Cvič neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek so Supershape PREMIUM už od 6,50 €

Mirka Luberdová: Kedysi som hladovala, dnes počúvam telo a nič si nezakazujem

Barbora Volná

Bývalá miss sa nikdy netajila tým, že problémy s váhou riešila hladovkou a diétami. Jedlo bolo nepriateľom až do momentu, kedy jej telo nedalo ráznu stopku. Celkový kolaps i choroba synčeka Riška zmenili jej život o stoosemdesiat stupňov. Akým prerodom prešla a ako vníma stravu a pohyb dnes?

Mirka Luberdová: Kedysi som hladovala, dnes počúvam telo a nič si nezakazujem
Zdroj: Archív M. Luberdovej
15. MAR 2023

Od času, kedy si vyhrala Miss, ubehlo neuveriteľných 20 rokov! Odvtedy sa toho udialo veľmi veľa, prešla si si zákernou chorobou synčeka, začala si sa venovať do hĺbky výžive a podarilo sa ti nájsť balans v stravovaní, ktorý ti celý život chýbal a spôsobil ti veľa trápenia... Ako si na to spomínaš dnes?

Hovorí sa, že cez náročné skúsenosti a trápenia človek najviac rastie. Rovnako to vnímam aj ja. Najviac zaberáme, keď nám ide o život, alebo o to, na čom nám veľmi záleží. Cesta k práci s výživou bola v mojom prípade naozaj tŕnistá, ale som za ňu dnes vďačná, pretože sa dokážem vcítiť do klientov po každej stránke. Aj keď by som rada zmenila, aby môj synček nemusel prejsť onkologickými ochoreniami, som vďačná za to, že mi to dalo iný uhol pohľadu na telo, stravu a priority vo vnímaní toho, čo výživou chcem dosiahnuť. 

Desiatky diét, jojo efekt, bludný kruh diét a hladovania si si zažila sama na sebe. Napriek tomu, že si jedla minimálne, priberala si a tvoje telo sa roky správalo ako v krízovom režime, zničila si si imunitu i sebavedomie. Ako sa ti podarilo vystúpiť z tohto kolotoča?

U mňa cesta k vnímaniu svojho tela a toho čo chcem konzumovať, bola v zmene pohľadu, čo tým chcem docieliť. Prestala som sa dívať na to, či sa budem páčiť iným ľuďom. Začala som sa na výživu pozerať tak, aby som docielila čo najlepšie zdravie, silu a dobrý pocit z vlastného tela. Chcela som možnosti využiť na maximum, no zároveň som nechcela byť otrokom životného štýlu. Ľudia vedia prežiť celý život v zajatí predstáv, ktoré si myslia že musia plniť, aby boli šťastnejší, milovaní, obdivovaní. Tlačia sa do permanentných diét, nevychutnávajú si jedlo, každý deň bojujú s predstavami čo jedia, a čo by skutočne chceli jesť. Trestajú sa myšlienkami, že zlyhali a potom sa opustia, zjedia aj čo nechcú, lebo si na chvíľku dovolia. A  potom sa opäť vrhnú na diétu… Život ubieha, síl a namotivovania sa ubúda, a radosť takmer žiadna. Chcela by som, aby sme neboli otrokmi tam, kde vôbec nemusíme.

Mirka Luberdová

Čo bolo pre teba najťažšie, v rámci svojej vlastnej zmeny?

Chvíľku mi trvalo, kým som sama uverila vo svoju „súdnosť“. Že naozaj môžem počúvať svoje telo, dôverovať mu a jesť, na čo mám chuť, koľkokrát a v akom množstve chcem. Že si nemusím nič zakazovať a môžem skúšať nové a nové recepty z čo najzákladnejších surovín. Tým, že takto žijem už dvanásť rokov, môžem povedať, že nemám chuť na nič z toho, čo som kedysi chcela jedávať. V tom čase som cítila krivdu, že nemôžem, lebo som nikdy nebola typ, ktorý by mal štíhlu postavu od Boha. Viem, že skladba môjho jedálnička nie je bežný štandard, ale pre mňa nie je žiadnym obmedzením, že si odopieram. Naopak, z jedla sa teším tak ako nikdy predtým a môj jedálniček je taký pestrofarebný, že o nudnosti a fádnosti sa naozaj nedá hovoriť. (smiech)

Trvalo mi, kým som zistila, že naozaj môžem počúvať svoje telo, dôverovať mu a jesť, na čo mám chuť, koľkokrát a v akom množstve chcem. 

