Gravidjoga: Buďte fit aj počas tehotenstva
K tomu, aby tehotenstvo bolo obdobím šťastia a harmónie, prispeje aj gravidjoga. Ovplyvňuje priebeh pôrodu, šestonedelie a dokonca aj obdobie dojčenia. Prečo ju cvičiť a ako nato, sme sa opýtali cerfifikovanej inštruktorky Zuzany.
Prevažná väčšina žien, ktoré počas tehotenstva cvičili jogu, nemali problémy so zadržiavaním vody, napuchnutými členkami, či oslabenými kĺbmi. Mali lepší svalový tonus, laicky povedané – neboli mľandravé. Takmer žiadna celulitída, žiadny kolaps pod ťarchou bruška, nulové sklony k nadváhe, endokrinný systém v rovnováhe. Líšili sa od ostatných vyžarovaním pokoja, pôvabu, sebadôvery, čo vyvolávalo obdivné poznámky typu: „Úplne si rozkvitla, drahá“. Takéto sú skúsenosti žien, ktoré gravidjogu cvičili.
Pomôže aj po pôrode
"Budúce matky, praktizujúce jogu počas tehotenstva, ocenia po pôrode nielen rýchly návrat k pôvodnej váhe. Joga prináša vitalitu, rovnováhu, sebadôveru, zlepšenie sústredenia, pokoj mysle a harmóniu. V emocionálnej rovine môže relaxácia, meditácia a práca s dychom, umožniť sledovať zmenu emócií a vyrovnávanie sa s duševnou nerovnováhou. Joga zosúladí prichádzajúce situácie s prirodzeným rytmom tela. Žena tým zosilnie, zbaví sa stresu a prípadnej úzkosti. Strach o dieťa, z novej situácie, dokonca aj strach z pôrodu, sa zmenší na malé zrniečko," hovorí inštruktorka gravidjogy Zuzana Bothová.
Joga pre tehotné je vhodná pre všetky zdravé ženy. Netreba mať ani len základ jogy pred otehotnením, ako si niektoré ženy nesprávne myslia. Gravidjoga je vhodná aj pre úplné amatérky, aj pre čerstvé mamičky po pôrode.
Práve tehotné ženy si vedia užiť jogu so všetkými jej atribútmi. Rastie v nich nový život, tešia sa, sú šťastné, spokojné. Bonusom je, že sa neporovnávajú medzi sebou a žiaria šťastím rovnako, či už majú dokonalú postavu alebo nejaké to kilečko navyše.
"Gravidjoga je krásna aj pre inštruktora. Práca s budúcimi matkami sa dá robiť len s láskou. Špecifikom tehotenskej jogy je, že sa stretávam s cvičiacimi ženami nejaký ohraničený čas. Od 3. mesiaca až po takmer 9.mesiac. Cvičiť sa odporúča začať od 14. týždňa tehotenstva. Je to aj preto, že v 11.-13. týždni je riziko spontánnych potratov najväčšie. Počas týchto pár mesiacov sa čakateľky nového života stretávajú, užívajú si účinky jogy, oddýchnu si a zvyčajne sa vytvoria pekné a bližšie vzťahy medzi budúcimi mamičkami, aj smerom k inštruktorovi," pokračuje inštruktorka Zuzana.
Nezabudnúť na seba
Tehotenstvo ženu pohltí. Prílišné zameranie na seba sa môže preniesť aj na plod. Sú ženy, ktoré sa po pôrode vzdajú všetkého, vrátane vlastnej osobnosti. To však neznamená, že sú automaticky aj dobrými matkami.
Cvičenie jogy a sebapoznanie prostredníctvom nej, naučí ženu vážiť si svoju novú rolu. Kahlil Gibran o tom krásne hovorí: „Vaše deti nie sú vaše. Sú to synovia a dcéry túžiace po vlastnom živote. Prechádzajú vami, ale nie sú vaše, a i keď sú s vami, nepatria vám."
Zuzana zo skúseností dodáva: "Čo počúvam, budúce mamičky gravidjogu len chvália. Napríklad sa počas tehotenstva cítili uvoľnene, ale pritom pevne. Zlepšili sa im bolesti chrbta, menej pociťovali strach z pôrodu, po pôrode sa ľahšie zbavili získaných kíl a bruško sa im pekne stiahlo. Cvičí sa upravený Pozdrav Slnku, asány v stoji, rovnovážne pozície, asány v ľahu a na kolenách. Ak platia nejaké pravidlá pre tehotné, sú to tieto: nepremáhať sa, nejesť hodinu pred cvičením, asány praktizovať s hlbokým dychom, aplikovať protipolohy (záklon-predklon, ľavá strana tela-pravá strana tela), cvičenie sa odporúča v čistej a vyvetranej miestnosti, vhodné je používať pomôcky, podložky,vankúše a podobne. Aj pre gravidjogu je dôležité dýchanie. Vhodné sú tieto techniky: jednoduché dychové cvičenia, striedavé dýchanie a plný jogový dych."
Zdroj ilustračnej fotky: Freestocks.org, CC0