Emočné jedenie: Čo sú jeho dôvody a ako ho zastaviť?
Kedy jedávate? Keď máte hlad alebo keď vám niečo chýba? Janka Šimkovičová a odborníčka na emočné jedenie Bibi Sviežená vám vysvetlia ako sa emočného jedenia vyvarovať.
Vedeli ste, že je dôležité, aby ste jedli vtedy, keď máte hlad? Jedlo má vtedy neutrálny náboj. Avšak, to hovoríme o ideálnom stave. Je jasné, že jeme aj vtedy, keď na jedlo máme chuť, alebo si jedlom kompenzujeme rôzne emočné stavy. Ako sa týchto stavov zbaviť a žiť s jedlom v harmónii?
Je dôležité, aby ste jedli vtedy, keď máte hlad. Jedlo má vtedy neutrálny náboj.
Nie sú chute ako chute
Vedeli ste, že emočné jedenie sa týka takmer každej z nás? „Pasca diétnej kultúry rezonuje v našej spoločnosti naozaj silno. Delíme potraviny na dobré a zlé, tie, z ktorých sa priberá a podobne. Väčšina z nás prechádza rôznymi cyklami diét. Avšak, už po prvej diéte začíname mať iný vzťah k strave. Aj ľudia, ktorí nepomenúvajú svoj problém ako ´emočné jedenie´, môžu mať tzv. afektívne jedenie, kedy jedlo nemá neutrálny náboj a nie je len zdrojom energie ale môže slúžiť na kompenzáciu rôznych stavov,“ objasňuje renomovaná výživová poradkyňa Barbara Sviežená, ktorá si sama prešla poruchami príjmu potravy. Nuda, prebytok času, odmena, pokoj, potešenie... To je len ukážka pestrej palety dôvodov, prečo často siahneme po jedle. Týka sa to aj vás? Stačí, ak si položíte otázku, či obvykle jete len do bodu nasýtenia alebo sa prejedáte, prípadne si pravidelne doprajete „sladkú bodku“ či jedlo počas dňa, keď necítite hlad. Ešte zraniteľnejšie a náchylnejšie menej odolávať svojim chutiam sú ženy napríklad počas PMS. Viac o samotnom cykle a jeho symptómoch sa dozviete aj v našej Supershape FEMINI VÝZVE, kde detailne riešime každú jeho fázu a ponúkame návod ako si pomôcť. Zapojiť sa do nej môžete kedykoľvek.
Vedeli ste, že emočné jedenie sa týka takmer každej z nás?
Pohyb, strava a mindset robia divy
Málo spánku, únava, potlačený hnev alebo žiaľ, prázdnota, absencia radosti a nenaplnené vzťahy – tieto dôvody najčastejšie vedú k emočnému jedeniu. Ako si spomínané potreby naplniť inak ako jedlom – bez zakazovania, porovnávania a odmeňovania sa stravou? Odkaz našej Supershape FEMINI VÝZVY je jasný – sledujte, ako sa má vaše telo a ako sa cítite, buďte k nemu láskavé. Ak budete viac počúvať vaše telo, bude sa vám žiť jednoduchšie. Zaháňanie rôznych pocitov nie je riešenie, rovnako tak ani porovnávanie sa s inými. „Ak sa emočného jedenia chcete zbaviť, dôležité je zamyslieť sa, kedy a prečo jete a čo si jedlom kompenzujete, keď sa naň vrháte aj v momentoch, kedy ste sýte...,“ vysvetľuje Barbara Sviežená, ktorá ženám otvára oči a ukazuje im cestu v rámci stravovania. Pravidelný, vyvážený jedálniček, ktorý obsahuje všetky makroživiny, je jednou z možností ako sa nasmerovať k pozitívnej premene vášho vnútra i zovňajšku. Pridajte k nemu pohyb a lásku k svojmu telu a zmeny na seba nenechajú dlho čakať.
Prečítajte si o emočnom jedení viac: Emočné jedenie nasýti viac hlavu ako telo
Počúvajte potreby svojho tela
Čo hovoríte svojmu odrazu v zrkadle? Váš vnútorný hlas je v živote extrémne dôležitý. Ste na seba prísne? Aký vzťah so samými sebou si budujete, keď sa na seba dívate? Emočné jedenie znamená kompenzáciu svojich nenaplnených potrieb. Ak máte pocit, že sa táto téma týka aj vás, najbližšie, keď si budete servírovať jedlo, zamyslite sa, či vás k tomu vedie hlad alebo si svoju daň vyberá nedostatok spánku. Alebo je za tým túžba po potešení, ktoré sa vám nedostáva vo vzťahu? Autentickosť a úprimnosť vo vzťahu k samým sebe je základom spokojného a naplneného života. „Spánok, eliminácia stresu, rovnováha medzi prácou i relaxom a stravovanie sú základné piliere nášho života, ktoré by určite mali fungovať, inak nebude fungovať nič ostatné,“ uzatvára Barbara Sviežená.
Chcete lepšie zvládnuť emočné jedenie, ako aj nástrahy tela počas pms, menštruácie, ovulácie či po nej? Zapojte sa do Supershape FEMINI VÝZVY zameranej na ženský cyklus. Čaká vás 28 dní plných účinných online tréningov, jedálničkov od výživovej špecialistky a ďalších hodnotných informácií, vrátane toho, ako predchádzať nafukovaniu či inkontinencii. Krok za krokom, týždeň po týždni, pod vedením skúsených odborníčok na stravu a pohyb.