Ako by mal podľa teba človek začať, ak chce navždy zmeniť svoj prístup k jedlu i sebe samému? 

Určite je to prepojené aj s prácou na svojej psychike, duši a zraneniach, ktoré si za život nesieme. Je potrebné zadefinovať si realitu, priznať si svoje problémy, a potom začať ruka v ruke spolu tvoriť spokojnú zmenu. Zapojiť pohyb, ktorý vás napĺňa radosťou, nie cvičiť ako otrok. Naštudovať si trochu o výžive, je to naša každodenná súčasť – niečo by sme mali o sebe vedieť. Začať skúšať nové recepty, otvoriť tomu myseľ a nie ísť do toho s pocitom, že idem do obmedzení a budem trpieť. Každá zmena návykov je pre ľudí chvíľku náročná, ale stojí za to.

Mirka Luberdová

Venuješ sa zdravému vareniu, učíš zdravej kuchyni aj iných. Čo by malo tvojimi očami tvoriť jej základ?

Záleží individuálne od toho, aký človek je. Z môjho pohľadu neexistuje jednotný vzorec pre všetkých ľudí. Čo však môže každý pre seba urobiť, je tvoriť jedlá z čo najzákladnejších a najfarebnejších surovín. Zelenina i strukoviny sa dajú pripraviť na veľa spôsobov. Ak nemáte radi polievky, tak si zo strukovín môžete pripraviť placky alebo fašírky, prípadne domáce nátierky. Dobré je využívať našu sezónnosť potravín. Ak máte radi mäso a mliečne výrobky, tak radšej menej, ale v čo najväčšej kvalite. Skúste sa vyvarovať polotovarom, kde je veľa glukózovo-fruktózového sirupu a veľa konzervantov. 

Ľudia sa tlačia do permanentných diét, nevychutnávajú si jedlo, trestajú sa myšlienkami, že zlyhali, a potom sa opustia a zjedia, aj čo nechcú.

Je niečo, čomu sa vyslovene vyhýbaš a do zdravého životného štýlu to rozhodne nepatrí?

Nie som fanúšikom vysmážaných „fast foodov“, kde je kvalita jedla a nutričná hodnota nulová.

Mirka Luberdová

Strava a pohyb k sebe neodmysliteľne patria. Nie je to však o tom, že treba prehnane cvičiť a diétovať, ako si mnohí myslia. Ako nájsť v tomto uponáhľanom svete rovnováhu?

Najmä sa netlačiť tam, kde sa necítite komfortne. Ak vôbec nevládzete, nemusíte ísť cvičiť nasilu. Choďte sa prejsť von na vzduch, najlepšie do parku alebo do lesa, kde si odpočiniete aj mentálne. Nedávajte si zákazy a obmedzenia, pristupujte k sebe s rozumom a láskou. Ak máte chuť na sladké a dovolíte si ho hocikedy, samých vás prekvapí, že vám bude stačiť pár kociek čokolády alebo malý koláčik. Keď si niečo zakážete, zjete „potajomky“ aj samy pred sebou oveľa viac. Skúste sa najesť do polosýta, nie doplna tak, že nevládzete ani dýchať. Vyskladajte si vyvážený tanier, kde nechýbajú ani cukry, ani tuky či bielkoviny, aby ste potom nemali vlčí hlad. A nezabúdajte sa tešiť zo života a zo seba, to je predsa najviac.

Ku vyformovaniu tela bez hladovania a k osvojeniu správnych stravovacích návykov, vám pomôže aj naša Supershape Reštart výzva. Tento účinný program pod vedením Janky Šimkovič a Michala Páleníka vám pomôže odľahčiť si telo a udržať váhu bez obmedzovaní. Pridať sa môžete kedykoľvek!

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1640x820