Každodenné návyky jednotlivých národov, ktorými sa oplatí inšpirovať
Svet sa mení a vplyvom technológií “zmenšuje”. Môžeme pozorovať životný štýl ľudí na celom svete a deliť sa o rady a skúsenosti jednoduchšie ako kedysi.
Zoberme si príklad od jednotlivých národov v tom, ako zlepšiť svoje každodenné návyky a žiť tak zdravší život.
1. Nemecko
Raňajky ako najdôležitejšie jedlo dňa majú pre Nemcov veľký význam. Až 75 % nemeckého obyvateľstva raňajkuje každý deň. Ich raňajky pozostávajú z ovocia, ovsených vločiek či celozrnného pečiva a zeleniny. Podľa štúdie vykonanej vo Veľkej Británii, ľudia, ktorí neraňajkujú, majú väčšiu tendenciu podľahnúť nezdravým potravinám neskôr počas dňa. Naučme sa každý deň začať zdravými raňajkami.
Skvelý tip:
- Ovsené vločky zmiešame s ľanovými, slnečnicovými a chia semiačkami. Pridáme mandle, kokos a bobuľové ovocie (čučoriedky, maliny, jahody, černice). Zalejeme ryžovým, sójovým alebo mandľovým mliekom.
2. Poľsko
Poliaci majú vo zvyku jesť častejšie doma ako vonku. Jedlo pripravené doma je väčšinou zdravšie ako jedlo podávané v reštauráciách. Keďže si ho uvaríme sami, poznáme všetky použité suroviny, ich množstvo a spôsob prípravy. Štatistiky ukazujú, že Poliaci minú iba 5 % svojho mesačného rozpočtu určeného na jedlo na stravovanie mimo domova, zatiaľ čo v Spojených štátoch je to až 37 %. Nájdime si čas na prípravu zdravého a chutného jedla vo vlastnej kuchyni.
3. Holandsko
V Holandsku je vraj viac bicyklov ako ľudí. Holanďania používajú bicykle pri vykonávaní každodenných úloh, ako cesta do práce či nakupovanie. Priemerný Holanďan prejde ročne na bicykli až 870 km. Jazdou na bicykli je možné spáliť až 550 kalórií za hodinu. Vymeňme auto za bicykel tak často, ako je to možné. Cesta sa nám síce o niečo predĺži, no stojí to zato. Vyhneme sa dopravným zápcham, nemusíme hľadať parkovacie miesto a to najdôležitejšie: spravíme niečo pre svoje zdravie a kondíciu.
4. Rusko
Rusi majú v obľube pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia. Ich strava je teda výživnejšia, pretože obsahuje mnoho zdravých a čerstvých potravín. Viac ako polovica Rusov má záhrady a využíva ich pre drobné poľnohospodárstvo pre svoje potreby. Inšpirujme sa a nahraďme polotovary a spracované potraviny plné soli, cukrov a rozličných umelých látok, čerstvými a prírodnými potravinami z vlastnej záhrady či balkóna.
5. India
O Indoch je známe, že používajú mnoho korenia, pričom v ich jedle vysoko dominuje kurkuma. Podľa štúdie, uskutočnenej na University of California v Los Angeles, kurkuma pôsobí preventívne proti Alzheimerovej chorobe, čo vysvetľuje nízke percento tohto ochorenia medzi staršími obyvateľmi Indie. Okrem toho podporuje spaľovanie tukov rovnako ako chilli papričky, ktoré zrýchľujú metabolizmus. Naučme sa dochucovať jedla korením, bylinkami či cesnakom. Dodajú nášmu jedlu skvelú chuť, krásnu farbu a neodolateľnú vôňu.
6. Nórsko
Nóri trávia väčšinu svojho voľného čas vonku. V lete je obľúbenou aktivitou turistika, v zime zasa lyžovanie. Takto sa udržiavajú fyzicky aktívni, čo pomáha znižovať hromadenie tuku. Snažme sa tráviť voľný čas aktívnejšie a na čerstvom vzduchu. Okrem toho, že sa budeme viac hýbať, doplníme telu dôležitý vitamín D, ktorého najlepším prirodzeným zdrojom je slnečné žiarenie a podľa štúdií všetci trpíme jeho nedostatkom. Posilňuje imunitný systém a chráni pred mnohými ochoreniami, ako napríklad rakovina, srdcové choroby, cukrovka či skleróza multiplex.
7. Japonsko
V Japonsku si ľudia málokedy nechajú ujsť svoj “power nap“ (krátky 15-20 minútový spánok). Štúdie na univerzite Cornell ukazujú, že nedostatok spánku je priamoúmerný k nárastu telesnej hmotnosti. Nedostatok spánku spôsobuje mnohé nežiaduce zmeny v metabolizme, nárast hladiny kortizolu, zníženie hladiny leptínu, čo spôsobuje neustály pocit hladu. Spánok, naopak, predlžuje život, zlepšuje pamäť a znižuje stres. Podľa štúdií v Grécku, ľudia, ktorí si doprajú polhodinové zdriemnutie aspoň trikrát týždenne, majú o 37 % nižšie riziko úmrtia na srdcové choroby.
8. Južná Afrika
Rooibos čaj sa teší obľube po celej Južnej Afrike. Tento čaj je prirodzene sladký, takže nevyžaduje pridaný cukor. Má antioxidačné účinky, pôsobí proti srdcovocievnym chorobám a celkovému starnutiu organizmu. Je prírodným zdrojom minerálov a vitamínu C. Vymeňme svoje každodenné kapučíno za rooibos čaj a vyhneme sa stovkám kalórií každý týždeň.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 tipy, ako spáliť viac kalórií pri behu
Beh je efektívnou formou cvičenia na spaľovanie tuku i kalórií.
6 najväčších chýb, ktorých sa dopúšťame v posilňovni
Aj vy makáte na sebe v posilňovni a napriek tomu to na vás nie je poriadne vidieť?
Aktivita tvorí motiváciu, hovorí tréner
Hľadáte motiváciu na pravidelný beh? Tak jednoducho začnite.
Diskusia k článku - Každodenné návyky jednotlivých národov, ktorými sa oplatí inšpirovať