Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Majka Staňková: Strava pomáha riešiť typické tehotenské nepríjemnosti

Jana Šimkovičová

"Mamičkám, ktoré by chceli naplniť svoj pocit „zodpovednosti“ by som povedala, že najzodpovednejšie voči sebe aj bábätku je ostať sama sebou. Robiť veci, ktoré nás robia spokojnými a prinášajú nám radosť, bez pocitu väčších očakávaní. Žiadna zmena v tehotenstve by nemala byť rýchla a prudká," hovorí Majka Staňková.

Majka Staňková: Strava pomáha riešiť typické tehotenské nepríjemnosti
14. FEB 2014

Majka Staňková pôsobí ako laktačná poradkyňa, certifikovaná dula, organizuje kurzy prípravy na pôrod. Celé jej pôsobenie sa točí okolo žien a detí, pritom sama je matkou troch synov. S Majkou sme sa v rozhovore zamerali práve na tehotné ženy v súvislosti s cvičením a stravovaním. 

Vo svojej profesii sa venujete tehotným ženám, príprave na pôrod, ako aj cvičeniam s tehotnými. Mala by tehotná žena cvičiť, alebo naopak, stráviť tehotenstvo v pokoji?

Áno, je pravda, že sa venujem príprave žien k pôrodu. V týchto kurzoch je však kladený dôraz viac na mentálnu prípravu na pôrod. Na to, aby žena vedela, čo ju čaká, aby sa pôrodu nemusela báť a mohla tak privítať svoje dieťatko do atmosféry pokoja, lásky a pripravenej dôvery v sebu samotnú a svoju schopnosť porodiť, dojčiť a vychovať svoje dieťa. Aby sme si ako ženy verili. A túto sebadôveru sa v ženách snažím v lekciách kurzu prípravy na pôrod objaviť. V každej z nás sú tieto inštinkty a dovednosti, len si nie vždy trúfame im naplno dôverovať.

Ohľadom cvičenia, pochopiteľne môže, dokonca by mala buď cvičiť, alebo nerobiť nič, alebo to vhodne kombinovať s ohľadom na jej individualitu, jej potreby a stav jej tehotenstva. Cvičenie pre tehotné zaberá v mojom centre pre tehotné samostatné miesto.

Aké cvičenie konkrétne odporúčate tehotným?

Malo by sa jednať o cvičenie určené výhradne pre tehotné a vedené vyškoleným odborníkom. Nevidím rada, keď sa niekde ako cvičenie pre tehotné nazýva v podstate len spomalený aerobik určený pre ženy netehotné.  Odporúčala by som budúcim mamičkám vyhľadať primárne služby centier pre tehotné, kde sú na túto špecifickú klientelu pripravení, pred návštevou posilňovne alebo centier, kde je cvičenie pre tehotné len doplnkovou službou.

Majka staňková1

Čo ženy, ktoré nikdy nešportovali? Niektoré práve otehotnením získajú pocit „zodpovednosti“ a začínajú cvičiť. Je to bezpečné?

Osobne sa domnievam, že tehotenstvo nie je vhodné obdobie pre akúkoľvek prudkú zmenu, aj keď s dobrou motiváciou. Mamičkám, ktoré by chceli naplniť svoj pocit „zodpovednosti“ by som povedala, že najzodpovednejšie voči sebe aj bábätku je ostať sama sebou. Robiť veci, ktoré nás robia spokojnými a prinášajú nám radosť, bez pocitu väčších očakávaní. Žiadna zmena v tehotenstve by nemala byť rýchla a prudká.

Dieťatko potrebuje prirodzenú matku, nech už toto znamená pre každú niečo iné. Mali by sme byť pre deti skutočné, reálne, nie správajúce sa podľa konvenčných očakávaní. A to či už v tehotenstve práve v otázke cvičenia, alebo po pôrode v otázke výchovy.

Ako to je so s pevňovaním svalov panvového dna? Kedy je potrebné sa im venovať?

Možno teraz nebudem súznieť s mnonými hlasmi, ktoré volajú po cvičení a spevňovaní dna panvového pred pôrodom, ale dovolím si aj napriek tomu všetkému vysloviť svoj pohľad, myslím si, že panvové dno nie je potrebné pred pôrodom príliš spevňovať. Dokonca si, naopak, možeme dovoliť ho cielene, vedome uvolňovať.  Najviac starostlivosti si naše dno panvové zaslúži až po pôrode, kedy nám ešte stále zvačšená maternica s každým vzpriameným pohybom tlačí na pôrodom uvolnené dno panvové. Tam možu vzniknúť neskoršie zdravotné problémy.

Majka staňková2

Aké problémy?

Napríklad obávaná inkontinencia vo vyššom veku, či celkový prolaps v ženskej oblasti.

Musí tehotná žena zmeniť stravovanie?

Tehotná žena nemusí nič:-). Ale pokiaľ by chcela využit vo svojom živote vhodnú chvíľu pre zmenu smerom ku zdraviu, potom už nenájde lepšiu príležitosť, než je práve tehotenstvo. Nielen preto, že všetko, čo sama zje, dostáva priamo aj dieťatko (od druhého trimestra) ale aj preto, lebo nám práve strava pomáha riešiť typické tehotenské nepríjemnosti.

Napríklad tvrdnutie bruška alebo kŕče v lýtkach nemusíme nutne riešit umelým horčíkom. Stačí vedieť, v ktorom jedle ho môžeme nájsť a prirodzene doplniť. Kyselina listová v počiatku tehotenstva alebo jód pre vývoj mozku dieťatka. Na toto všetko nepotrebujeme umelé doplnky stravy, máme dostatok všetkého v prirodzených zdrojoch, len treba vedieť, po ktorých z nich v obchode siahnuť. Niekedy to znamená veľké sebazaprenie, ak sa nové stravovacie návyky majú zásadne líšiť od tých pôvodných. Ale stále tvrdím, že keď využijeme príležitosť naučiť sa vhodne nakupovať a variť ešte v tehotenstve, ušetríme si kopec času a energie v porovnaní s tým, keby sme sa toto všetko učili až s dieťatkom v košíku:-), kedy už budeme práve s ohľadom ku strave dieťatka nútení sa strave venovať a premýšľať nad ňou.

