Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Dojčíte a chceli by ste cvičiť? Poradíme vám, ako na to

Nikola Danišová

Máte malé bábätko, rady by ste sa pustili do cvičenia, no brzdí vás obava, že stratíte" mlieko a nebudete môcť dojčiť? 

Dojčíte a chceli by ste cvičiť? Poradíme vám, ako na to
9. MAR 2016

Laktačná poradkyňa o.z. MAMILA – Markéta Vartíková vnesie do tejto problematiky viac svetla.

„Z hľadiska dojčenia je jedno, kedy matka začne po pôrode cvičiť. Dojčiaca matka môže začať cvičiť hneď, ak sa na to po pôrode cíti. Cvičenie neznižuje tvorbu mlieka. Pre dojčiace mamičky v zásade platia rovnaké pravidlá ako pre všetkých ostatných ľudí – môže cvičiť kedy chce, ako chce, a tak intenzívne, ako jej to vyhovuje, bez toho, aby ohrozila dojčenie,“ tvrdí laktačná poradkyňa Markéta Vartíková z o.z. MAMILA.

Obmedzenia nie sú  

Poradkyňa pri dojčení ďalej upresňuje, že dojčiaca mamička môže v podstate robiť presne to, čo by robila, aj keby nedojčila. Plávanie v bazéne, v mori, v termálnom kúpalisku či v prírodnom jazere, skákanie na trampolíne, basketbal ani maratónsky beh nepredstavujú pre materské mlieko problém.

„V našej spoločnosti sa, žiaľ, rady o dojčení riadia princípom ,čo keby᾿ a radšej ,pre istotu᾿ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť – od cvičenia a chudnutia, cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu. Kto dojčenie považuje za skutočne dôležité, vždy nájde spôsob, ako v dojčení pokračovať aj popri rozličných komplikáciách, akými sú choroby, operácie, štúdium či práca alebo intenzívny tréning,“ konštatuje Markéta Vartíková.

Markéta Vartíková ďalej upresňuje, že „cvičenie nespôsobuje odmietanie dojčenia. K odmietaniu dojčenia dochádza z niekoľkých príčin napríklad, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje – toto je dlhší a pomerne nenápadný proces, ktorý vyvrcholí náhle tým, že bábätko sa odmietne prisať alebo sa na prsníku hnevá, teda štrajkuje.“

Podľa laktačnej poradkyne sú najčastejšími príčinami zníženej tvorby mlieka používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení, časovanie kŕmenia (napr. každé 3 hodiny, maximálne x minút) či užívanie hormonálnej antikoncepcie. Niekedy aj ochorenie spojené s horúčkou (napríklad pri črevnej viróze), môže mamičke spôsobiť pokles tvorby mlieka.

Mýtus o „skysnutom“ mlieku        

Markéta Vartíková vysvetľuje, že matky sa nemusia báť ani mýtu skysnutého mlieka, pretože „materské mlieko v tele matky nemôže skysnúť. Je to mýtus, ktorý sa nezakladá na pravde. Nikdy som nepočula, že by niekomu naozaj mlieko skyslo alebo, že by to dieťa po športovaní naozaj odmietlo.“

Podľa Markéty sa mamičky nemusia báť ani svalovice, ktorú by po športovaní mohli dostať. Tá nijako na materské mlieko nevplýva. „Kyselina mliečna sa v materskom mlieku nachádza vždy. Bábätko však neodmieta dojčenie kvôli ,svalovici᾿ ani cvičeniu ako takému. ,Svalovica᾿ po cvičení nespôsobuje žiadny problém pre dojčenie.“

Ak máte stále obavy, kontaktujte laktačnú poradkyňu 

Ak sa mamičky v súvislosti s dojčením čohokoľvek boja a nie sú si isté, Markéta navrhuje vyhľadať laktačnú poradkyňu vo svojom okolí. „Spoločne s poradkyňou sa mamička naučí rozlíšiť pitie a satie bez pitia. Poradkyňa ju tiež naučí, ako pitie správne vyhodnotiť a ak je to potrebné, ako zvýšiť príjem materského mlieka zlepšením dojčenia,“ dodáva. Mnoho zodpovedaných otázok ohľadne dojčenia môžu mamičky nájsť aj v online poradni na web stránke www.mamila.sk.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ako šport u detí ovplyvňuje ich vývoj a imunituAko šport u detí ovplyvňuje ich vývoj a imunitu

Denný režim detí v tejto dobe vo väčšine prípadov nezodpovedá ich potrebe. 

 

 

Ako začať s cvičením po pôrode?Ako začať s cvičením po pôrode?

Byť mamou je úžasným poslaním, ktoré život napĺňa i mení. 

 

 

Beh a dojčenieBeh a dojčenie

V náručí máte voňavé bábätko a ste rozhodnutá dať mu to najlepšie, čo môžete – materské mlieko.


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Dojčíte a chceli by ste cvičiť? Poradíme vám, ako na to

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

trix
trix
 10.1.2020 16:56

Baby ak si neviete celkom samé vybrať a nastaviť cvičenie počas tehotenstva a potom počas dojčenia, tak na chattyclass.sk je seminár - Cvičenie po pôrode a tam si to môžete pekne nastaviť s pomocou niekoho, kto tomu rozumie ;)

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2131
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.