Ktoré 4 vitamíny odporúčame na posilnenie imunity?
Ako sa vyhnúť chorobe, alebo ju aspoň ľahšie zvládnuť? Pomôcť vám môžu vhodné vitamíny.
Na to, aby naše telo dokázalo bez problémov fungovať a poradiť si s rôznymi vírusmi či baktériami, je potrebné, aby sme mu dennodenne dávali dobré palivo v podobe zdravej a vyváženej stravy. Práve tá mu poskytne dostatok makroživín (bielkovín, tukov a sacharidov) a mikroživín (vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov…).
Čo sa týka vitamínov, dávame vám do pozornosti štyri z nich. Jedná sa o vitamíny C, B6, E a D. Pozrime sa na ne bližšie.
Vitamín C
Vitamín C patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Je nevyhnutné prijímať ho prostredníctvom stravy. Je potrebný pre syntézu kolagénu, karnitínu a niektorých neurotransmiterov. Pomáha aj pri hojení rán.
Čo sa týka imunitného systému, je jedným z najdôležitejších antioxidantov, ktorý dokáže regenerovať ďalšie antioxidanty v tele, vrátane vitamínu E. Je tiež známy schopnosťou obmedzovať škodlivé účinky voľných radikálov, čiže predstavuje účinnú prevenciu rozličných ochorení, vrátane rakoviny či kardiovaskulárnych chorôb. Nemenej podstatné je to, že napomáha vstrebávaniu železa.
Deficit céčka sa prejavuje únavou, malátnosťou, ale aj zníženou schopnosťou odolávať vírusom a baktériám.
Odporúčaná denná dávka vitamín C pre dospelých je 75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov. Tehotné, dojčiace ženy a fajčiari potrebujú vitamínu C viac.
Je nevyhnutné, aby sme céčko dennodenne prijímali prostredníctvom vhodných potravín. Ak si denne doprajeme polovicu šálky červenej papriky alebo ¾ šálky pomarančovej šťavy, toto množstvo pokryjeme. Okrem toho sú dobrým zdrojom vitamínu C aj grepy, kivi, brokolica, jahody, ružičkový kel, paradajky, kapusta či karfiol.
Vitamín D
Deficitom déčka trpí po zimných mesiacoch väčšina z nás. Preto je veľmi dôležité stráviť počas teplých dní približne 20 minút na slnečnom svetle bez opaľovacieho krému. Ak sa nám nedá ísť na prechádzku, môžeme využiť na „chytanie slnečných lúčov“ terasu, balkón alebo dokorán otvoriť okno, a slnečným lúčom sa vystaviť takýmto spôsobom (samozrejme, nefunguje to cez okenné tabule).
Odporúčaná denná dávka pre dospelého je 15 mcg.
Okrem toho môžeme vitamín D získať aj z niektorých potravín. Jedná sa, napríklad o rybí olej, mlieko (často býva o tento vitamín aj obohatené), ryby či vajíčka z voľného chovu.
Vitamín B6
Vitamín B6 je jedným z vitamínov skupiny B, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie metabolizmu, mozgu i imunitné funkcie. Okrem toho má vplyv aj na našu náladu, zmierňuje depresiu, pomáha pri predmenštruačnom syndróme, znižuje riziko srdcovocievnych chorôb, je prevenciou rakoviny, podporuje zdravie zraku a tak ďalej.
Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu pre dospelých je 1,3 – 1,7 mg. Nachádza sa, napríklad v mäse, cícere, tuniakovi, lososovi, zemiakoch, mrkve, špenáte či banánoch.
Vitamín E
Aj tento vitamín je silný antioxidant, čiže má schopnosť znižovať poškodenie voľnými radikálmi a bojovať proti zápalom. Prirodzene spomaľuje celkové starnutie organizmu a znižuje riziko vzniku rôznych zdravotných problémov. Podľa viacerých štúdií má výraznú schopnosť zvýšiť imunitu.
Podľa niektorých odhadov má dostatok tohto vitamínu iba 1/5 ľudí na svete, čo je žalostne málo. Pričom odporúčaná dávka je 15 mg denne.
Vitamín E je zastúpený v pestrej škále potravín, ako napríklad v rastlinných olejoch, orechoch, semenách, celých zrnách, mlieku a v mnohých druhoch zeleniny a ovocia (mango, avokádo, brokolica, špenát, kivi, paradajky).