Izotonický nápoj – jedna z možností, ako doplniť energiu
Izotonické nápoje nám môžu v primeranom množstve a pri správnom načasovaní na tréningoch pomôcť.
Podľa odborníkov z American College of Sport Medicine by sme mali počas tréningu dopĺňať tekutiny každých 15 minút. To, aké tekutiny si zvolíme, závisí hlavne od dĺžky a intenzity cvičenia. Pri menej intenzívnych a nie príliš dlhých aktivitách je najlepším zdrojom tekutín čistá voda. Ako je to v prípade veľmi namáhavých a časovo náročných tréningov?
Kedy sú dobrou voľbou izotonické drinky?
Izotonické nápoje sú vhodné na používanie počas pretekov, pri náročných a viac ako 90 minút trvajúcich cvičeniach. Ich služby oceníte aj pri namáhavom športovaní v horúcom lete, keď sa organizmus vo zvýšenej miere potí, teda hrozí riziko dehydratácie a s tým spojená únava, závraty, nevoľnosť a bolesť hlavy. Pri potení z tela odchádzajú spolu s potom aj sodík, draslík a horčík. Pričom nedostatok draslíka a horčíka vedie aj k nepríjemným svalovým kŕčom.
Pri izotonických nápojoch platí, že ak dodržíte pravidlá ich používania, pomôžu vám zlepšiť výkon, eliminovať únavu, svalové kŕče a aj riziko úrazu, pretože obsahujú vhodný pomer cukrov a dôležitých elektrolytov. V porovnaní s inými športovými nápojmi (hypotonické, hypertonické) majú približne rovnakú koncentráciu zastúpených solí a cukrov ako tekutiny v ľudskom tele. Čo znamená, že rýchlosť vstrebania je približne taká istá ako pri požití vody.
Odporúčame: Das gesunde Plus izotonický nápoj s cukrom a sladidlami s príchuťou citrónu a grapefruitu, 750 ml –už pri ľahkých športových aktivitách stráca telo tekutiny a dôležité minerálne látky. Osviežujúci izotonický nápoj rýchlo dodá telu tekutiny a doplní minerálne látky. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Čo na izotonické drinky hovoria vedci?
Samozrejme, účinky izotonických nápojov na športujúcich ľudí zaujímajú aj odborníkov. Zaujímavú štúdiu v tejto oblasti vykonali odborníci z Holandska, konkrétne z Department of Human Biology, Maastricht University. Sledovali, ako na vyčerpaných elitných cyklistov po pretekoch pôsobí kofeínový nápoj, minerálna voda s nízkym obsahom sodíka a izotonický nápoj, ktorý je kombináciou sacharidov a dôležitých elektrolytov. Zistili, že straty sodíka, horčíka a vápnika najlepšie kompenzovali izotonické nápoje, teda najlepšie prispeli k rýchlejšej regenerácii organizmu po náročných pretekoch (1).
Dávkovanie a načasovanie izotonických nápojov
Zvyčajne sa odporúča využívať izotonické nápoje v prípade, že športová aktivita trvá dlhšie ako 90 minút – konkrétne krátko pred začatím, ale aj v priebehu tréningu v menších množstvách (100 – 120 ml) s odstupom cca 15 – 20 minút. Sú aj prípady, keď ich možno využiť aj pri kratších ako 90-minútových, ale veľmi intenzívnych tréningoch. Pri neuváženom používaní riskujete v dlhodobejšom horizonte prírastok na hmotnosti. V prípade, že chudnete, izotonickým nápojom sa radšej vyhnite.
Odporúčame: Das gesunde Plus izotonický nápoj pre športovcov s príchuťou červeného pomaranča, 750 g – izotonické nápoje dodajú ľudskému telu rýchlo tekutiny a doplnia zásoby minerálnych látok. Práve pri intenzívnych športových aktivitách stráca telo tekutiny a dôležité minerálne látky. Aby aj napriek tomu nedošlo k zníženiu výkonu, je potrebné zásobiť organizmus dostatkom tekutín a minerálnych látok počas, a rovnako aj po športovaní. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Referencie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9506802
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom
Pokiaľ deň začínate teplou vodou s citrónom, lepšie ani nemôžete urobiť.
6 letných smoothies, ktoré osviežia a dodajú energiu
Leto je v plnom prúde a všade je ovocia i zeleniny nadostač.
Ako doplniť energiu po športovom výkone
Mnohí z nás chodia cvičiť hlavne v podvečerných hodinách a stále veria mýtu, že ak chcú schudnúť, nesmú po cvičení jesť.