Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Fenomén otužovania očami odborníka: Čo je pri ňom najdôležitejšie?

V dnešnej dobe sa chce otužovať čoraz viac ľudí. Ako je to však s vystavovaním sa chladu v skutočnosti?

Otuzovanie_Zena_Jazero
Zdroj: StockAdobe
26. OKT 2022

„Je treba pripomenúť, že otužovanie je pre naše telo veľkým stresom, preto by sme sa mali otužovať zdraví, oddýchnutí, v dobrom mentálnom nastavení a s odporúčaním svojho lekára. Ak sme v strese, tak akákoľvek terapia chladom bude pôsobiť kontraproduktívne,“ prízvukuje skúsený kondičný tréner značky VJEM, Mgr. David Brűnn, PhD.  V súvislosti s otužovaním sa spomínajú najmä pozitívne zdravotné účinky ako zlepšenie imunitného systému, zníženie svalovej bolesti, zlepšenie pružnosti ciev a spomalenie procesu starnutia, prevencia voči neurodegeneratívnym ochoreniam, depresii a zlepšenie nálady, tvorba hnedého tuku, sekundárne zvýšenie metabolizmu a pálenie bieleho resp. viscerálneho tuku pri dodržaní optimálnej stravy.

Chcete s otužovaním začať, no neviete ako? 

Pred prvým ponorom do ľadovej vody by ste mali začať so studenými a neskôr ľadovými sprchami. Postupne prechádzajte do ľadových kúpeľov a po niekoľkých mesiacoch sa môžete odhodlať k plávaniu na otvorenej vode. V tomto prípade platí, že nič netreba podceňovať, na kúpanie v ľadovej vode sa treba náležite pripraviť. 

Otužovať by sa nemali ľudia s problémami so srdcom a kožnými ťažkosťami, po fyzickej záťaži, nekvalitnom spánku, či v emočnom vypätí.

Ako pri otužovaní postupovať?

Z dôvodu povzbudivých účinkov studenej vody preferujte pri otužovaní doobedné hodiny. Predtým ako vstúpite do vody sa vyzlečte a nechajte sa ochladiť vzduchom. Zahrejte sa mierne na 1-2 minúty pohybom. „Upokojte sa dýchaním – pomôže vám pokojný a hlboký nádych/výdych 10-30 x za minútu. Do vody vstupujte s výdychom a naďalej sa sústreďte na pokojné dýchanie. V úvode strávte vo vode maximálne minútu a postupne svoj čas v chlade predlžujte,“ radí David Brűnn. Ako sa správať po návrate z vody? Osušte sa a zahrejte svoje telo pohybom, oblečte sa a pokračujte v zahrievaní, doplňte tekutiny teplým nápojom. Nikdy sa však nezahrievajte horúcou sprchou alebo vo vykúrených miestnostiach. Medzi ďalšie nevyhnutné rady známeho odborníka na pohyb patria aj nasledovné zásady. 

  • Nikdy neplávajte sami.

  • V ľadovej vode sa otužujte maximálne 3x za týždeň.

  • Konzultujte svoj zdravotný stav s vaším lekárom.

  • Nepoužívajte rukavice, aby ste neklamali vaše receptory a umelo tak nepredlžovali dobu vo vode.

Ak ste sa po našich radách rozhodli okúsiť studenú vodu, máme pre vás ešte niekoľko dôležitých informácií. Otužovať by sa nemali ľudia s problémami so srdcom a kožnými ťažkosťami, po fyzickej záťaži, nekvalitnom spánku, či v emočnom vypätí. „Deň otužovania a najlepšie aj nasledujúci deň venujte oddychu a regenerácii z daného stresu,“ odporúča tréner stojaci za značkou prémiových výživových doplnkov VJEM.

Mnoho podobných edukačných článkov zameraných na výživu, fakty a novinky v rámci zdravého stravovania, z oblasti športu, zlepšenia životosprávy, na ceste za vaším novým, lepším JA, nájdete na blogu Vjem. 


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Fenomén otužovania očami odborníka: Čo je pri ňom najdôležitejšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.