Dnes sa poriadne vyspite. Pozrite sa, prečo
Až tretinu nášho života prespíme. Aj keď sa to môže zdať ako neproduktívny čas, opak je pravdou. Spánok je pre nás omnoho dôležitejší, ako si možno myslíme.
Každý tretí človek má nedostatočne veľa spánku, vyplýva z dát amerického Centra pre monitorovanie chorôb a prevenciu (CDC).
V prípade vysokoškolákov až 7 z 10 nespí dostatočne. Spánok je pritom pre naše telo mimoriadne dôležitý – rovnako ako pravidelné cvičenie či zdravá strava. Ovplyvňuje to, akú máme náladu, koľko máme energie, a tiež ako sme produktívni v práci.
Naše telo a myseľ potrebuje dostatok odpočinku a najlepší odpočinok dostane vtedy, keď spí. Počas tejto doby telo opravuje poškodené tkanivá, stará sa o výmenu buniek a obnovuje energiu.
Nedostatok spánku môže viesť k rôznym ťažkostiam od zlej nálady, cez depresiu a obezitu až po riziko vzniku srdcových chorôb.
Prečo by ste mali spať viac?
- Bude sa vám lepšie sústrediť a zapamätávať si veci.
- V práci budete produktívnejší.
- Zlepší sa vám kreativita.
- V priebehu dňa toho zjete menej (a ľahšie schudnete).
- Podáte lepší športový výkon.
- Budete mať lepší imunitný systém a ľahšie prekonáte choroby.
- Spánok pôsobí aj ako prevencia proti depresii a srdcovým chorobám.
- Budete mať lepšiu sociálnu a emočnú inteligenciu.
- V priebehu dňa budete mať lepšiu náladu.
Ako dlho by ste mali spať?
Každé telo je odlišné a aj preto potrebujeme každý iné množstvo spánku. Niekomu bude stačiť menej ako osem hodín denne, iný potrebuje deväť. Dospelý človek by mal podľa CDC denne spať minimálne 7 hodín. Tínedžeri potrebujú 8 - 10 hodín, školáci nad 6 rokov 9 – 12 hodín.
Ibaže – všetkého veľa škodí a platí to aj o spánku. Rovnako, ako pre naše telo nie je dobré, ak má nedostatok spánku, neprospieva mu ani to, ak ho má priveľa. Väčšina dospelých by nemala spať viac ako 9 hodín.
Sami by ste mali zistiť, po akom čase v posteli sa cítite najlepšie a koľko hodín spánku vlastne potrebujete.
Samotná dĺžka spánku však nie je jediný dôležitý faktor. Mali by ste si dávať pozor aj na jeho kvalitu. Ak sa aj po dlhšom spaní cítite celý deň unavene, prípadne sa v noci budíte, zrejme nemáte dostatočne kvalitný spánok.
5 tipov pre lepší spánok
- Snažte sa chodiť spať a vstávať v približne rovnakú hodinu a to aj cez víkend, keď nemusíte ísť do práce. Dokážete tak telo nastaviť na určitý spánkový cyklus a optimalizovať kvalitu spánku.
- Spite v tichej, dobre vetranej a tmavej miestnosti. Snažte sa, aby do nej prenikalo čo najmenej svetla a hluku – v prípade, že hluk neviete obmedziť, zvážte kúpu štupľov do uší. Ideálna teplota na spánok je mierne nižšia ako cez deň – okolo 18° C.
- Pozor na to, čo jete a pijete. Dávajte si pozor na kofeín, ktorý môže ovplyvniť váš spánok aj po desiatich hodinách – kávu preto radšej pite doobeda a tesne poobede. Schopnosť tela kvalitne spať ovplyvňuje aj nikotín a alkohol. Taktiež sa snažte nejesť veľké jedlá a rafinované cukry pred spaním.
- Viac sa hýbte. Ľudia, ktorí cez deň cvičia, majú zvyčajne lepší a kvalitnejší spánok. Ak práve nemáte čas, pomôcť môže aj kratšie, 15 minútové cvičenie či prechádzka.
- Vyhnite sa obrazovkám 1-2 hodiny pred tým, ako pôjdete spať. Modré svetlo z mobilu, počítača či televízora je rušivé a bráni vytváraniu spánkového hormónu melatonínu. Namiesto sledovania sociálnych sietí skúste zvoliť pred spánkom aktivitu, ktorá vás upokojí – môžete počúvať hudbu alebo čítať knihu.