Kedy beh pomôže prestať fajčiť
Predsavzatie "prestať fajčiť" ide často ruka v ruke so želaním „budem viac behať.“ Nemusí to vždy priniesť pozitívny účinok.
Aj športovci majú svoje neresti. Napríklad bežci, ktorí fajčia, môžu síce podávať výkony, ale nie až také, ako nefajčiari. Štúdie naznačujú, že fajčenie má negatívne dôsledky na výkon, pretože obsah oxidu uhoľnatého v krvi sa pri fajčení zvyšuje.
Oxid uhoľnatý sa viaže 300-krát ľahšie s hemoglobínom než kyslík, a preto výrazne narúša prenos kyslíka v tele. Pokiaľ je súčasťou hemoglobínu, obsadzuje miesto kyslíku. Pre vytrvalostné športy ako beh, je okysličovanie organizmu a zásobovanie tela kyslíkom rozhodujúce.
Mohli by ste sa domnievať, že keď si pred behom nezapálite, máte vyhraté. Omyl. Prenos kyslíka je narušený až 24 hodín po vyfajčení cigarety. Nikotín totiž bráni správnej funkcii ciev, ako aj pľúcam. No a najväčšou galibou je, keď si zapálite po behu. Rovno do rozšírených pľúc natiahnete všetok odpad.
Šport je životný štýl
Alkohol, nevyvážená strava, nedostatok pohybu a fajčenie majú vplyv na dĺžku života. Každý chce žiť čo najdlhšie. Preto vyhľadávame šport, beh a iné pohybové aktivity.
Predsavzatie "prestať fajčiť" ide často ruka v ruke so želaním „budem viac behať.“ Nemusí to vždy priniesť pozitívny účinok.
Závislému sa spojí odopieranie si cigarety s určitým obmedzením a v tej istej dobe aj s behaním, či iným športom. A pokiaľ svoj boj nevyhrá na prvú „šupu“, môže na beh zanevrieť. Ak však zvíťazí pevná vôľa, môže sa beh stať fantastickým liekom a podporným prostriedkom na ceste vydržať a zvládnuť s prehľadom čokoľvek.
Ak chcete prestať fajčiť, skúste tieto tipy
Kľúčom je príprava. Nepokoj, podráždenosť a nepríjemné pocity - to je len pár abstinenčných príznakov pri odvykaní. Tiež treba počítať so zvýšenou chuťou do jedla a pocitom smädu.
Preto odporúčame mať pri sebe dostatok tekutín, žuvačiek, ľahkých snackov a zdravých pochutín. Výborne fungujú orechy, ovocie a zelenina. Abstinenčné príznaky by mali po desiatich dňoch zoslabnúť. Počas tejto doby si naplánujte kratšie behy, aby ste telo zbytočne nezaťažovali. Vyhnete sa sklamaniu, že váš výkon nebude taký, ako očakávate. Ani byť nemôže, telo bojuje so závislosťou.
Oslávte aj malé úspechy. Buďte hrdí na vaše rozhodnutie a za ušetrené peniaze si kúpte napríklad nové bežecké tenisky alebo merač pulzu. Vyhýbajte sa miestam, kde sa fajčí. Stanovte si dátum a zaveďte náhradné rituály. Ak sa vám s poobedňajšou siestou pri káve spájala aj cigareta, vynechajte ju. Začnite piť v tom istom čase čaj. Zapojte sa do podporných skupín a hecujte sa navzájom. Uvidíte, že váš športový výkon sa výrazne zlepší.
Bez dymu aj počas voľna
Keď sa nachádzate v miestnosti s fajčiarmi, automaticky, hoci pasívne, fajčíte s nimi. Dym tiež obsahuje toxické látky, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Takže aj pasívne fajčenie môže narobiť veľké škody. Zvyšuje riziko rakoviny pľúc a kardiovaskulárnych chorôb až o 30%. A to je veru dosť.
Dokonca aj občasní fajčiari majú zvýšené riziko ochorení. Epidemiologické štúdie dokazujú, že neexistuje žiadna hranica, ktorá by bola akýmkoľvek spôsobom tolerovateľná. Aj občasné vdychovanie dymu môže mať vážne dôsledky.
Zdroj titulnej fotky: Pixabay, CC0