Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Koľko si myslíte, že ešte vydržíte bez oddychu?

Niekedy mávame pocit, že regenerácia a odpočinok sú len strata času. 

Koľko si myslíte, že ešte vydržíte bez oddychu?
29. NOV 2016

Ale vôbec to tak nie je. Pretože čas na oddych je investíciou do tvojho tela. Ak dopraješ svojmu telu dostatok času na obnovenie síl, tak ti to vráti zvýšeným výkonom. Či už fyzickým, alebo psychickým. Toto si, prosím, zapamätaj. Oddych a regenerácia sú tvojou investíciou!

Koniec roka je ideálnym časom na regeneráciu

Počas roka máme v podstate dve ideálne obdobia na regeneráciu. Jedno je cez leto, ktoré je už dávno fuč, kedy je dobré si dať pár dní voľno od povinností a tréningu. Práve v lete je fajn si oddýchnuť od prvej polovice roka. Druhá časť roka, ideálna na regeneráciu, je jeho záver. V závere roka máme vianočné sviatky a čas na zaslúžený oddych od tréningu a pracovného stresu. Je tu priestor aj na bilancovanie a vyhodnocovanie toho, čo sa nám podarilo a čo sme dosiahli.

Wellness - zlavadna
Zdroj: zlavadna.sk

Regeneráciu a oddych si treba plánovať

Vychádzam z vlastnej skúsenosti. Som typ človeka, ktorý nikdy nie je spokojný a ktorý chce vždy viac. Už sa mi stalo, že som bol tesne pred vyhorením. Nič sa mi nechcelo, nič sa mi nedarilo a čím viac som sa snažil, tým menej mi vychádzali moje aktivity. Bol som frustrovaný a znechutený. A čas a energia na cvičenie? Vôbec žiadna! Keď som si to všetko uvedomil, zistil som, že si musím naplánovať dlhší oddych. Prečo dlhší? Lebo som nebol schopný si plánovať častejšie, aj keď kratšie pauzy.

Veľmi dobre sa mi osvedčili, napr. wellness pobyty v Tatrách. Milujem slovenskú prírodu, naše kopce, kraje, hory. Nemusím sa hneď trepať do Karibiku, aby som si užil zaslúžený oddych. Myslím si, že naša príroda a prostredie je úžasné na aktívnu regeneráciu a vypnutie od bežných starostí.

Wellness - zlavadna
Zdroj: zlavadna.sk

Treba si uvedomiť, že tento oddych si musíme naplánovať. Na sebe som si všimol, že keď si poviem, že tento víkend nebudem nič robiť a budem len doma oddychovať, tak sa mi to väčšinou nepodarí. Prečo? Lebo som stále v tom istom prostredí, v ktorom som bežne počas pracovného týždňa a opäť zapájam veľmi podobné nervové dráhy. Určite to poznáš aj ty, že celý týždeň sa tešíš na víkend a zrazu príde, ale ty máš doma kopec ďalších povinnosti. A oddych? Nikde! Prečo? Pretože nebol skutočne naplánovaný.

Vieš, kedy je oddych naplánovaný? Väčšinou vtedy, keď ho máš v kalendári. Musíš mať vyhradené obdobie alebo čas na regeneráciu. A najlepšie je keď opustíš svoje „bežné” prostredie. Vyhraď si preto jeden, alebo dva predĺžené víkendy koncom roka, a choď niekam do wellness hotela, kde máš k dispozícii sauny, vírivky, prípadne bazén, masáže alebo iné procedúry. Ideálne, ak je to v cene pobytu, aby sme nemuseli riešiť, či a koľkokrát tam pôjdeme. Ja som si takto v lete vybral pobyt na Donovaloch, s neobmedzeným a krásnym wellnessom, kde som bol každý jeden deň. Musím povedať, že mi to naozaj pomohlo, pretože som si to naplánoval práve v čase keď som cítil, že môžem “zadrieť” motor.

Taktiež si to naplánujem aj koncom tohto roka a určite sa niekam vyberiem.

Nemáš dosť času na predĺžený víkend?

Masaz - zlavadna

Zdroj: zlavadna.sk

Ak naozaj nemáš dosť času a máš koncom roka „frmol”, tak si naplánuj jednoduchšiu aktivitu na kratšiu dobu. Podporíš tak svoju aktívnu regeneráciu a zapojíš nové nervové dráhy. Vyskúšaj, napr. úplne iný druh športu, na ktorý si zvyknutá. Tiež je vhodné odbehnúť niekam na relaxačnú masáž. Okrem toho môžeš využiť aj SPA centrum, kde si užiješ plávanie v bazéne, sauny a relaxačné zóny. Dve či tri hodinky počas víkendu si určite nájdeš.

Sauna - zlavadna
Zdroj: zlavadna.sk

„Špeciálny tip”

V rámci aktívnej regenerácie a odpočinku si môžeš zbehnúť aj do kaderníctva, kde sa o teba postará profesionálny tím a ty tak zabudneš na bežné starosti a stres. Užiješ si pár desiatok minút v pokoji a necháš sa rozmaznávať úpravou svojho zovňajšku.

Kadernictvo - zlavadna
Zdroj: zlavadna.sk

Ak chceš niekam vybehnúť aj s rodinkou, tak skús aquaparky. Aquapark má úžasné čaro, pretože skombinuješ plávanie, beh (hlavne na tobogány), a dokonca si môžeš pridať aj nejaké masáže alebo saunový svet, čo je opäť perfektné na aktívnu regeneráciu.

Aquapark - zlavadna
Zdroj: zlavadna.sk

Zdroj fotografií: ZľavaDňa.sk

Zdroj: PR

Zdroj foto: goodfon.su


Autor článku

MichalP

Michal Pataky

Moje meno je Michal Pataky a som zakladateľom internetového obchodu protrening.sk, autorom blogu michalpataky.com podnikateľom, propagátorom zdravého životného štýlu, trénerom, rekreačným športovcom, blogerom a človekom, ktorý raz zmení celé Slovensko.

www.michalpataky.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Koľko si myslíte, že ešte vydržíte bez oddychu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.