Júlie Gaia Poupětová: V zdravom tele sa sexuálna energia pohybuje oveľa svižnejšie
Od roku 2007 sa venuje sex koučingu. Aktuálne je jedinou sex koučkou nielen na Slovensku, ale aj v celej východnej Európe. Okrem klasických konzultácii sa zameriava na priamu prácu so vzrušením klientov, ako aj na sexuologickú prácu s telom. Porozprávala nám o svojej profesii, aj o tom, ako sexualita vplýva na naše zdravie.
Sex kouč je v našich končinách pomerne nová profesia. Pre ozrejmenie, čo všetko zahŕňa Vaša pracovná náplň?
Pokiaľ budeme hovoriť iba o pracovnej náplni sex kouča, potom je to pochopiteľne predovšetkým individuálna prax s klientmi formou rozhovorov, osobných sedení, či skype schôdzok. Pracujem najmä so ženami a s pármi. Okrem profesie sex kouča zároveň využívam možnosti sexuologickej práce s telom.
Túto profesiu vytvoril Joseph Krammer pred 30 rokmi v Californii v USA a umožňuje v rámci sedenia pracovať napriamo rôznymi technikami nielen so vzrušením klientov, ale i napríklad s ich traumami či zraneniami, blokmi, stereotypmi a vzorcami pri prežívaní sexuality. A v neposlednom rade sa venujem sexuánej edukácii, čiže vediem kurzy pre širokú verejnosť zamerané na rôzne aspekty sexulity, napr. kurz po názvom Umenie potešiť muža či systém kurzov pod názvom Škola orgazmu pre ženy.
Našim čitateľom zvyčajne prinášame informácie o fyziológii človeka v súvislosti s cvičením. Riešime tzv. klasickú anatómiu. U Vás som našla termín erotická anatómia. Mali by sme ju ovládať?
Na svojich kurzoch používam skôr termín "funkčná anatómia". V tom ako sa vzrušuje mužské a ženské telo sú významné rozdiely a aktivity, ktoré mnoho z nás považuje za " prirodzený sex ", vo výsledku však prináša prirodzené vzrušenie a orgazmy častejšie mužom. Ak je pre vás sexuálne šťastie dôležitým meradlom kvality vášho života, je znalosť anatómie a toho, ako funguje vaše telo, primárnym zdrojom dôležitých informácií. Bez toho sa môžete snažiť mnoho desiatok rokov poznávať rozkoš úplne zbytočne.
Aké dôležité je poznať vlastné telo aj v tých najíntimnejších detailoch?
Je to extrémne dôležité pre sebaprijatie, sebalásku aj sebapotešenie. Ak netušíte, kde je ústie vašej močovej trubice, ako hlboko a kam všade zasahuje váš klitoris, ako je citlivý váš krčok maternice a že svoj G - bod môžete vidieť v zrkadle, ste na začiatku cesty.
Čo je ale dôležitejšie, bez znalosti intímnej anatómie nemôžete prevziať zodpovednosť za svoje sexuálne šťastie do vlastných rúk. Odovzdávate ju tak do rúk partnera, spoločnosti, výchovy a zbavujete sa tak jednej sa svojich dôležitých slobôd - slobody prežívať vzrušenie a potešenie. Každý druh slobody prináša výhody, možnosti rastu, ale aj nevyhnutnosť prijať zodpovednosť. A jedným z krokov, ktorý vás naozaj veľa oslobodí, je aj poznanie rozdielov anatómie medzi ženskými a mužskými genitáliami a ich prijatie.
Zo skúseností, sú so svojím telom spokojnejší muži či ženy?
Toto myslím nie je otázka skúsenosti, na to existujú relevantné výskumy zaoberajúce sa rôznymi aspektmi sebaprijatia u mužov a u žien. Asi vás neprekvapí, že s ženskými genitáliami, ich farbou, vôňou, chuťou, tvarom, architektúrou bývajú často menej spokojné ženy. Mužom sa naopak ženské genitálie podľa prieskumov pozdávajú oveľa viac :-). Muži zase bývajú často znepokojení vlastným výkonom, výdržou a kľúčovým rozmerom dĺžky svojich genitálií. Faktom však je, že podľa Kinseyho inštitútu v USA je priemerná hĺbka pošvy 6,3 cm, zatiaľ čo priemerná dĺžka stoporeného penisu je v našich končinách 15 cm.
Ako sexualita ovplyvňuje naše zdravie?
