Vyformuj sa do plaviek za 28 dní­ v BIKINI VÝZVE

Kĺby ako z ocele! Dôležitosť ochrany a zdravia kĺbov

Advertoriál

Okrem svalového tkaniva, ktoré v prípade mužov vzbudzuje rešpekt a v prípade žien pôvab a eleganciu, poznáme aj ďalšie typy tkanív. Tkanivá majú v našom tele za úlohu plniť istú funkciu.

Koleno_Bolest
Zdroj: https://cdn.pixabay.com/photo/2017/09/01/08/27/body-2703405_1280.jpg
25. JAN 2018

Každé z nich si zaslúži našu pozornosť, lebo len tá zabezpečí to, že neprehliadneme žiadny z príznakov blížiaceho sa problému či ochorenia. Kĺby sú tvorené z väzivového a spojivového tkaniva. To musí spĺňať isté špecifické vlastnosti, teda ak chceme, aby nám slúžilo čo najdlhšie a najlepšie.

Anatómia

Kĺby spájajú jednotlivé kosti a svojimi vlastnosťami umožňujú nášmu telu v spolupráci so svalmi vykonávať pohyb. Základnými činnosťami, ktoré poznáme a deň čo deň praktizujeme sú chôdza, presun zo sedu do stoja, z ľahu do sedu a podobne.

Kĺb teda môžeme definovať ako spojenie, ktoré je pohyblivé, spája dve prípadne viacero kostí. Kosti sa dotýkajú plochami, ktoré sú pokryté chrupavkou. Hrúbka chrupavky závisí od úrovne namáhania v danom kĺbovom spojení - ak je vyššie, aj chrupavka je hrubšia. Kĺb taktiež zabezpečuje rast kostí a to najmä tých krátkych.

Kĺby môžeme rozdeliť z rôznych hľadísk. Z hľadiska počtu kostí, ktorými je kĺb tvorený, poznáme kĺby jednoduché a zložené. Tvar kĺbových plôch zase podnietil vznik rozdelenia vzhľadom na túto vlastnosť, a teda poznáme napríklad guľovitý kĺb, valcový kĺb, či plochý kĺb atď.

Beh_Nohy

Zdravie, ochrana a prevencia problémov s kĺbmi. Pre koho a prečo?

Vieme, že stravovanie a optimalizácia našej životosprávy vie udržať organizmus v zdraví, v dobrej fyzickej i psychickej kondícií, ideálne aj predĺžiť náš život. Aj naše kĺby si zaslúžia istú pozornosť a dostatok živín, a to hlavne ak:

1. Ste športovec, máte skúsenosti s bolesťou spojenou s opakovaným pohybom, dopadom, nadmerným športovaním (môže dôjsť k opotrebovaniu kĺbov).

2. Pracujete manuálne (stavebné práce, farmárčenie, práca v sklade atď.). V tomto prípade kĺby často trpia stresom spojeným s prácou, ktorá je vykonávaná monotónne, v rovnakých pohybových reťazcoch po dlhú dobu.

3.  Si užívate penziu. Ste dôchodca? Ak ste nevenovali náležitú pozornosť vašim kĺbom počas pracovného života, teraz je správny čas napraviť to! Táto rýchlo rastúca skupina spoločnosti často trpí ochoreniami, ktoré majú súvis s narastajúcim vekom, napríklad reumatická artritída alebo osteoartritída.

4. Máte nadváhu. Ľudia trpiaci nadváhou si často svoje problémy neuvedomujú. Okrem zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení sa často stretávajú s bolesťou v kĺboch (typickým príkladom je koleno), a to najmä vďaka zvýšenému stresu. Osteoartróza nie je u ľudí s nadváhou ničím výnimočným.

V prípade, že sa necítite súčasťou žiadnej z týchto skupín, venujete sa pravidelnému športovaniu alebo ste inak fyzicky aktívny, v rámci prevencie problematických kĺbov je aj tak veľmi vhodné myslieť na ich optimálnu výživu.

Znížim riziko problémov spojených s kĺbmi pomocou kĺbovej výživy?

Okrem primeranosti a vyváženosti v strave a pohybe je veľmi vhodné zamerať sa na suplementy (doplnky výživy) s obsahom látok vyživujúcich kĺby . Užívanie kĺbovej výživy má veľmi veľký, často podceňovaný význam! Predstavíme si niekoľko takýchto zásadných látok, ktoré nájdeme v každom lepšom produkte.

GLUKOSAMÍN

Je súčasťou chrupaviek, je potrebný pre tvorbu látok vyživujúcich kĺb. Jeho protizápalové účinky, rýchla vstrebateľnosť a schopnosť zmierniť doslovné ničenie štruktúr kĺbu mu zaručili vysokú popularitu.

METHYLSULFONYMETHAN (MSM)

Organická zlúčenia síry. Potraviny sú veľmi chudobné na túto látku, preto je vhodné dopĺňať ju suplementačne. Má zvláčňujúci účinok na štruktúry kĺbu. Znižuje riziko zranení, či už u starších ľudí, alebo mladých športovcov.

CHONDROITÍN SULFÁT

Je jednou z hlavných zložiek z ktorých je chrupavka zložená. Udržiava ju dostatočne, optimálne hydratovanú, to má súvis s udržaním jej ideálnych funkčných vlastností. Jeho úlohou je aj obmedzenie aktivity nežiaducich enzýmov.

HYDROLYZOVANÝ KOLAGÉN

Tvorí základ spojivového tkaniva. Znižuje zápal, priaznivo ovplyvňuje stavbu a dĺžku kolagénových vlákien. Krajšia polovica sveta (ženy) ho poznajú kvôli jeho úžasným, pozitívnym účinkom na zdravie pleti. Suplementačne, vo forme  kĺbovej výživy sa táto látka dostane na problematické miesta vo väčšej miere, než v prípade kozmetického krému.

KYSELINA HYALURONOVÁ

Látka disponujúca lubrikačným účinkom, ktorý spôsobí bezchybný, hladký pohyb v našich kĺboch. V hlbokých vrstvách pokožky udržiava tkanivá dostatočne hydratované, elastické a pružné. Obnovuje spojivové tkanivo, obmedzuje riziko problémov, akými sú vŕzganie či degenerácia kĺbov.

Zdroje informácií: Fitgo.sk, Wikipédia


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kĺby ako z ocele! Dôležitosť ochrany a zdravia kĺbov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2106
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.