TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Fyzioterapeutka Naďa Ulehlová: Ženy môžu byť po pôrode viac fit ako pred ním

Barbora Volná

Trénerka a obľúbená fyzioterapeutka Naďa Ulehlová pomohla počas tehotenstva i po ňom stovkám žien. Cvičenia pod jej taktovkou i cenné informácie, ktoré odovzdáva, pomáhajú zverenkyniam žiť popri deťoch krásny, zdravý a naplnený život. Skvelou správou je, že Naďa je opäť odbornou súčasťou nášho online programu Supershape FIT MAMA 2. Čo všetko v ňom nájdete?

Fyzioterapeutka Naďa Ulehlová: Ženy môžu byť po pôrode viac fit ako pred ním
Zdroj: Kristína Botlová-Dutková pre Supershape
8. SEP 2022

Program Supershape FIT MAMA 1 pre účinné cvičenia počas tehotenstva, ktorého ste garantom, zožal veľký úspech. V čom je nový online tréningový plán venovaný mamičkám iný ako jednotka?

Program Supershape FIT MAMA 2 je určený pre ženy, ktoré už porodili a zaujímajú sa o to, ako postupne a s rešpektom k svojmu telu začať cvičiť. Takisto je pre ženy, ktoré ešte nie sú mamy, alebo sa nimi stali už dávnejšie a chcú si zacvičiť fyzio cvičenia s cieľom úpravy pohybových návykov.

Kedy je vhodné po pôrode začať s cvičením a akým štýlom by tento návrat k aktívnemu životu mal vyzerať? Iné je, keď začína cvičiť žena, ktorá rodila prirodzene a iné, keď absolvovala sekciu.

Počas šestonedelia by sme mali dopriať sebe i dieťatku priestor na to, aby sme sa spolu zoznámili a vytvorili si režim, ktorý sa zíde pri cvičení.

Po pôrode je dôležité oboznámiť sa so školou chrbta a s tým, ako manipulovať s dieťatkom. Počas šestonedelia by sme mali dopriať sebe i dieťatku priestor na to, aby sme sa spolu zoznámili a vytvorili si režim, ktorý sa zíde pri cvičení. Ženy, ktoré rodili prirodzene a nemajú žiadne komplikácie, môžu začať cvičiť hneď po šestonedelí. Po cisárskom reze by bolo vhodné skonzultovať cvičenie so svojím lekárom a začať vtedy, keď to bude z jeho strany bezpečné. Počas šestonedelia sa dajú cvičiť rôzne fyzio a dychové cvičenia, dá sa prechádzať i aktivovať svaly panvového dna.

Nada Ulehlova_Di Hager_Jana Simkovic_Supershape Fit Mama 2_4-3_Cvicenie

Pomáhate ženám zorientovať sa v rámci pohybu v období tehotenstva i po ňom. Ako by ste zhrnuli tieto zásadné etapy v živote ženy v spojitosti s pohybom?

Tehotenstvo a pôrod sú dve obrovské zmeny v živote ženy a je dôležité vedieť, že počas tehotenstva sa produkuje hormón, ktorý oslabuje tkanivá, aby žena ľahšie porodila. S tým súvisí aj to, ako má k sebe pristupovať po pôrode. Nie je vhodné hneď začínať ťažkými cvičeniami, mohlo by to byť skôr kontraproduktívne ako prínosné.

Sú dve skupiny žien – tie, čo cvičia až do pôrodu, a tie, čo si to nechávajú na neskôr. Ktorý „tím“ má podľa vás výhodu pri samotnom pôrode i po ňom?

Na túto otázku neviem presne odpovedať, záleží od toho, ako ženy cvičia do pôrodu. Ak je cvičenie fyziologické a s rešpektom k telu, pôrod býva ľahší a jednoduchší. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva veľa faktorov. Ženy, ktoré športujú, sa vracajú do formy podstatne rýchlejšie, dokonca lepšie zvládajú aj záťaž.

Ženy, ktoré športujú, sa vracajú do formy podstatne rýchlejšie, dokonca lepšie zvládajú aj záťaž.