Podľa môjho názoru je táto otázka omnoho širšia. O pozitívnych vplyvoch sexuliaty toho bolo napísaného veľa, ale sama som pred nedávnom písala článok na tému "Sex nie je zdravý". Dôležité je, či svoju sexualitu prežívate slobodne podľa svojich potrieb alebo či ste s jej prirodzenosťou v neustálom konflikte a k tomu nás naša spoločnosť de facto predurčuje.
Naše zdravie ovplyvňuje to, ako veľmi dokážeme zladiť, kým sme ako sexuálne bytosti, a aké potreby sexuálneho vyjadrenia máme s tým, aký život v danej chvíli prežívame. Ak dlhodobo žijeme v pocite viny, popierania alebo sa nútime k tomu, čomu sa hovorí sex len preto, že je to takto správne, naše presvedčenia sa dostávajú do konfliktu s tým, aký sexuálny či partnerský život prežívame. A to bude mať vplyv na celý rad zdravotných aspektov od fungovania imunitného systému (napr. odolnosť voči rakovine prsníka, krčka maternice) až po vznik dlhodobých či chronických ochorení (napr. rakovina prostaty a pod) .
Okrem koučky ste aj inštruktorkou jogy. Venujete sa powerjoge, ashtanga joge, ale aj nahej joge. Čo pre vás predstavuje joga?
Áno, máte pravdu, pôvodne som vychádzala z učenia ashtanga jogy. V tejto chvíli už vediem pre verejnosť iba lekcie viniyasa yogy a nahú jogu zahŕňam do praxe v rámci niektorých svojich pokročilých kurzov pre ženy.
Jóga pre mňa v túto chvíľu predstavuje predovšetkým pravidelnú prax vedomej práce s telom a energiou, dynamickú meditáciu a tiež stretávanie sa s dlhodobými priateľmi, žiakmi mojich lekcií. S niektorými sa v rámci sanhgha - komunity stretávame už cez desať rokov a všetci sa neustále navzájom vyvíjame a učíme. To všetko pre mňa dnes znamená joga.
Aký rozdiel pri cvičení jogy spôsobuje práve nahota?
Skúste si predstaviť napríklad pozíciu Halasána. To je pozícia pluhu, v ľahu na chrbte s nohami za hlavou. Ak si dokážete predstaviť, kam sa v tejto pozícii pozeráte a s čím všetkým sa na svojom tele konfrontujete, získate aspoň jemnú predstavu o účinkoch nahej jogy. Faktom je, že tieto hodiny bývajú veľmi oslobodzujúce a ako nahá meditácia prinášajú ženám zvýšenie sebavedomia i telesnej citlivosti.
Venujete sa aj inému cvičeniu?
Áno, napríklad pravidelnej masturbačnej praxi :-). Viete, jóga, kvalitná masturbácia (či erotický prežitok) a dobrá meditácia majú k sebe veľmi blízko. Ale vážne, od svojich 14 rokov vediem lekcie zamerané na pohyb dospelých a tak sa cez 22 rokov pohybujem v ženských šatniach fitnes štúdií a načúvam tomu, ako sa mení ženský svet cvičenia.
Prvú licenciu som získala z "rytmickej gymnastiky", keď ešte neexistoval aerobik. Potom som sa vyškolila v aeróbnych športoch, strávila som nejakú dobu s fitness a cez pilates som sa nakoniec dostala až k joge, ktorú učím 13 rokov. Teraz pravidelne sama rada navštevujem lekcie hot jogy, kde sú pre mňa známe pozície zase novou výzvou, pretože v tom teple všetko funguje trochu inak, než som bežne zvyknutá.
Má naša fyzická zdatnosť vplyv na náš sexuálny život a výkonnosť?
Samozrejme. V zdravom tele sa sexuálna energia pohybuje oveľa svižnejšie a to často aj vo veku po 60tke. Mimochodom, viete, že sa pri orgazme zvyšuje tepová frekvencia a tlak krvi zhruba dvojnásobne? Takže pravidelný šport je dobrým tréningom pre multinásobné orgazmy.
Najbližšie na Slovensku vystúpi Julia Gaia Poupětová so svojou prednáškou na interaktívnom podujatí Umenie byť ženou. Koná sa 15.-16. marca v Bratislave. Vstupenky na podujatie získate na stránke www.umeniebytzenou.sk
Diskusia k článku - Júlie Gaia Poupětová: V zdravom tele sa sexuálna energia pohybuje oveľa svižnejšie