TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Detoxikácia tela – móda či medicínsky trend?

V súčasnosti je veľmi módne hovoriť o detoxikácii tela – najmä na jar a na jeseň - a k tomu pripojiť nejaký komerčný záujem. Procedúry, prípravky, detoxikačné náplaste, dokonca i celé detoxikačné sady – všetky  majú za úlohu dostať z nás jedy von. Mnoho známych zástancov zdravého životného štýlu tvrdí, že toto všetko nie je potrebné – ak sa totiž zdravo a vyvážene stravujeme a máme dostatok pohybu, nie je pre detoxikáciu tela žiadna príčina.

Detoxikácia tela – móda či medicínsky trend?
9. OKT 2013

Úvaha je to logická, ale pozrime sa na to z pohľadu tisícky rokov starej jogy, ktorá je dnes bežnou súčasťou života mnohých z nás... a častokrát i pracovne veľmi aktívnych a úspešných ľudí. Starovekí jogíni sa stravovali diametrálne inak – jedli potraviny, ktoré môžeme z dnešného pohľadu označiť ako „bio“, mali prakticky neustály pohyb na čerstvom vzduchu, a predsa sa očisťovali – pôstom a rôznymi očistnými technikami. Keď si vezmene do úvahy dôvod, kvôli ktorému sa joga cvičila (dosiahnutie najvyššieho Poznania), dôjde nám, že jogíni očisťovali telo na hrubohmotnej úrovni preto, aby boli schopní rozpoznať vnemy na vyšších úrovniach fyzického, energetického i mentálneho tela.

Bežný človek o toto nemá záujem. Jednak nepozná súvislosti, ktoré mu vie očista organizmu na tejto úrovni sprostredkovať – a jednak sa chce dobre cítiť o svojom tele, byť menej unavený a chodiť menej často k lekárovi. Ale najmä chce vykompenzovať nedostatky svojej stravy (rafinované, konzervované a upravované potraviny obsahujúce látky, ktoré vylepšia chuť i vzhľad...).

Odporúčame prečítať: Andy Pavlík Timková: Detox môže byť aj bolestivý

 

Našťastie, existuje v našom tele automatický proces prirodzenej detoxikácie tela. Podieľa sa na ňom niekoľko orgánov súčasne (hrubé črevo, koža, obličky, pečeň, lymfa...), a tým nás udržiava v chode (ako dobre naolejovaný mechanizmus). Problém nastáva vtedy, ak sa začne niektoré z týchto „koliesok“ zadrhávať. Hrubé črevo napríklad lenivie z nedostatku vlákniny, obličky nefungujú na 100 % ak nepijeme dostatok vody, lymfa neprúdi pri sedavom spôsobe života a stres ovplyvňuje úplne všetko... V tele sa začnú hromadiť toxíny, ktoré ostatné orgány nezvládajú včas odstrániť, a začnú vznikať patogénne situácie: premnoženie baktérií, vírusov, vznik nádorov atď.

Prečo dnes detoxikovať

V dnešnej dobe nežijeme v národných parkoch obklopených stromami a prírodou. Žijeme v mestách a dedinách, obklopení autami a fabrikami. V našom tele sa hromadí mnoho zdraviu škodlivých substancií – zo vzduchu, zo spomínanej stravy (napríklad pri nedostatočnom metabolizme), alebo i z prípravkov starostlivosti o telo…

Odhaduje sa, že v súčasnosti existuje okolo 82.000 syntetických chemikálií, s ktorými sa pravidelne  dostávame do kontaktu – v jedle, ktoré jeme, v hračkách, s ktorými sa naše deti hrajú, v prípravkoch, ktorými čistíme naše domovy, i v spomínanej kozmetike, ktorú používame na našu pokožku… A iba zlomok z nich bol DLHODOBO testovaný na vplyv na naše zdravie (aj napriek tvrdeniam firiem, ktoré ich používajú, že sú “v malých dávkach zdraviu neškodlivé”). Kto presne vie, čo sa s týmito chemikáliami deje v našom tele, keď spolu zreagujú? Zdraviu neškodlivé množstvá sú stanovené regulačnými úradmi, no ak tieto množstvá zreagujú s inými chemikáliami v tiež „neškodlivom množstve“, čo na to naše bunky? Regulačné orgány tieto vzájomné reakcie isto nesledujú…

A vedeli ste, že prídete do styku i so 120 rôznym druhmi chemikálií prv než ráno vyjdete z domu?

Takže je potreba sa čistiť? Odpoveď znie Áno. Preto, aby sme odstránili ťažké kovy, chemické substancie, zvyšky liekov a iné látky, ktoré dennodenným stresom zaťažený organizmus nemusí vždy stíhať odstraňovať. Taktiež môžeme podporiť  prirodzené detoxikačné procesy nášho tela – bez citeľnejších „zásahov“ typu črevná sprcha, očista pečene alebo pôst. Jednoducho si budeme vyberať vhodné jedlá, kontrolovať stres vo svojom živote, pravidelne cvičiť, chodiť do prírody a dostatočne oddychovať a relaxovať. Proste nežiť ako štvané zviera, a nestravovať sa, akoby to bolo naše posledné jedlo života, ale ŽIŤ NORMÁLNE. A potom bude i naše telo normálne fungovať.

Pravidelným očisťovaním sa a zmenou prístupu k svojmu životu máme reálnu šancu sa dostať do stavu, keď nebudeme takmer vôbec chorí, nájdeme potešenie v zdravých a chutných jedlách, a budeme mať aj prostriedky na zabezpečenie si tejto kvalitnej stravy (radšej kvalitnejšie jedlo a menej, ako nekvalitné a veľa). Dovtedy však detoxikácia organizmu jednoznačne bude mať pre nás význam. A dosiahnutie vysokého stupňa vnímavosti voči vnútorným podnetom našej mysle... ..to príde s pravidelnou očistou ako bonus naviac.


Autor článku

Yogake

Denisa Veselská

Lektorka jogy II. stupňa v ČR a SR, certifikovaná Českým svazem jógy a Slovenskou asociáciou jogy, členom Európskej únie jogy. Špecializácia: klasická hathajoga, meditácia, jogová terapia. Miesto pôsobenia: Košice.

www.jogaprezdravie.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Detoxikácia tela – móda či medicínsky trend?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.