Malé zamyslenie nad raw food
Nový trend, alebo ak chcete výživový smer raw food, teda surová strava, zažíva v poslednej dobe neuveriteľný boom.
Vyznávači surovej stravy sú vo svojej podstate vitariáni, čo je podkategória vegetariánstva. Atraktívnejšiu podobu a "trendovosť" tomu dodala propagácia lákavejších pokrmov a určitá exkluzivita (nejedná sa o lacnú záležitosť a príprava je relatívne časovo náročná). Veľa ľudí surovej strave podľahlo. Živá strava má nepochybne veľký očistný potenciál, avšak každý máme individuálnu telesnú konštitúciu a nie pre každého je tento smer tým ideálnym.
Veľa ľudí a spoločností si teraz na raw food stavia biznis a treba povedať, že sa im očividne darí. Jedlá vyzerajú často veľmi lákavo, bohato a farebne.
Čo je raw food?
Základom tohto výživového smeru je konzumácia stravy, ktorá neprešla tepelnou úpravou nad 42 °C (podľa vyznávačov raw food dochádza pri vyšších teplotách k tzv. umŕtveniu stravy) a skladá sa hlavne zo zeleniny, ovocia, semienok, naklíčených strukovín, obilnín a rias. V žiadnom prípade sa nekonzumuje mäso ani iné živočíšne produkty ako syry, maslo, vajcia a pod. Namiesto klasických úprav, ako je varenie a pečenie, sa používa mixovanie, odšťavovanie, namáčanie a sušenie. Typickou súčasťou raw food prípravy je aj imitácia bežných pokrmov ako pizze, hamburgerov, špagiet. Rozdiel je v použitých surovinách.
RAW food nie je strava pre každého...
Filozofia surovej stravy sa dostáva v mnohých bodoch do rozporu s modernou medicínou, ale napríklad aj s ajurvédou. Podľa ajurvédy je síce surové ovocie a zelenina bohaté na vitamíny, minerály a fytonutrienty, ale môže zaťažovať a celkovo oslabovať trávenie a vstrebávanie živín. Ajurvéda rozoznáva 3 energetické typy (tzv. dosya) - váta, pitta a kapha, z ktorých každý má svoje energetické špecifiká. Každá potravina má na organizmus určitý vplyv a práve surová strava má podľa ajurvédy chladný, hutný až tvrdý efekt. To môže byť problém najmä pre jedincov typu váta - chudých a zimomravých ľudí. V zimných mesiacoch, keď je potrebné sa zahriať, sú teplé pokrmy a polievky súčasťou jedálnička. Čisto surová a chladná strava je nevhodná. Surová strava môže prospievať ľuďom z teplejšieho podnebia (trópy, subtrópy), jedincom typu pitta alebo kapha alebo krátkodobo ľuďom s nadváhou. Pre jedincov s prevažne chladnými končatinami alebo s oslabeným trávením, a pre mladých dospievajúcich je tento smer podľa môjho názoru nevhodný. Považujem za nemysliteľné, aby napr. ľudia zo severných národov Švédsko, Rusko, Kanada a pod. dlhodobo profitovali zo surovej stravy.
Ďalšia otázka, ktorá sa ponúka, je, či si takouto stravou dokážem zabezpečiť všetky vitamíny a minerálne látky, esenciálne mastné kyseliny a ďalšie nutrienty? Absencia živočíšnych produktov, ktoré sú často jedinými zdrojmi niektorých vitamínov, môže napáchať viac škody ako osohu.
V hlavnej úlohe zdravý sedliacky rozum
Pri rozhodovaní, či je pre nás konzumácia iba surovej stravy vhodná, skúsme počúvať naše telo a radšej vnímať svoju individuálnu konštitúciu, ako bezmyšlienkovite podliehať okolitému tlaku. Ak viete, že vás z tejto stravy nadúva, cítite sa slabí a je vám skôr zima ako teplo, potom to nie je strava pre vás. Pokiaľ vám raw pokrmy chutia, spestriť jedálniček si nimi určite môžete. Ak sa cítite silní a máte dobré trávenie, potom pre vás surová strava môže byť zaujímavou očistou. Pokrmy, ktoré napodobňujú klasické teplé jedlá, môžu byť zaujímavou obmenou denného jedálnička.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Silvia Horecká: Na polotovaroch nevidím nič zdravé
Svoj názor na výživu nepodmieňuje žiadnym aktuálnym trendom.
Raw food sa označuje aj ako vitariánska strava, má vo svete mnohých prívržencov.
Paleo: Čo na to hovoria slovenskí odborníci?
V jej jedálničku totiž dominujú tuky nad úkor sacharidov.