Po pôrode je dôležitý výber vhodných cvičení, správna dynamika jednotlivých sérií a rešpektovanie vlastných schopností i možností. Akým tempom sa má žena vracať ku cvičeniu?

Pohyb by mal byť dávkovaný postupne. Najprv by malo prísť na rad dýchanie, správne zapájanie stredu tela, bránice a panvového dna, až potom je možné na tento základ „nakladať“ záťaž. Rešpektovanie vlastných možností je veľmi dôležité. Rovnako tak uvedomenie si, že nie každý deň je rovnaký. Jeden deň zvládame viac, iný menej.

Šport a diastáza – tento diskomfort trápi mnohé ženy. Čo im radíte, keď sa na vás obrátia? Ako je potrebné cvičiť, ak má žena tento zdravotný problém?

Diastáza je veľmi častá a to, či spôsobuje problém, závisí od jej veľkosti. Aj pri väčších diastázach existujú efektívne cvičenia, je však nutné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý najprv zistí príčinu a následne jej prispôsobí cvičenie. Menšie diastázy si nevyžadujú až takú pozornosť, je však nutné vedieť, ktoré cvičenia samotný problém zhoršujú. Program Supershape FIT MAMA 2 je zostavený s rešpektom aj ku diastázam.

Menšie diastázy si nevyžadujú až takú pozornosť, je však nutné vedieť, ktoré cvičenia samotný problém zhoršujú.

Kedy je podľa vás – skúseného fyzioterapeuta – ženské telo zregenerované po pôrode v takej miere ako bolo pred pôrodom? Je vôbec možné takúto formu docieliť z fyziologického hľadiska?

Určite áno, poznám ženy, ktoré sú po pôrode omnoho viac fit ako pred ním. Všetko je možné, vyžaduje si to však pravidelnosť a ochotu zmeniť niektoré veci. Samozrejme, treba postupovať pomaly a s vedomím, že po pôrode chvíľku trvá, kým sa jednotlivé systémy vrátia do pôvodného „predtehotenského“ stavu.

Program Supershape FIT MAMA 2 nerieši len samotné cvičenie, učí ženy správne dojčiť z fyziologického hľadiska, tiež ukazuje ako sa správne hýbať pri starostlivosti o nového človiečika. Vieme si takto pomôcť k „hladšiemu“ priebehu mamičkovských povinností?

Samozrejme, preto sme sa rozhodli vložiť tieto informácie do programu. Cvičenie tvorí približne pol hodinu denne a manipulácia s dieťatkom, starostlivosť o domácnosť a ostatné úkony zaberajú omnoho viac ako cvičenie. Je dôležité vedieť ako vykonávať s rešpektom aj tieto aktivity.

Starostlivosť o dieťa je pre mamičky samozrejmosťou, čo však starostlivosť o seba? Na čo by žena, ak chce byť fit mama, nemala zabúdať? Je niečo, čo ženám vyslovene odporúčate?

Ja ženám nikdy nič neprikazujem, len im ukazujem možnosti. Mojím odporúčaním je vždy to, že ak sa chce žena vedieť postarať o domácnosť a o dieťatko, je dôležité, aby bola v poriadku a spokojná, aby si našla čas aj na seba a robila aj veci, ktoré ju bavia a napĺňajú.

Návod ako cvičiť po pôrode nájdete vo video programe na domáce cvičenie FIT MAMA 2 od Supershape. Cielené online tréningy do 30 minút s profesionálnou trénerkou a fyzioterapeutkou vám pomôžu posilniť oslabené svaly tak, aby ste boli počas tehotenstva a po pôrode zdravá, krásna a plná energie. FIT MAMA 2 program nájdete spolu s viac než 100 ďalšími tréningovými videami, jedálničkami od výživovej špecialistky a vedenými výzvami v rámci Supershape PREMIUM členstva.

Banner_Fit Mama 2_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Fyzioterapeutka Naďa Ulehlová: Ženy môžu byť po pôrode viac fit ako pred ním

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.