Kedy používať bandáže pri športe
Ak športujete, vyskytnú sa situácie, keď si potrebujete pomôcť bandážami. Preto je veľmi vhodné tejto téme venovať zvláštnu pozornosť.
Čo sú to bandáže
Bandáže (sťahovadlá) predstavujú zdravotné pomôcky, ktoré udržujú vaše kĺby alebo aj svaly v pevnej polohe a zabraňujú pohyblivému telu v neštandardných vybočeniach. Bandáže sa vyrábajú hlavne na stehná, členky, kolená, zápästia, ale napríklad aj na brucho.
Bandáž by vás v žiadnom prípade nemala tlačiť, mala by sa prispôsobovať danej časti tela, spevniť ju, ale nesmie vás obmedzovať v pohybe.
Ako nosiť bandáže
- Kompresívne bandáže nenoste v noci.
- Noste ich v čase, keď trvá ohrozenie (napríklad počas športového zaťaženia…).
- Pri pohybe.
Kedy používať bandáže
Začiatočník
Ako začiatočník by ste významnú časť svojho tréningu mali venovať technickému nácviku cvikov. V takomto prípade bandáže ešte nepoužívajte vôbec. Samozrejme výnimkou môžu byť špecifické zdravotné problémy, ktoré si ich použitie vyžiadajú. Dôležité je zamerať sa na posilnenie cieľových svalov vrátane brucha, stredu tela, kĺbov, väzív a šliach.
Pokročilý
Pokročilý cvičenec, ktorý si myslí, že už má na bandáže právo, by mal ako prvé znížiť pracovné váhy o 20% a spomaliť techniku cvičenia. Ak to nedokážete, znížte váhu ešte o niečo viac.
Pre obe skupiny platí vždy nasledovné tvrdenie – trénujte so správnou technikou a v úplnom rozsahu pohybu. Vaše telo si musí navyknúť na cviky bez podpory silových pomôcok, aby ste mohli posilniť aj príslušné kĺby, šľachy a väzivá.
Vaše telo trénujte tak, aby zvládlo bez rizika čo najviac. Až následne pristupujte k ďalšej úrovni podpory. Potom môžete použiť bandáže na ochranu toho, čo už silné je.
Tip pre vás
Odporúčame DAS gesunde PLUS fixačná páska pre športovcov, 10 m. Vodoodolná fixačná páska určená na spevnenie svalov, väzív a kĺbov spoľahlivo drží aj pri zvýšenej záťaži. Podporuje pohybové ústrojenstvo a pomáha zachovať výkonnosť pri športovaní. Zároveň pomáha predchádzať zraneniam pri športe.
Zdroj: PR