Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Energia pre deti? Namiesto trendy „energeťákov" skúste prírodnú bombu!

Advertoriál

Únava, zlá nálada či nedostatok energie sprevádzajú mnohých školákov takmer denne. Riešenie existuje a dokonca je chutné a zdravé! O čo ide?

Energia pre deti? Namiesto trendy „energeťákov
Zdroj: PiJUR
29. APR 2024

Zabudnite na nezdravé energetické nápoje, ktoré na mladom organizme páchajú škody. Podľa medzinárodnej štúdie HBSC sa energetickými drinkami pravidelne nalieva až  32 % našich chlapcov a 28 % dievčat  vo veku 15 rokov. Môže za to manipulatívna reklama, populárni influenceri a perfektne zacielený marketing, ktorý umocňuje u tínedžerov túžbu dať si nápoj, ktorý je trendy a sľubuje, že vyrieši všetky ich problémy – únavu, mizernú náladu i slabší športový výkon. Opak je však pravdou.

šťava PiJUR

Zakážte deťom nápoje plné škodlivín

„O škodlivosti energetických nápojov na dospievajúci organizmus sa veľa diskutuje v odborných kruhoch. Vo všeobecnosti, energetické nápoje obsahujú vysoké množstvo kofeínu, taurínu, cukru, umelých aróm, konzervačných látok. Práve vysoký obsah kofeínu je asi najviac problematický, môže viesť k neželanej hyperaktivite,  podráždenosti, úzkosti, poruchám spánku, bolestiam hlavy, brucha, srdcovej arytmii či zvýšenému tlaku. Mladý organizmus je vo vývoji, je extrémne citlivý na energetické stimulanty. Je to kritický vek, aj z pohľadu psychologického vývoja. Hrozí vybudovanie si určitej závislosti. O kombinácií s alkoholom ani nehovorím, pred tým absolútne vystríham,“ hovorí prodekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave, Doc. MUDr. Juraj Jackuliak, PhD.

Mladý organizmus je vo vývoji extrémne citlivý na energetické stimulanty. Hrozí vybudovanie si určitej závislosti a ďalšie zdravotné riziká.

Riešenie bez zbytočných aditív? Existuje!

Na nebezpečenstvá týchto populárnych nápojov upozorňujú mnohé vedecké štúdie. „Rozumiem tomu, že mladí chcú niečo sladké a zároveň stimulačné, potrebujú energiu. Ale treba im ponúknuť nejaké zdravšie varianty. Rozumiem, že sa chcú socializovať, napodobňovať idoly a celebrity, ktoré nezdravé nápoje propagujú. Všetci sa musíme učiť, ako odolať a naučiť sa rozlišovať. Napríklad taká obyčajná hroznová šťava bez pridaného cukru. Nakopne, a pritom neobsahuje zmes zbytočných prídavných látok či kofeín. Dodá okamžitú energiu vďaka  prirodzene sa vyskytujúcej glukóze a fruktóze, ktorú mozog a telo potrebuje. Energia sa uvoľňuje postupne, preto nám nerozhádže metabolizmus. To sa o energetických drinkoch, za ktorými mladí šalejú, nedá povedať. Tie, ako rýchlo ich naštartujú, tak rýchlo ich dostanú zase dole a cítia ešte väčšiu únavu ako pred vypitím. A zase potrebujú ďalší stimulant, proste začarovaný kruh,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Jana Kondrcová.

Taká obyčajná hroznová šťava bez pridaného cukru. Nakopne, a pritom neobsahuje zmes zbytočných prídavných látok či kofeín. 

šťava PiJUR

Aj „obyčajné“ hrozno dokáže nakopnúť

Hroznová šťava PiJUR zo slovenských vinohradov vo Farnej je nenápadný, ale o to vzácnejší prírodný poklad. Okrem čistej energie vo forme glukózy a fruktózy obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a skupiny B, minerály ako draslík, horčík, vápnik, železo. Vďaka tomu, že je šťava čistá a nepasterizovaná, obsahuje aj dôležité bioaktívne polyfenoly, ktoré majú silné antioxidačné a protizápalové účinky.

Zdravé hroznové šťavy PiJUR si môžete kúpiť priamo TU.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Energia pre deti? Namiesto trendy „energeťákov" skúste prírodnú bombu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.