov.

Prečo jazdiť na bicykli a to kedykoľvek?

Zdravie

Jazda na bicykli je veľmi prospešná činnosť a to ako pre naše telo, tak aj pre našu dušu. Vďaka jazde na bicykli spevníme svalstvo, zlepšíme krvný obeh, posilníme dýchaciu sústavu, a k tomu všetkému ešte prídeme na iné myšlienky. Cyklistika nám teda môže pomôcť od stresu, ktorého je okolo nás v poslednom čase naozaj veľa.

Poznávanie

Vďaka aktívnej cyklistike môžeme spoznávať nové miesta okolo nás a to v každom ročnom období. Na bicykli je možné jazdiť nielen po ceste, ale aj v teréne, kam by sme sa autom bežne nedostali. Ako bonus, pri cyklistike nemusíte riešiť parkovanie. Parkovacích miest pre autá je nedostatok, pričom bicykel zaparkujete takmer kdekoľvek. Ak sa chcete venovať poznávaniu, ale vaša kondícia na tom nie je pri dlhých trasách najlepšie, porozmýšľajte nad elektrickým bicyklom.

Náklady

Obstarávacia cena bicykla je rozhodne nižšia ako obstarávacia cena nového automobilu. Okrem toho, pri dnešných cenách pohonných hmôt, je bicykel v každom prípade finančne výhodnejší a rozhodne ekologickejší.

 Tip: Túžite po novom bicykli, ale cena je pre vás veľmi vysoká? Zožeňte si bicykel z druhej ruky. Zvlášť pokiaľ sa chystáte zaobstarať bicykel svojim deťom, oplatí sa kúpiť detský bicykel z bazáru. Deti bývajú často nešetrné a môžu bicykel poškriabať či dokonca čoskoro zničiť.

Sociálne vzťahy

Jazda na bicykli nám môže pomôcť udržiavať sociálne vzťahy. Jazda vo dvojici, s rodinou aj s priateľmi môže byť stmeľujúcim zážitkom.

Cyklistika na jeseň a v zime

Počas jesenných a zimných dní je horšia viditeľnosť, chlad a terén nemusia byť práve ideálne podmienky pre cyklistu a jeho bezpečnosti či zdravie. Držte sa preto pri jazde na bicykli týchto základných pravidiel.

Správne sa oblečte

Vždy dbajte na správne, kvalitné a dobre vrstvené oblečenie. Dôležité je myslieť na všetky časti tela. Bunda, teplé kraťasy či nohavice, návleky na nohy, rukavice, čiapka pod helmu, na to všetko je dôležité klásť veľký dôraz.

Buďte videní

Zamerajte sa na svetlá, ktoré v režime blikania vydržia niekoľko hodín, a môžete ich každý deň jednoducho dobiť. Vašu viditeľnosť počas jazdy bicyklom zvýšia aj reflexné prvky.

Udržujte svoj bicykel čistý

Čistý bicykel je základ. Môže vám to ušetriť mnohými ťažkostí. Pri umývaní je potrebné skontrolovať základné funkcie bicykla. Vedeli ste, že napríklad pri jazde na soľou posypanej vozovke, je bicykel vystavený dvojnásobnému opotrebovaniu? Preto sa oplatí nezanedbať nielen čistotu bicykla, ale aj jeho technický stav. Nezabudnite ani na rezervnú dušu. Rýchla oprava defektu vás ochráni pred prechladnutím počas jazdy v sychravých mesiacoch a zaistí váš bezpečný návrat domov.

Zvoľte si bezpečnú trasu

Plánovaním trasy predídete mnohým problémom. V chladnejších ročných obdobiach vždy zvoľte trasu, ktorú poznáte, a neprekvapia vás počas nej výmole alebo kaluže. V zimných mesiacoch nie sú niektoré cesty udržiavané a môžu byť pokryté ľadom, čo môže mať pre cyklistu fatálne následky.

Zdroj obrázku: TORWAISTUDIO/ Shutterstock.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cyklistika vo všetkých ročných obdobiach? Aké sú jej výhody?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.