Čo by v strave nemalo chýbať a čomu sa vyvarovať?

Strava by mala byť pestrá a vyvážená. Ale aj chutná. Čo je niekedy v tehotenstve problém, keď sa chute menia, ako na bežiacom páse:-) Veľmi doležitý je s ohľadom k typickej tehotenskej zápche dostatočný príjem vlákniny. Ale s podmienkou, že ruka v ruke príde aj nutné zvýšenie príjmu tekutín,  na ktoré sa táto vláknina napojí, aby nedošlo k ešte vačšiemu zhoršeniu spomínanej zápchy. Prínosný je prirodzený príjem zeleniny, ovocia a strukovín. Najlepšie z domácich zdrojov. A vyvarovať by sa isto mali zrejúcim syrom a tepelne neopracovanému mäsu z dôvodu možnej prítomnosti baktérií listérie.

Prejdime k tomu, že je žena po pôrode a ten prebehol v poriadku. Kedy sa môže žena vrátiť k pôvodnému cvičeniu?

Ideálne až po skončení šestonedelia. Toto je totiž obdobie, ktoré by mala žena ostať v kľude a fyzickej pohode. Vo všeobecnosti by sme mali zabudnúť na mýtus našich silných starých mám, ktoré ako je nám mylne vsugerovávané, porodili niekde na poli a potom ešte pokračovali ďalej v práci. Ktoré sú nielen nepravdivé, ale umelo v nás vyvolávajú pocit, že my sme slabé, neschopné a precitlivelé. Vedie nás to k nutkaniu ukázať sa ako tá silná matka, ktorá dokáže nielen uspokojiť potreby novorodeného dieťatka, ale aj k udržaniu dokonale čistej domácnosti, k potrebe pohostiť všetky rodinné návštevy až po neúmerné nároky voči sebe, vrátane obecného tlaku na rýchle navrátenie pôvodnej váhy.

Tento tlak je veľmi nepríjemný a môže viesť až k psychickej nepohode, ktorá može viesť až k potrebe lekárskej pomoci. Pomohlo by, keby sme ženám a oni sami sebe dovolili užívať si šestonedelie ako jedinečné obdobie vo svojom živote, viac než kedykoľvek predtým či potom. Má nárok na nekonečnú pomoc a starostlivosť. V šestonedelí je všetko vedľajšie. A návrat do pôvodnej váhy by malo byť tým posledným cieľom. S cvičením by sa malo začať najskôr až po ukončení šestonedelia.

Je fáma, že cvičením si matka komplikuje dojčenie, opodstatnená?

Nie, nie je to opodstatnené. Cvičenie rozhodne nekomplikuje dojčenie. Popisuje sa, že s nadmerným potením a detoxikáciou mení materské mlieko chuť a zloženie. Je ale dôležité cvičenie neprehánať nad únosnú mieru.

Čo presne to znamená „nad únosnú mieru“?

Ide viacmenej o to, aby ženy vnímali vnútorný hlas svojho tela. To je múdre a dáva nám signály, ktoré keď prehliadame, možeme si ublížiť. Niekedy však práve spomínaná túžba po rýchlom návrate k pôvodnej váhe môže viesť ženy k nadmernému preťažovaniu a rýchlemu odbúravaniu tehotenstvom nadobudnutých kíl.

Keď k tomu pripojíme nedostatočnú stravu dojčiacej ženy, ktorá sa domnieva, že okrem suchých zemiakov a mrkvy nič iné nesmie, zvýšený nápor na jej fyzickú výkonnosť aj v bežnom živote pri starostlivosti o bábatko, ktorá trvá 24 hodín denne, nemože nám vo výsledku vyjsť nič iné, než vystresovaná a nešťastná matka. Pritom pôvodne malo cvičenie priniesť radosť, endorfíny, psychohygienu a zmenu. Keď to ale preženieme, dosiahneme opak. Dodržiavanie únosnej miery je podľa mňa podstatnejšie z pohľadu psychickej pohody, než telesných rizík.

Hitom v poslednej dobe sú cvičenia s bábätkami. Sledujú tie cvičenia konkrétne ciele, výsledky u detí alebo sa mamičky chodia len odreagovať?

Myslím, že je to kombinácia všetkého spomínaného. Sledujú aj konkrétne ciele, vačšinou snahu urýchliť dieťatku spevnenie svalov okolo chrbtice a rýchlejšie tzv. držanie hlavičky, prípadne podpora celkového psychomotorického vývoja.

Veľa žien však popisuje aj potrebu istej psychohygieny, kedy majú dôvod zmeniť svoje domáce prostredie a zavítať na iné miesto, medzi iných ľudí. Malo by to pre ženu byť odreagovanie, nie  napĺňanie všeobecného očakávania, že sa mamička dieťatku celkom oddá. Nie je dobré robiť len veci, ktoré sú vhodné pre dieťa, je potreba nájsť v tom radosť aj pre seba.

Majka Staňková vystúpi so svojou prednáškou na interaktívnom podujatí Umenie byť ženou. Koná sa 15.-16. marca v Bratislave. Vstupenky na podujatie získate na stránke www.umeniebytzenou.sk

 

Umenie byť ženou


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Majka Staňková: Strava pomáha riešiť typické tehotenské nepríjemnosti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.