Krajší život vďaka menštruácii. Je to možné?
„Môžeme odpozorovať, ktoré dni cyklu sme tvorivé a komunikatívne i to, kedy zasa viac introspektívne, aktívne či sexuálne,“ hovorí Diana Fabianová.
Mnohé z nás bojujú s problémami, ktoré sa týkajú menštruačného cyklu. Môže ísť o nepravidelnú menštruáciu, jej vynechávanie, silné krvácanie alebo predmenštruačný syndróm (PMS). Ten býva spojený so zmenami nálad, bolesťami brucha či nepríjemnými kŕčmi. Tieto problémy sa však dajú riešiť a dokonca je možné menštruačný cyklus využiť vo svoj prospech.
Čo s bolesťou pri menštruácii?
Jedným z najbežnejších problémov žien bez ohľadu na vek je bolesť pri menštruácii. Stále je veľa dám, ktoré bolesť jednoducho „riešia“ analgetikami, pretože je to najrýchlejšie a aj najpohodlnejšie. Pomôcť však môže zmena životosprávy, cvičenie, ale aj orgazmus. Ide o komplexnú záležitosť a väčšinou nepomôže iba zmena jednej veci. Samozrejme, zohľadniť treba i to, že každá žena je jedinečná. To, čo pomôže jednej, nemusí fungovať u druhej. „Správnou diétou a cvikmi alebo cielenými pohybmi minerálnym vaginálnym vajíčkom, ktoré masíruje a prekrvuje celú oblasť, možno bolesť zmierniť. Ďalej pomáha orgazmus pri párovom sexe alebo masturbácii. Užitočná je i zmena denného režimu, ale aj to, že nám partner prejavuje nehu, robí veci za nás a daruje nám pekný oddychový deň,“ vysvetľuje Diana Fabianová. Dodáva, že jej v tomto smere prospelo, keď namiesto tampónov začala používať menštruačný kalíšok.
Mnoho žien stále verí mýtu, že počas menštruácie by žena nemala športovať. Čo si o tom myslí Diana? „Je to individuálne, ale pohyb určite pomáha. Joga má špeciálne cviky na zdolanie bolestivej menštruácie. Takisto brušný tanec. Uvoľňuje celú panvovú oblasť a masíruje vnútorné brušné svaly,“ hovorí Diana, ktorej v tomto smere pomohli brušné tance.
Menštruácia môže život ženy skvalitniť
Nie je tajomstvom, že menštruačný cyklus do značnej miery ovplyvňuje náš život. Ak sa naučíme s hormonálnymi zmenami pracovať a hlavne využiť ich vo svoj prospech, každý jeden deň bude plnohodnotnejší i krajší. „Ak sa naučíme pracovať so spektrom nálad, ktoré sa počas menštruačného cyklu striedajú a ovplyvňujú náš fyzický i psychický výkon, dokážeme ich využiť vo svoj prospech. Dokážeme odpozorovať, ktoré dni cyklu sme tvorivé a komunikatívne, kedy zasa viac introspektívne, aktívne alebo sexuálne. Ak tomu prispôsobíme svoj rozvrh, dokážeme zefektívniť svoj výkon a podporiť svoje danosti v práci, vzťahoch, rodine alebo v sexe. Naučíme sa rozumieť sebe samej a vyťažiť z toho,“ vysvetľuje Diana Fabianová.
Predmenštruačný syndróm a zvýšená chuť na jedlo
Niekoľko dní pred menštruáciou bojujeme so zvýšenou chuťou na jedlo. Niektoré z nás nedokážu odolať mastným a slaným pochúťkam, iné sa vrhnú na sladkosti. Dá sa vôbec proti týmto chutiam nejako bojovať? „Nie som dietológ, ale vždy môžeme zameniť rafinovaný cukor za potraviny obsahujúce zdravšie alternatívy cukru. Nezabudnem na radu svetoznámej lekárky Dr. Northrupovej, ktorá na utíšenie chuti po sladkom odporúča namiesto čokolády pečený zemiak. Ja si však dám radšej kvalitnú horkú čokoládu ako zemiak,“ dodáva s úsmevom Diana.
Chcete vedieť viac?
Omnoho viac zaujímavých a hlavne praktických informácii o menštruácii sa dozviete na workshope Diany Fabianovej s názvom Menštruácia ako pomôcka na skvalitnenie života v rámci konferencie Umenie byť ženou. Toto podujatie sa uskutoční 25. apríla 2015 v v Double Tree by Hilton Hotel Bratislava.
Kto je Diana Fabianová? V prvom rade sa označuje za šťastnú bytosť, mamu, ale aj za cestovateľku a dokumentaristku. K téme menštruácie sa nedostala náhodou, pretože sama trpela menštruačnými problémami. V tom období prišla na to, že nájsť kvalitné a hlavne praktické informácie je náročné. Preto sa so ženami podelila o svoje poznatky formou vlastného dokumentu. Bolo to ešte v roku 2009.