Medvedí cesnak - jarný hit, s ktorým budete fit!
Možno máte v pamäti tienisté a vlhké miesta v prírode, kde sa cesnak medvedí hojne vyskytuje. Patrí k jarnej ponuke na miestnych trhoch a nesmie chýbať v záhradke dobrých gazdiniek. Charakteristická vôňa a chuť cesnaku sú neoceniteľné pri príprave jedál i domácej medicíny.
Medvedí cesnak (Allium ursinum) je aktuálne v móde. Dôvodov je hneď niekoľko. Využíva sa na prípravu viacerých pokrmov, ktorým dodá nezameniteľnú chuť a arómu. Je nezastupiteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva, ktoré je pre mnohých z nás lepšou voľbou ako užívanie bežných farmaceutík.
S jarnými mesiacmi prichádza spolu so slnkom nielen lepšia nálada, ale prejavuje sa aj oslabený imunitný systém a dostavuje sa jarná únava spojená s príznakmi, ako ospalosť, podráždenosť či nervozita. Príroda nám ponúka na uvedené symptómy spoľahlivý recept.
Medvedí cesnak dopĺňa chýbajúce vitamíny (skupiny B, vitamín C), viaceré minerály, čím posilňuje obranyschopnosť človeka, chráni ho pred vírusmi, plesňami a baktériami. Z veľkej časti je za tieto účinky zodpovedná aj zlúčenina s názvom alicín. Cesnak si poradí i so žalúdočnými problémami, vysokým krvným tlakom, vyrážkami a je dobrou voľbou pre jarnú očistnú kúru, napríklad vo forme tinktúry.
Korenina a tinktúra z medvedieho cesnaku
Lístky cesnaku medvedieho je potrebné zozbierať skôr, ako začne cesnak kvitnúť. Známa liečiteľka a autorka knihy Zdravie z Božej lekárne, Mária Trebenová, odporúča medvedí cesnak používať nielen ako koreninu na dochutenie šalátov, nátierok, polievok či omáčok, ale aj ako tinktúru.
Tinktúru odporúča pripraviť nasledovným spôsobom: Fľašu naplníme pokrájanými a umytými lístkami medvedieho cesnaku, ktoré zalejeme 40% ražným alebo ovocným liehom. Fľašu zatvoríme, umiestnime na slnečné miesto (napríklad do okna) na 14 dní. Tinktúra sa užíva denne v množstve 10 až 15 kvapiek.
Zdroj: Mária Trebenová, Zdravie z Božej lekárne, Ikar, 2010, ISBN: 9788055122557