Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Kustovnica čínska posilní imunitu a pomôže pri zápche

Bobuľky goji obsahujú veľa betakaroténu i vitamínu C, ktoré sú významnými antioxidantmi. Prebiotiká a vláknina sú pokladom pre črevá, železo je prevenciou anémie, ktorá trápi aj športovcov. 

Kustovnica čínska posilní imunitu a pomôže pri zápche
3. MAR 2016

V tradičnej čínskej medicíne sa kustovnica čínska používa tisíce rokov ako prostriedok na posilnenie imunity, zlepšenie kognitívnych funkcií i trávenia. Tiež je tu považovaná za elixír mladosti a ochrancu pred niektorými druhmi ochorení. „Goji je plne funkčná potravina, ktorá dodá energiu, vitamíny, antioxidanty či vhodné prebiotiká a vlákninu. Pri konzumácii kvalitných štiav z goji badám u svojich klientov niekoľkonásobné zlepšenie peristaltiky čriev, úpravu gastrointestinálneho traktu. Samozrejme, ďalšími významnými benefitmi je zlepšenie antioxidačného skóre, ktoré je veľmi dôležité pri zabránení vzniku ochorení,“ upozorňuje na prínosy goji výživový poradca Ing. Libor Javro.

Zloženie goji

V sto gramoch kustovnice čínskej sa nachádza 8 g vlákniny, 13 g sacharidov, 11 g bielkovín, veľa betakaroténu, vitamínov zo skupiny B, viac ako 19 mg vitamínu C, 100 mg vápnika, 9 mg železa, 840 mg draslíka, 63 mcg selénu, 2 mg medi, zinok a ďalšie významné látky (1).

Aké sú pozitíva pravidelnej konzumácie goji?

Je prevenciou zápchy

V bobuľkách goji sa nachádza dostatok vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu peristaltiku čriev. Tiež pomáha predchádzať prejedaniu. Pocit sýtosti spolu s vlákninou predĺžia aj zastúpené proteíny.

Betakarotén chráni bunky a posilňuje imunitu

Betakarotén je prekurzorom vitamínu A, to znamená, že telo si dokáže z betakaroténu vytvoriť vitamín A samo. Ten je významným antioxidantom, ktorý chráni ľudské bunky pred voľnými radikálmi. Keďže bobuľky goji sú prirodzeným zdrojom betakaroténu, je lepšie využiteľný ako syntetický betakarotén. V goji sa nachádzajú aj ďalšie karotenoidy, pozitívom je ich synergické pôsobenie – zjednodušene povedané, ich celkový prínos pre zdravie je väčší ako súčet prínosov jednotlivých karotenoidov. Goji bobule sú teda vhodným prostriedkom na udržanie zdravého zraku i silnej imunity. 

Dopĺňa do tela železo, ktoré chýba mnohým športovcom

Železo je kľúčové pre krvotvorbu, následné zásobovanie buniek kyslíkom a živinami. Jeho deficitom trpia aj mnohí športovci. To sa prejavuje nedostatkom energie pri tréningu, dýchavičnosťou či závratmi. Dopĺňať ho možno aj pravidelnou konzumáciou kustovnice čínskej. Nemožno opomenúť ani fakt, že v goji je aj veľa medi, ktorá je potrebná pre vstrebávanie železa. Okrem toho podporuje krvnú zrážanlivosť, spevňuje cievy, šľachy i kosti. V neposlednom rade udržiava krásne vlasy a pokožku.

Odporúčame: dmBio sušené bobule goji BIO, 150 g – bobule goji, plody kustovnice čínskej, sú v Ázii tiež označované ako „bobule šťastia“. Svojou trpko-ovocnou chuťou sú na slnku dozreté bobule chutným občerstvením medzi jedlami. Sú lahodné v müsli, obilných kašiach, v dezertoch či koláčoch a tiež vynikajúce v jedlách z mäsa, predovšetkým z diviny alebo hydiny. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm goji

Selén spomaľuje starnutie

Sto gramov goji pokryje dennú dávku selénu na viac ako 90 percent. Selén je významný antioxidant, ktorý podporuje imunitu. Ak je ho v tele nedostatok, človek je náchylnejší na vznik vírusových i srdcových ochorení, dostavuje sa svalová slabosť, únava i kožné problémy.

Koľko goji konzumovať?

Ak si vyberiete čerstvé alebo sušené goji bobule, doprajte si denne 1 až 2 hrste, čo je zhruba 30 bobúľ. Čo sa týka šťavy, odporúčaná denná dávka je 30 až 60 ml.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Referencie:
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/280160/1
Zdroj foto: flickr.com

zdravedesiate

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 druhy bobuľového ovocia, ktoré vás nadopujú vitamínmi4 druhy bobuľového ovocia, ktoré vás nadopujú vitamínmi

Bobuľové ovocie je jedným z najlepších zdrojov dôležitých antioxidačných látok.

 

 

5 superfoods, ktoré prinášajú zdravie, štíhlosť a vitalitu5 superfoods, ktoré prinášajú zdravie, štíhlosť a vitalitu

Pomáhajú predchádzať najrozličnejším ochoreniam, udržať si zdravú hmotnosť, zlepšujú náladu, spomaľujú starnutie.

 

 

Goji – malé červené bobuľky, ktoré sú plné živínGoji – malé červené bobuľky plné živín

Tradičná medicína pozná kustovnicu čínsku tisíce rokov.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kustovnica čínska posilní imunitu a pomôže pri zápche

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2131
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.